Jump to content
Българският форум за музиканти

казанлъшките перли и пръчките от тепетата


thurston

Recommended Posts

Aз лично, имам един чуден червен Орфей от около 3 години. Попадна в мен от едни приятели, с които свирехме заедно (май бил на предния им басист, ама не съм много сигурен) и все още никой не си го потърсил. Така че аз най-безсрамно си го присвоих и преди няколко месеца му направих скомни модификации за около 50 лева. Причината беше най-вече в това, че входа за жака много често прекъсваше и така просто не можеше да се свири. Тук трябва да спомена, че по-рано един приятел от университета му беше сменял кабели и правил някакви спойки, след което горкото дръвче претърпя няколко жестоки удара.

Та наскоро с един приятел китарист, който съвсем случайно е и самоук електричар, се захванахме да оправим басеца. Проблема беше, че той трябваше да заминава в чужбина и нямахме много време. Поради тази причина се наложи да импровизираме и мисля че резултата е доста интересен. Като начало да започна с адаптерите - оригиналните са много тъпо направени (с 3 магнита за 4 струни!!!???!!!). Аз си купих някакъв двоен адптер за 22 лв. от магазина на Канев (който е от Варна трябва да го знае), а моя човек донесе някакъв друг, който май се оказа китарен. И започна едно дълбане на тялото - процедура, която е доста трудоемка и ни отне доста време.

Обаче капака на тялото беше малко посчупен и трябваше да го сменим. Започнахме да обикаляме магазините и да се чудим какво да купим за тази цел (това не е София все пак :bravo: ). Моят приятел предложи разни материали, които обаче не успяхме да открием за краткото време, с което разполагахме и в крайна сметка се ориентирахме към пластмасата - тя поне лесно се намира и не е скъпа. Обиколихме разни магазини за битови стоки и в крайна сметка намерихме един симпатичен леген (мисля, че беше за 3.50). Изрязахме го с големи мъки, защото материалът беше доста твърд, купих му малко мебелно фолио с шарка тип черен мрамор и това придаде на баса доста по-добър вид от преди. След това монтирахме цялата електроника, която включваше разбира се и нови потенциометри с нови капачета (старите бяха неприлично отвратителни - много от вас сигурно са ги виждали), адаптерите, нови кабели и един суич - за смяна на поляритета май беше. Но суича не работи добре в едната позиция - орязва звука на ниските струни и първа звучи най - силно, обаче дава фаца на дръвчето ми. Този проблем не ме притеснява, защото и без това не смятам да правя чудо на лютиерското изкуство от този бас - мисля, че 50 лева са предостатъчни за него. Щях да забравя да спомена, че си купих и струни Stagg за 18 лв. - това са най-евтините, които успях да намеря във Варна.

И така в крайна сметка баса ми изглежда малко по-добре, звучи доста по-добре и съм доволен от това, което сътворихме. Очаквайте снимка в близко бъдеще. Новото име на басчето ми е Orpheus Legen(d) Custom Bass (познайте защо!!!)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз почнах с една много култова имитация на джаз бас

беше КУМИКА и от време на време спираше да свири и трябваше да му теглиш един юмрук по плочката. Добре че не беше мой!!!

Минал сум през един Бас със тяло като телекастер и къса мензура.Отгоре на всичко беше с гладки струни.Пълен отврат.

Естествено и той не беше мой ;)

Цепил съм и на кремонка естествено(тя беше на badhabbittt ;) )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Аз имам една антика - Орфейка (нищо, че съм от долината на розите :greenangel: ), която има луда форма за времето си. Но си свиря с нея. Адаптрите и са с три кръгли магнита и намотки около тях - от старата школа. Изкарва ми някой път съъвсем малко шумене за моя стандарт, но пък съм си я пускал в домашното стерео и си вади адския звук. Даже изходът на китарата не е с жак ами с петица. :bravo: Лудница е с малък гриф и си свиря на нея без да ми дреме, че е супер антика. Поне на 25-30 години ще е. Ако има надъхани, ще им пусна една снимка да я скиват. Първата ми стипендия, която съм получавал в живота си я вложих в нея. Разбира се, добавих и още, ама това беше първата ми стъпка в бас-магията. Преди да се разотиде всеки на някъде си, когато свирехме в комплект - луда работа с нея :) Само дето струните са малко по-нависоко от адаптрите и звукът е малко по-тих, но с геина малко се компенсира това. Щях да си купувам Стаг, или нещо от сорта, че да не съм със олдскуул дизайн, но като сравнявах на едно мероприятие моя звук със този на стаг-а, се отказах. Сега ще почвам да събирам за Фендър :guitar: :guitar: :guitar: :guitar:

 

Успех на всички свирещи и по-малко скъсани струни!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цепил съм и на кремонка естествено(тя беше на badhabbittt :headbang: )

кремоата е култова:virtuoz: минала е през басиста на разпадналата се група aBasement :) олепена с пункарски лепенки :) сег аис седи под спалнята:) без струни ще я извая скоро да я видя бях я забравил

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята сурвачка си я набавих на 18ти януари(пишман басист съм!) от един типец, който ми каза, че е правена в Пловдив("Ооо, къстъм мейд!"), поднесена с бонус - калъф, съшит от множество парцалчета и китарата се изваждаше откъм тялото, отдолу. Като се замисля, беше най-грозната от тези, измежду които се колебаех - в естествен цвят, ужасна лилаво-светлопречупващ десен плочка, с едно капаче на потенциометртите, адаптор от типа, които Стинг ползва(не можеш гъзарски да си подпреш палчето връз него) и цялата в кир, прах, петна с неидентифициран произход... След като си я изчистих и дрънчах известно време на нея, ми писна от уродливоста й и я разглобих изцяло(преди това и бях ръчкал само винта, който регулира грифа и не работи), изчегъртах всичко със шкурка, поизрисувах я, вапцнах я с четка и лак, дадох на един квартален майстор на домашна електорника да й оправи кабеляците и си мирясах;). После се оказа, че като усиля задния адаптор до край - целия бас се чува по-слабо, тонът колкото и да се врътка - все тая и отделно Стинг-ския адаптор го бях вдигнал дотам, че го удряха струните, но звучеше много Корн-ски :guitar: След няколко месеца, ми писна от вида й и 2те капки лак, които като засъхнаха стърчаха и останха мекички като брадавици, пак я навапцах, жиците - при Давидофф да ги оправи и сега е във този вид цък и е наред :violin:

Хахаха, по едно време струните й бяха на поне 2см от грифа :godbless:

И гордо стой в моята стая като първата ми китара ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.