Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за натягането на грифа


bulby

Recommended Posts

:hello:

 

Понеже ще слагам по-дебели струни на една китара Factor (Les Paul копие) искам да и натегна грифа (то и сега струните леко дрънчат), но поради естеството на марката :) в нета няма manuals и тн. за нея, та искам да питам - нали по принцип грифовете на всички китари се натягат като буташ truss rod-а наляво ? (т.е. към ключовете, ако е с остра глава като на Fender, Ibanez, Jackson...)

 

Мерси предварително :virtuoz:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един съвет - ако не си много наясно какво точно ще правиш, НЕ ГО ПРАВИ.

Можеш да си понавлечеш доста главоболия от бъзикане на truss rod-а по нюх.

Може и да бъркам, но не разбирам какво общо имо truss rod-а с дебелината на струните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има и то доста. По-дебелите струни опъват грифа с по-голяма сила и предизвикват по гляма извивка, която трябва да се компенсира от тръс род-а. Затяга се наляво, да.

 

Само не съм съгласен със следното:

искам да и натегна грифа (то и сега струните леко дрънчат)

Когато струните дрънчат, truss rod-a се отпуска :virtuoz:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Delian - Играл съм си с truss rod-а на стария ми Ибанец (който продадох) повече от веднъж и то доста успешно, тъй че споко :virtuoz:

 

АХЕ - имам чувството, че при мен дрънченето е защото грифа е отпуснат, а мензурата на китарата е къса (24 3/4 инча) и струните ми се струва недостатъчно твърди и обтегнати. Все тая, тия дни ще се опитам да коригирам нещата...

 

Та отново на въпроса - при всички китари ли се натяга грифа в една и съща посока или ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има и то доста. По-дебелите струни опъват грифа с по-голяма сила и предизвикват по гляма извивка, която трябва да се компенсира от тръс род-а. Затяга се наляво, да.

 

Само не съм съгласен със следното:

искам да и натегна грифа (то и сега струните леко дрънчат)

Когато струните дрънчат, truss rod-a се отпуска ;)

http://forum.muzikant.org/index.php?showto...indpost&p=66332

 

:ph34r:

 

при китарата не е ли същото? (май е логично да е)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:ph34r: Ми той тоя опън е измерен за дадения тон. Ако сложиш по-дебелите струни и ги настроиш пак на МИ, опънът със сигурност ще е по-голям.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От опит мога да кажа, че truss rod-a е най-целесъобразно да се завърта максимум по 1/8 оборот и след всяко завъртане да се гледа грифа. Оптималния вариант е когато грифа е прав с една много фина чупка около 12-15 прагче, т.е. до 12-то прагче струните постепенно се отдалечават от грифа, а след 12-то прагче започват да вървят успоредно на него заради тази чупка. Значи при по-дебели струни се отпуска truss rod-a по гореописаната метода, докато се постигне гореописания резултат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

по часовниковата :arrow: грифът се изправя

обратно на часовниковата :arrow: се огъва :ph34r:

Angermeans- когато натиснеш струните на 1-во и 17-то прагче има ли извивка или грифът е прав (вс. прагове се опират в струните) ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.