Jump to content
Българският форум за музиканти

Психопатски грифове


BlueZone

Recommended Posts

Да, гледал съм много, по едно време бях се запалил. Свалил съм и няколко такива парчета - трудно се намират, мама им. Ама звучи яко :happy: В началото ти е много неадкекватно, ама после се кефиш яко :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз нещо не разбрах идеята на тези грифове..натискаш баре пък то свири цял акорд ли?

Сигурно и така може. Доколкото си спомням какво се дискутираше в другата тема, тия грифове са за свирене на 1/4 тонове, 1/8... абе въобще такива дето не ти тряят :happy::happy::blink: примерно Ми+25%, както е и моята китара обикновено като се разстрои, пък си е с нормален гриф... :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Алексдъгрейт,

 

мисля че Боби има в предвид тези грифове се използват за микротонална музика,ала индийската например.Има някой сравнително популярни китаристи,които са се пробвали в тази насока - Маклафлин, Шон Лейн и т.н.Друг начин човек да се опита да дълбае в тази насока е чрез фретлес китара,но трябва да имаш слуха,защото обикновено хорота привикнали на западна класическа музика не ги долавят микротоновете.

 

 

 

Владо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гъзарийка. Как ли се означават позициите на такава дъска? :happy:

 

Гледах някъде в интернет едни китари с извивки и чупки по прагчетата на строго определени места. Разположението на позициите беше същото като на обикновените фингърбордове, с изключение на споменатите чупки.

Целта на акъв вид фингърбордове е абсолютно точно изсвирване на тоновете, защото със стандартен фингърборд с прави прагчета не е възможно да се извади абсолютно чисто Ми, да речем. Поне не и при напредване нагоре по грифа.

Това е за маниаци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гъзарийка. Как ли се означават позициите на такава дъска? :happy:

 

Гледах някъде в интернет едни китари с извивки и чупки по прагчетата на строго определени места. Разположението на позициите беше същото като на обикновените фингърбордове, с изключение на споменатите чупки.

Целта на акъв вид фингърбордове е абсолютно точно изсвирване на тоновете, защото със стандартен фингърборд с прави прагчета не е възможно да се извади абсолютно чисто Ми, да речем. Поне не и при напредване нагоре по грифа.

Това е за маниаци.

На всяка хубава китара не би трябвало да има промяна в интонацията дори с 5 процента. А аз съм виждал хубави китари, с тунери вадят 0% Ми и на 0лево и на 12то и на 24то прагче

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми е много интересен грифа на тази китара:

 

Yamaha AESFG- Frank Gambale

 

Странно ми е за какво са тези извити прагчета и ми е интересно дали не звучи фалшиво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз нещо не разбрах идеята на тези грифове..натискаш баре пък то свири цял акорд ли?

Сигурно и така може. Доколкото си спомням какво се дискутираше в другата тема, тия грифове са за свирене на 1/4 тонове, 1/8... абе въобще такива дето не ти тряят :):):) примерно Ми+25%, както е и моята китара обикновено като се разстрои, пък си е с нормален гриф... ;)

Добре де, ама бендовете не вършат ли същата работа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз нещо не разбрах идеята на тези грифове..натискаш баре пък то свири цял акорд ли?

Сигурно и така може. Доколкото си спомням какво се дискутираше в другата тема, тия грифове са за свирене на 1/4 тонове, 1/8... абе въобще такива дето не ти тряят :):):) примерно Ми+25%, както е и моята китара обикновено като се разстрои, пък си е с нормален гриф... ;)

Добре де, ама бендовете не вършат ли същата работа?

Еми ходи им го кажи :D Хората искат да измислят нови неща явно... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На всяка хубава китара не би трябвало да има промяна в интонацията дори с 5 процента. А аз съм виждал хубави китари, с тунери вадят 0% Ми и на 0лево и на 12то и на 24то прагче

Ами виж сега, и моята китара дава точен тон на 0-ево, 12-то и 24-то прагче, ама проблемът е, че фалшивеенето се получава между тези позиции. И затова хората се оплакват от "фалшивеещи акорди" при перфектно настроен инструмент.

Затова има и зверски скъпи китари, с ветриловидно разположение на прагчетата като тази:

Sales_Expression_horz2.jpg

Затова и повечето световноизвестни музиканти (чиито китари струват маса пара и са чудесно настроени на 0,12,24) ползват системи като ТАЗИ, за да няма фалш по средните позиции. :)

Дет вика Ицото - човек трябва да чете и да се информира, а не да гледа тунери и да си мисли, че щом китарата е интонирана на "ключовите" позиции, значи всичко е файн.

Към четенето бих добавил и свирене, придружено с много слушане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята на тия грифове е съвсем друга - нормално кирарата/пиано свири 'еднакво фалшиво' във всички тоналности, демек това, което се нарича equally tempered scale.

 

А тия грифове правят 'точни' определени тоналности, т.е. квинти, терци и т.н звучат перфектно в няколко тоналности....

 

На сайта си пише де.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Целта на ветриловидните е една - квинти, кварти и други да звучат in tune. Компенсират проблемациите на нормалния гриф. Те това е.

Novax® patented Fanned-Fret® system: for unsurpassed tuning accuracy, ease of playing and tonal clarity.

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.