Jump to content
Българският форум за музиканти

изнасяне на тона


vaska

Recommended Posts

Пея от 4 години, но едва наскоро посетих вокален педагог, който откри някои неща, над които трябва да поработя.

Едно от тях е, че когато пея, пея някак си с половин глас.

Аз това го знаех отпреди, но ми е доста трудно за съжаление да преодолея този "проблем", както го наричам аз, защото за мен наистина си е проблем.

Иначе вокалния ми педагог каза, че вече съм имала ясно изграден стил на пеене, справяла съм се добре с извивките и орнаментиката в народното пеене /защото аз се занимавам с този стил/, но трябва да поработя върху изнасянето на гласа си.

Някой от вас - пишещите тук имал ли е подобен проблем и ако да, как се е справил с него?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хай. Малко ми е странно как са ти казали, че пееш с "половин глас". Поне "вокалните педагози" си мисля, че трябва да дават по-конкретни насоки.

 

Както и да е де, предполагам има предвид, че гласът ти изтънява по някакъв начин (i.e. не пееш с пълен обем). Това може или да е от неправилна техника ("стягане на гърлото", ползване на мускули, които не трябва да участват) или по-редкия случай -- не поддържаш добре тона с диафрагмата (а.k.a. не подаваш достатъчно въздух и тона излиза несигурно едва-едва или прекалено тихо). Всъщност може и двата проблема да съществуват.

 

Моят съвет е да се опиташ да пееш, ползвайки колкото се може повече въздух само за задвижването на гласните струни. Т.е. да чувстваш гърлото си максимално отворено, да усетиш въздушната струя максимално, а не мускулите си - безкрайно стегнати и блогиращи свободното й преминаване. Колкото е по-отпуснат апарата, толкова "по-изнесено" е пеенето. Освен това е важно как взимаш тона. Винаги се стреми да го стъпваш отгоре му, без да имаш усещането, че трябва да се надигнеш (за високите) или да се наведеш (за ниските).

 

По отношение на поддържането -- внимавай с мелодията. Бъди сигурна в тона, който пееш, без да имаш нужда да се чуваш (да ти звъни в главата, ако ме разбираш).

 

Това е от мен. Успех -_-

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това досега е най-добрия и изчерпателен съвет, който съм чувала!

 

Дори и вокалния ми педагог не успя да го обясни така...

 

Благодаря ти!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.