Jump to content
Българският форум за музиканти

Имам няколко въпроса


Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

1. Коя звукова вълна е най-бедна на обертонове ?

2. Какво е обертон ? Какво е хармонична съставка ?

3. Какво е звукоред ?

4. Какво е лад ?

5. Що е жанр ?

 

Благодаря предварително ;)

Редактирано от VONEG
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно формулиран и изчерпателен отговор на всички тези въпроси можеш да намериш в Теория на Музикалните Елементи (Елементарна Теория на Музиката) на Парашкев-Хаджиев.

 

Успех,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пешо е много прав - вземи си книгата и чети....

 

Звукоредът представлява сбор от всички тонове на музикалната система, подредени по височина.
Система от група тонове, поставени в определено съотношение, в резултат на което някои от тоновете са придобили значение на устойчиви, а други на неустойчиви, се нарича лад.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз знам за трионообразната вълна , че е най-бедна на обертонове и че обертоновете са тоновете , които звучат заедно с основния тон .

Поправете ме ако бъркам !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Грешка...

Най-бедна на обертонове е синусоидалната вълна.На практика това е най-чистият тон.Не съдържа никакви хармонични съставки.

Хармоници-това са честотни съставящи на един тон, които са с кратна честота.Т.е. ако имаме тон с честота 110Hz, то неговите хармонични са 220Hz, 440Hz, 880Hz...и т.н...до безкрай.Първи хармоник е с честотата на основния тон, втория е с два пъти по-висока честота, третия-с три пъти...При даден сигнал (тон) може не всички хармоници да са налице (както споменах-синусоидалния сигнал има само основен тон, т.е. първи хармоник).

Обертоновете са всички хармонични съставящи на даден тон, които ги има наистина...т.е. един тон може да има 1, 3, 4 и 5 хармоник.В този случай първия обертон е 3 хармоник, втория обертон е 4 хармоник и третия обертон е 5 хармоник...

Не знам дали успях да го обясня като хората и дали не съм се изразил неправилно....

Надявам се това да ти свърши работа...

А за жанр...ами не мога да ти дам дефиниция...sorry...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.