Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за правилното интониране


SandoBG

Recommended Posts

Здравейте!

 

Исках да попитам какво трябва да се прави, за да се подобри интонирането (вярното изпяване) - солфеж? Ако солфеж, какви учебници са най-добри? Имали някакви други упражнения, хватки?

И още един въпрос: имали специфични упражнения за вибрато? или как да го тренирам?

 

Благодаря...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет,правилно си се ориентирал към солфежите.Препоръчвам ти да започнеш със солфежи за начинаещи,ето тук можеш да намериш систематични курсове по солфеж,които са много полезни.Относно трикове...специално за това няма някакви хитринки,просто много пеене и ще стане.Също винаги горещо съм препоръчвала педагог в такива случаи.Той най-добре може да помогне.

 

Oтносно вибратото:То представлява пулсацията или вълната в един продължителен тон.Има упражнения за вибрато,например:

 

а)Упражнения за диафрагмено вибрато-Редуваш упражнения с пулсиращо съскане и пулсиращ вокал(например чрез възклицанието "хей")Броят на импулсите постепенно се увеличава.

 

с-с-с Хе-е-ей!

(~~~) (~~~)

с-с-с-с Хе-е-е-е-ей!

(~~~~) (~~~~)

 

и т.н.

 

-Упражнения за забавено вибрато:Тук всеки продължителен звук започва с прав тон,последван от импулси.Пее се с една гласна "А" или "Е".

 

а----~~~~, E-----~~~~ и т.н.

 

б)Упражнения за гърлено вибрато:При гърленото вибрато колебанията на тона се възприемат по-ясно от слушателя,отколкото при диафрагменото вибрато.Най-лесният начин да се постигне усещането за гърлено вибрато е чрез движение на гласа нагоре и надолу на малка терца,например:

 

G-E-G-E-G-E Постепенно интервалът се намалява до малка секунда:Fis-E-Fis-E-Fis-E или F-E-F-E-F-E и накрая се изпява с минимална промяна във височината на тона-до около 1/4 тон.

 

Надявам се съм била полезна,успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^На мен ми беше много полезна, благодаря! :thx:

 

Преди време се бях включила в подобна тема тук, в този раздел, която в един момент беше прерастнала в спор (едва ли не) дали вибратото се постига чрез дишането или като изпяване на различни тонове. Мисля, че при това подробно обяснение тук вече всичко си идва на мястото. :thumbs_up:

 

Сега трябва да видя дали мога да понауча и другото значи... :huh:

(Не че едното го владея особено добре, но имам напредък.)

 

Браво на Лили! :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.