Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с Орфей


Borislove

Recommended Posts

Начинаещ съм и свиря на един акустичен Орфей, който обаче не знам кое не му е наред, но трябва да му натискам прагчетата като с менгеме. Едва ли проблема е в мен, тъй като на други китари ми е доста по-лесно. Издържам само около час свирене, след което почват да ме болят върховете на пръстите и дори се образуват нещо като мазоли. А върхът на сладоледа е, че тренирам бокс, от който доста ми се уморяват мускулите на дланта, и след едно малко по-силно натискане от един ден вече не мога да стисна нищо. Да си купя ли нова китара за около 100-150лв. или да търся проблема в мен?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами като почвах да свиря (на електрически орфей) имах същите проблеми ама ф един момент са свиква да ти кажа :headbang: По добре да посвикнеш така и кат си земеш някфа друга талпа найш кво щи е яко :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сещам се за две причини, поради които може да изпитваш трудности при натискането на струните.

1. Струните са на твърде голямо разстояние от грифа (нормално е за Кремоните, предполагам, че и от Орфей не са се старали)

2. Струните са много твърди, много натегнати, много дебели или просто от гаден материал.

Не се напъвай, защото можеш да си докараш синдром на карпалния тунел.

Смени струните, смъкни "екшъна" (разстоянието от грифа до струните) и ако и тогава не стане, проблемът е в силата на пръстите ти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе аз се занимавам почти три години, но от няколко седмици се хванах доста по-сериозно и едва сега за пръв път ми става нещо на китката. Едва ли са ми слаби пръстите, защото нали споменах за тези мазоли, които ми остават по пръстите... А колко трябва да е разстоянието между струните и грифа и как да го наглася?

ПС : Май сте се объркали, че става дума за електрически, но е акустичен класически Орфей (дето е голям колкото контрабас)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с мазолите е нормално, след време просто ще ти загрубеят пръстите...

По принцип тия китари имат огромен екшън /то си е направо комедия де, ама карай :dance: /, аз на Кремоната имах същия проблем...свириш 5 мин барета и ръката ти е леш...Ако искаш да не се мъчиш, отдели 100-ина лева и си вземи прилична кухарка

Друг е въпроса, че ако се научиш да свириш на този Орфей, после всичко ще ти изглажда като детска игра :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Друг е въпроса, че ако се научиш да свириш на този Орфей, после всичко ще ти изглажда като детска игра :bravo:

Няма нужда:bravo:

 

Китарата не е фитнес гладиатор :dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Друг е въпроса, че ако се научиш да свириш на този Орфей, после всичко ще ти изглажда като детска игра :P

Няма нужда:D

 

Китарата не е фитнес гладиатор :headbang:

хахахахахаха еиииииииии :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Друг е въпроса, че ако се научиш да свириш на този Орфей, после всичко ще ти изглажда като детска игра :headbang:

Мисля, че знам какво имаш предвид, но примерът с Гари Мур и натегнатите му струни тук не върви, защото става дума за Орфей и освен много яки мускули на пръстите, момчето ще развие и абсолютно неправилна пръстовка.

Която после няма оправяне.

Ако сте решили да се правите на яки в пръстите и да ползвате твърди и дебели струни, правете го с китари, чето разстояние гриф/струни е по-малко от 5 сантиметра.

Не забравяйте и за скапания CTS, който се лекува само оперативно. Режат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

свириш 5 мин барета и ръката ти е леш

 

Не мога да хвана никакво баре. Дори и само с един пръст през всички струни, без да хващам други струни, не мога да накарам всички струни да звучат, особено си и горно ми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

свириш 5 мин барета и ръката ти е леш

 

Не мога да хвана никакво баре. Дори и само с един пръст през всички струни, без да хващам други струни, не мога да накарам всички струни да звучат, особено си и горно ми.

Ами насочи се в такъв случай към по-нормален инструмент...то и за 50 лв има далеч по-свястни кухарки на старо ...така наистина няма смисъл

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момчета, внимавайте с некачествените дъски и със силовото свирене по принцип. Синдромът на карпалния тунел се развива дори от прекалено цъкане по компютърна клавиетура. Много китаристи страдат от него и последната ми авто-диагноза (да се надяваме хипохондрична ;)) е, че и аз го имам.

Получава се и от всякакъв вид интензивна работа с пръстите, така че не се напъвайте по разни Орфеи, за да не стане лошо.

 

Малко анатомия на китката:

wrist.jpg

 

А това е лечението на синдрома:

19250.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aбе пич, здравето ти 50 кинта ли струва?! Ти си луд нещо, никога няма да се научиш да свириш читаво на китара, на която триаа да натискаш зверски. Забрави просто. Най-много да си докараш тендовагинит или CTS, или някое друго RSI (repetive strain injury). Сигурно свириш и без учител, което ти ГАРАНТИРА, че няма да развиеш сила на точно правилните мускули, да не говорим за независимост на пръстите, разтягане и прочее чисто физически развития, които ти трябват, за да свириш.

 

Така че - секирата на Орфея, купуваш си една евтина сносна китара и си намираш учител. Другото ти гарантира разочарования в най-лекия случай.

 

Айде доскоро, и бъдете умни, весели и здрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.