Jump to content
Българският форум за музиканти

5=4?


Black*Sabbath

Recommended Posts

Значи, не ми се търсят формули, данни и други, за да звуча по-убедително, а и не мисля, че е препоръчително да използвам тези методи, та ето ви една защита, чисто практическо-философски и още нещо :D

 

Първо, дебелите и тънките струни имат еднакво натоварване за грифа, ако са настроени на височината, за която са предвидени - т.е., едно сол (първа струна) създава напрежение като едно Си (пета струна). Ако това не беше така, грифовете винаги щяха да се усукват към дебелите струни. Проблема идва когато някоя струна се отпусне или натегне.

 

Второ, когато нещо се изчислява да работи при дадени условия, винаги се оставя запас - т.е., устройстовото (в случая, тръсродът) се проектира за по-високи натоварвания. Това обяснява защо аз, с моя бас в строй До (струна Си), Сол (струна Ми), Ре, Ла (струна Сол) нямам никакви проблеми, освен, че веднъж само се наложи малко да натегна тръсрода, но не до край, разбира се.

 

Трето, тези легенди за изкривяването на грифа идват, поне според мои наблюдения от старите Орфеи - там и с цял тон да отпуснеш струните и тръсрода да е до край, грифът пак е крив.

 

Изобщо, опитвам се да кажа, че ако е кофти китарата, тя ще се преебе и без да се гавриш със струните и, че минаването в по-ниския регистър си е съвсем в реда на нещата.

 

И последно - дори всичко това, дето писах да може да се обори, опитът ми показва, че няма нищо страшно. Спомням си, преди 4-5 години исках да минавам на Си - Ми - Ла - Ре и тогава чувах същите доводи които и тук, даже един приятел ми каза, че свирил с един басист, дето минал по-ниско и вече въпросния не свирел нито на бас, нито на барабани... Та, аз чаках 4 години докато събера смелост и се оказа, че е трябвало да действам още тогава, но както и да е - всеки си преценява, аз вече избрах :recourse:

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.