Jump to content
Българският форум за музиканти

"Хигиена на певеца"


Infinity

Recommended Posts

Искам да споделя тази статия с вас, тъй като ми направи изключително силно впечатление. Вярвам, че на много от нас би била полезна!

 

ХИГИЕНА НА ПЕВЕЦА

 

"Здравето на човека може да се провери по това как той пее. Гласът на всекиго може да се развие. Мнозина от вас имат регистър от една октава или една октава и няколко тона. За да бъде здрав съвременният човек, трябва да има най-малко две октави. Ако пееш две октави, ти си нормално здрав. Човек с извънредно здраве изпълнява над три и половина октави, но нормата на здравето е две октави. Ако не можеш да пееш, трябва да се стремиш и постепенно да постигнеш нормата на здравето -двете октави.

 

Ти имаш гърло,което струва милиони. Човешкото гърло като инструмент не може да се сравни с никой друг, направен от човека, нито по сила,нито по тон, нито по израз.Обаче, никой не цени този инструмент. Всяка лоша дума, която мине през гърлото на човека, е в сила да го разстрои. Знаете ли колко мъчно се нагласява човешкото гърло? Не се намира акордьор за него. Ако сам не можеш да го акордираш, никой не е в сила да направи това. Само ангелите могат да помогнат на човека, да нагласят неговото гърло. Кой ангел ще- слезе от Небето да акордира човешкото гърло? Мъчно слизат ангелите на земята. Питате: защо има даровити хора? Защото са били добри певци. Те са развили своето гърло. Който не е пял, не е развивал гърлото си, следователно не е развивал и своите дарби. Щом сте слезли на земята ще пеете, за да развивате своя инструмент. И тогава, като дойде някой ангел на земята да акордира хората, помолете го да акордира и вашето гърло. Когато умът на човека е в добро състояние, той има желание да пее. Помнете: Пеенето не е музикално чувство, то е музикална способност. То не е дарба на сърцето, но на ума. Една от най-великите дарби. Следователно, ако човек не пее, не може да бъде здрав. Който никога не пее, той често боледува. Това е диагноза. Когато Христос се роди, ангелите слизаха и възлизаха на небето с песни.

 

Предпочитам благоволението на Бога пред всичката слава на света и пред всякакви печалби. Нищо не е светската слава пред Божията слава. Който пее хубаво, е бил при Ангелите. Музикалният певец винаги вижда своите погрешки.

 

С музиката съм правил камъните от планината да слизат с бавни и хармонични движения! С музика аз съм съживявал изсъхнали цветя. Когато съм правил тези опити обаче, аз не съм бил в обикновено състояние!

 

Окултната наука препоръчва музиката като метод за трансформиране на енергиите в человека, метод за превръщане на отрицателните енергии в положителни. Разгневиш се някому, искаш да му напакостиш, да си отмъстиш, спри се в себе си, изпей „Сила жива, изворна, течуща" или „фир фюр фен", изпей ги няколко пъти и кажи: „Хайде от мене да мине!" Така ще трансформираш отрицателната енергия, която в момента се е набрала в тебе!

 

Новото учение изисква хора -певци. Музикалните хора са добри хора. Който пее от сърце, той внася в себе си нещо хубаво и красиво. Всеки човек трябва да пее, макар и вътрешно, безгласно. Цялата Природа пее. Всички Велики същества пеят. Музиката е признак на висока култура. Който пее, той не се занимава с дребни работи!

 

Когато пеете, вие трябва да бъдете свободни. Свободата е първото условие за добро пеене. Когато пее, човек трябва да мисли за онзи предмет, за който пее. Мисълта на човека е в зависимост от пеенето.

 

Ученикът трябва да има сърце, чисто като кристал; ум, светъл като Слънцето; Душа, обширна като Вселената; Дух, мощен като Бога и едно с Бога.

 

Учителя

 

 

 

Идеалът на певеца на новото пеене е да има съвършено здраве - най-важното условие за добрия глас. Здравето е в зависимост от чистите и светли мисли, чистите чувства и добрите постъпки. Певецът трябва да има пълна координация между ума, сърцето и волята си. Той трябва да има също хармония между Духа, Душата и тялото си. Ученикът трябва да пази ума си от негативни мисли, сърцето си - от негативни чувства и волята си - от противоречия.

