Jump to content
Българският форум за музиканти

Прогресии на акордите


Crimson

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

:happy:

Ице, тука има един два въпроса относно прогресиите защото аз съм учен по друг начин. в Смисъл относно това:

СТЕПЕН      1      2      3      4      5      6    7    8(1)

 

АКОРД        Аm  Bdim  C      Dm    Em  F    G    Am

 

ФУНКЦИЯ    Т      SII    TD3  S      D    TS6  D7    T

 

Значи, на мен са ми предавани пак така, но степените са изместени назад.

Така се получава доста различно от твоето.

 

Eто:

 

I - Tonic - degree is major

ii - Supertonic - degree is minor

iii - Mediant - degree is minor

IV - subdominant - degree is major

V - Dominant - degree is major

vi - Submediant - degree is minor

vii - Leading Tone - degree is diminished

 

Така това, което е от А при теб:

Аm  Bdim  C      Dm    Em  F    G    Am

аз го получавам разгледано от С - C Dm Em F G Am Bdim

 

. Прави ми впечатление, бтв, че тук виждам връзка като при ключовете.Все пак ключа А минор е идентичен по съдържание като C major. Но ако тръгна и аз от А ще се получат различия... :happy:

 

Та малко до поизясним... :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хехе :happy:

 

Ти даваш пример с мажор, а моя е с минор :happy:

 

Аm и C се състоят от еднакви тонове, и затова акордите от ЕДНАКВИ ТОНОВЕ са еднакви. Но са от различни степени на звукореда.

 

Например:

 

Аm е от първа степен на Am, но от 6та на C

 

C е от 1ва степен на C, но от 3та на Аm

 

Dm e от 4та на Am, но от 2ра на C.

 

В общи линии, aко загледаш теорията с ладовете, ще видиш, че всичките ладове (към които спадат мажора и минора) са свързани - от един звукоред може да построиш всичките ладове. Мажорът винаги се получава, ако вземеш 3тата степен на минора за първа. Съответно минор се получава, ако вземеш 6тата степен на мажора за 1ва :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хехе :happy:

 

Ти даваш пример с мажор, а моя е с минор :happy:

 

Аm и C се състоят от еднакви тонове, и затова акордите от ЕДНАКВИ ТОНОВЕ са еднакви. Но са от различни степени на звукореда.

 

Например:

 

Аm е от първа степен на Am, но от 6та на C

 

C е от 1ва степен на C, но от 3та на Аm

 

Dm e от 4та на Am, но от 2ра на C.

 

В общи линии, aко загледаш теорията с ладовете, ще видиш, че всичките ладове (към които спадат мажора и минора) са свързани - от един звукоред може да построиш всичките ладове. Мажорът винаги се получава, ако вземеш 3тата степен на минора за първа. Съответно минор се получава, ако вземеш 6тата степен на мажора за 1ва :happy:

Пределно ми е ясно че всичко е тясно свързано. Това дето цитирам ми е ясно, но не знаех че при прогресиите също има мажорни и минорни (въпреки че е напълно логично). В смисъл, че когато съм чел за тях все ми е изглеждало като едно нещо, което се разделя после към maj i min. Пък и ти като си писал също не споменаваш че се делят :happy: Та затуй се почудих.

 

Това ме навежда на един въпрос относно ключовете ама май ще направя отделна тема и то в Теория и Композиция :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...
Хехе :recourse:

 

Ти даваш пример с мажор, а моя е с минор :)

 

Аm и C се състоят от еднакви тонове, и затова акордите от ЕДНАКВИ ТОНОВЕ са еднакви. Но са от различни степени на звукореда.

 

Например:

 

Аm е от първа степен на Am, но от 6та на C

 

C е от 1ва степен на C, но от 3та на Аm

 

Dm e от 4та на Am, но от 2ра на C.

 

В общи линии, aко загледаш теорията с ладовете, ще видиш, че всичките ладове (към които спадат мажора и минора) са свързани - от един звукоред може да построиш всичките ладове. Мажорът винаги се получава, ако вземеш 3тата степен на минора за първа. Съответно минор се получава, ако вземеш 6тата степен на мажора за 1ва ;)

тия акорди, на които казваш еднакви се наричат ПАРАЛЕЛНИ ;) Нали така?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

За тези два акорда (Аm и C) не може да се използва нито Еднакви, нито Паралелни. Или поне не и извън форума :recourse:

 

едит: И тези акорди далеч нямат Еднакви тонове. Имат общи тонове...Но това са подробности.

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.