Jump to content
Българският форум за музиканти

Моята странна китара


Recommended Posts

Забелязах днес нещо странно докато дрънках на евтината си китарка :thumbs_up: . Не бих казал, че е точно проблем за мен, но ме озадачи и ми е интересно да чуя мнението на някой от тук четящите лютиери... Става въпрос за ето това:

 

http://www.4shared.com/file/80142175/28232c51/Shitnq.html

 

Значи това е тонът Фа на четвърта струна 5-то прагче... китарата е настроена в Ре комплекта е 12/54. Аз ли си въобразявам или има биене в тона... помислих, че става въпрос за някакъв вътрешен резонанс на самият инструмент, но на свободна трета струна, която според тунера е абсолютно същият тон това го няма?! И още нещо... дори и да направя бенд върху тази позиция, честотата на биенето не се изменя, а същевременно на съседните две позиции го няма. Ако някой има идея... просветете мен неукият :thumbs_up: !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някви хармоници са. Възможно е да се появяват на определена струна само, заради конкретната мензура примерно. Причините може да са много.

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това най-често се получава от неизравнени прагчета и/или износено прагче.

Съдейки по много късия състейн, вероятно това е причината.

Провери дали струната не докосва съвсеееем леко някое от горните прагчета: 6-то, 7-мо. 8-мо и така нататък.

Виж също да не би краунът (извивката) на 5-то прагче да е износен и да е станало плоско или вдлъбнато.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@the_gorer, май ти ще излезеш прав. Набързо смених струната преди малко за всеки случай и проверих някои неща. Грифът на китарата е сравнително прав, в този строй и стези струни извивката му става маааалко по-голяма. Не съм свалял екшъна много. Нямам с какво да го измеря точно, но височината на струната над съседното прагче е може би... 0.5 - 0.6мм, нататък само се увеличава. С това мисля, че отпада вероятноста да опира. Доста прагове обаче имат плоска част, някои между две съседни които нямат, а не са ниски и нямат вдлъбнатини... явно са пилени умишлено :) . На проблемното обаче има И вдлъбване под струната. Като я натисна силно с нокът точно над прага се пооправя, почти изчезва.... Като почне да се обажда на повечко места... ще я правим или... в печката :). Благодаря Ви :) !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.