 

Ученикът трябва да спазва следните правила, специално за физическото си тяло и неговите органи, които са в пряка връзка с пеенето:

 

- да не излиза запотен или затоплен на силно въздушно течение и да не застава на място, което може да му причини едно пресичане на магнетизма в гласовия орган и с това да се получат възпалителни заболявания на гласовия орган;

 

- да не пие студена вода, особено веднага след дълго, продължително пеене;

 

- да избягва помещения с химични газове, прахове, задимяване от въглища и др;

 

- облеклото на певеца трябва да бъде широко и свободно, за да има достатъчно въздух между тялото и дрехите, защото този въздух запазва магнетизма на тялото;

 

- певецът трябва да прави с мисълта си магнетични ограждания около тялото си, особено когато се намира пред излизане на сцената да пее. Тези ограждания са много важни и за предпазване от внезапни простуди при силно течение, от вирусни епидемии и от чуждите или неприятелските мисли;

 

- за да бъде организмът неприкосновен и бодър, ученикът трябва да бъде мислено свързан с физическото слънце и с Духовното слънце чрез симпатиковия слънчев възел и с главния мозък;

 

- ученикът не трябва да употребява алкохол и никотин, които унищожават нервната система и сърцето;

 

- да се пази от физически преумори и груби спортове;

 

- да избягва късното лягане и нощния живот;

 

- ученикът на новото пеене трябва да спазва правилата за абсолютната чистота и целомъдрие. Нечистият живот огрубява гласните струни, пречи и на паметта;

 

- певецът преди пеене трябва да почива. Добре е да живее близо до борова гора;

 

- при неразположение или простуда на ларинкса въобще да не пее, нито да говори силно, но ако се наложи да пее, то това да стане с леко докосване на гласните струни, без форсиране."

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е много хубав вокално-хигиенен гид!

Браво!

Според мен обаче не е полезно да ставате робове на гласовете си - по този начин ги разглезвате, но като цяло се старайте да спазвате съветите в гида.

 

Крис, поздрави от NY!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Действително е доста интересно, но съм съгласен с Ивелин, прекаленото пазенен на гласа води до изнежване. Навсякъде пише да не се пие студена вода, а на мен студеното ми влияе доста добре. Дори си лекувам леки възпаления със сладолед.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О, да! Аз също не съм привърженик на всякакъв род внамиачавания.

Това заради което ми хареса статията е не обобщенията накрая, а самите думи на Дънов - маркираното в зелено. Те ме вдъхновиха много... и по-скоро посланието, че трябва да поддържаш гласа си на духовно ниво, не само на физическо, и че първото понякога може да ти помогне много повече от второто.

Забелязала съм, че например когато говоря с непознат по телефона никога не съм далеч от представата си за него.

Гласът е един паралелен образ на нашите аури и може да издаде страшно много неща за притежателя си.

 

Харесва ми това: "Цялата Природа пее. Всички Велики същества пеят. Музиката е признак на висока култура. Който пее, той не се занимава с дребни работи!" , това: "Когато пеете, вие трябва да бъдете свободни. Свободата е първото условие за добро пеене." , това: "Който никога не пее, той често боледува. Това е диагноза.", както и всичко останало.

 

Смятам, че в днешно време музикантите не объщаме достатъчно внимание на душите си, а това може да е фатално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И на мен ми харесва статията,но аз съм резервиран спецялно към Дънов,не че няма какво да се вземе като добри мисли и идеи,но с чиста съвест казвам ,че самата му идеолгия звучи дрънчащо.Това си е мое мнение.Нека когато,, ядем рибата да отделяме костите",ако може да ме разберете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно съм съгласна. Аз също не съм фен на философията му като цяло.

Хареса ми сравнението с рибата и костите! :thumbup:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко е много вярно в съветите на Дънов за музикалната хигиена, макар че не съм чувал той да е пял някога.

 

Не съм съгласен обаче с мненията, изразени в тази тема, че не трябва чак толкова да си пази гласа, за да не се изнежи. Израснал съм в среда на певци - класически, фолклорни и църковни, от трийсетина години ги слушам и наблюдавам. Наскоро направих една очевидна констатация. Едни се пазят, други - не. Едни пушат, пият, гуляи на воля...Други напротив, чайове, мед, йога, сън, на Витоша всяка неделя и т.н ... Разликата в гласовете им с годините става огромна, при едните блясъкът и силата на гласа изчезват, при другите не помръдват. Не говоря за певчески аскетизъм, а просто за природосъобразен начин на живот.

 

Та това беше и моето скромно дърто полифонско мнение! :punk_guitar:

Редактирано от Polyphone
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

БеинсА ДунО (Петър Дънов) е казал и написал много мъдри и полезни за нас неща. Думите му за пеенето са инспириращи, емоционални, а (вярвам) и верни.

 

Що се отнася до "хигиената" - да, наистина някои пеещи полагат повече грижи за гласа си, други - по-малко, а трети - почти никакви. Истинското поддържане на гласа изисква жертви, лишения и старание. Ако не си професионалист (т.е. изкарваш си хляба с гласа си) това обаче ми се вижда малко прекалено. Безсмислено е да си all the time на нелека диета, да ходиш с респираторна маска по софийските улици (един френд го прави), да не пушиш, пиеш, да не употребяваш какво ли не... Ами ако на 50 годинки си кажеш "Струваше ли си всичко това?" и отговорът е негативен??

 

Идеята ми накратко: грижете се за гласа си и за себе си като цяло, но не се вманиачавайте. То е като във външния вид на мъжа: границата между поддържания мъж, метромена и педалоподобния е мноооого тънка :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз от Дънов знам, че и той знае, че "който иска да владее света, трябва да стане басист" или нещо такова беше.

 

В случая още на третото изречение "За да бъде здрав съвременният човек, трябва да има най-малко две октави. " спрях да чета и продължих само със сканирането на текста. Няма смисъл да изреждам наркомани и алкохолици, които имат повече от две октави и абсолютно здрави хора, които са си пеели цял живот в половин октава, а и по излишното вманиачаване, фикс-идеи и ала-бала също не си падам.

 

Накратко, това за мен е списък с оправдания за некадърността на некадърния певец :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...taka li e?, да си жив и здрав, ама мнението ти не струва пукната пара, след като си спрял да четеш след второто изречение.

Като не ти е интересно, не пиши в тази тема. Много е просто.

Ще помоля всеки, който иска да си чеше клавиатурата, да посети подфорум "Говорилня" - там е правилното място за целта.

 

Не ми осирайте и тази тема, моля!!! Ще приема всяко интелигентно и обосновано мнение, но не и подобни празнодумства!

Редактирано от Infinity
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е за говорилня. Освен това всякакви около религиозни зарибявки смятам за свръх неетични, на места където се обсъждат други теми. Та дъновистките паневритмични идиотии стават само и единствено за говорилнята където спокойно могат да бъдат опрпвергани о ткойто и да е. Ако и самият Айнщайн да се кефи на петровите вокали. Все пак човекът е математик и физик. Пичове не врете метафизичните си булшитс на децата. Това не е почтено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Polyphone

Вълчо, не си ме разбрал правилно.

Аз също ще ти да пример - една певица, която си пази гласа (ляга си навреме, не ходи на задимени места и т.н.)

й се наложи да пее в клуб - какво стана? Не изкара и 1/2 серия... Разкашля се - падна й гласа и й се промени тембъра!

Това имах в предвид, като казах, че вманиячаването не е много добре. :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Роко, това че си свикнал да киснеш само в Говорилнята не означава, че всяка тема е за там. :greenangel:

Няма нищо религиозно в тази статия и ако твърдиш нещо такова, значи проблемът е в теб, а не в нещо друго.

 

Статията бе полезна за мен, ще бъде полезна и за други певци.

Това че на някои не им харесва е единствено знак да престанат да пишат в тази тема, а да отворят свои теми, които са полезни според тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вулгаризма на кастовите религии е точно в това. Някакви хора, които си нямат хабер от пеене, танци, музика и т. н. обясняват всякакви духовни връзки м/у музиката и зверовете, природата и божественото начало. А други им вярват. Нямам против да си мислиш, че господ и природа ще ти спестят труда, но не карай и останалите (много често глупави дечурлиги), да вярват на тая концепция.

Аре действайте както си знаете.

 

Щото аз като съм фен на КАЛИ не препоръчвам човешки жертвоприношения, за вдигане на китарната техника.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Polyphone

Вълчо, не си ме разбрал правилно.

Аз също ще ти да пример - една певица, която си пази гласа (ляга си навреме, не ходи на задимени места и т.н.)

й се наложи да пее в клуб - какво стана? Не изкара и 1/2 серия... Разкашля се - падна й гласа и й се промени тембъра!

Това имах в предвид, като казах, че вманиячаването не е много добре. ;)

 

 

Иво, на всеки може да се случи това което е станало с твоята позната, но мисля, че то се дължи повече на емоционални причини, отколкото на външни дразнители. Освен това, всеки глас е по своему повече или по-малко издръжлив. Аз например, вероятно не бих издържал и един час пеене в задимен клуб по малките часове, но пък доскоро съм пял през уикендите уикендите по 8-10 часа по сватби. :greenangel::cheers:

 

Но онова, което не разбирам, е след като човек има дарба да пее - да малтретира гласа си и здравето с такива "удоволствия". Може би имам старчески разбирания, но все не мога да се примиря, като гледам сладкопойни птички да си самосъсипват дарбата, заради някакви мъгляви кефове. :crying:

 

 

Полифон премъдрий :greenball:

 

:cheers2:

Редактирано от Polyphone
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.