Jump to content
Българският форум за музиканти

Вокализиране по време на басиране :)


bulby

Recommended Posts

Бих искал да разчекнем малко темата за едновременно свирене на бас и пеене. Ще е хубаво всеки да сподели опита и впечатленията си, хванал ли е "цаката" за себе си :) и като цяло справя ли се или му е прекалено трудно ?

 

Аз лично редовно опитвам и резултатите ми са променливи, сигурно защото прекалено много съм привикнал с китара & вокали, което поне за мен е доста по-различно, пък и с баса имам значително по-малък опит. В началото ми се струваше почти невъзможно, освен ако не става въпрос за разни лесни пънкарийки и рокчета с прави бас линии. Сега малко по-напреднал и мога да пея и свирейки по-разчупени неща, но при някои по-грууви рифове, където вокалите не се водят по ритъма, издишам тотално.

 

За себе си съм открил, че упражняването на определено парче дава доста добър резултат. Понякога опростявам максимално баса и като се почувствам по-уверен пак го усложнявам :) Също така е важно да съм наизустил едното от двете (текст или бас линия), за да не мисля за другото :)

 

И естествено - винаги е яко за надъхване да послушаш малко Les Claypool или Geddy Lee :recourse::icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бих казал,че ми се отдава дори и малко пеенето,но все пак съм опитвал да свиря и да пея едновременно,но забелязах,че пея ли не мога да държа дори правите ритми!Но пък не смятам и да се уча! :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина е доста трудно. Сблъсках се наскоро с този проблем, защото трябваше да пея една песен "I don't need no doctor", ритъма не е много разчупен, но пак си е кушия :ok: Вниманието ми се раздвоява и вместо да пея, по едно време почвам да си мрънкам под носа като гледам да не объркам баса :greenball: .

Гадно е но се свиква, стига човек да има желание :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Или свириш,или пееш.Когато и двете са заедно - винаги едното е за сметка на другото.

Ти си решаваш - в зависимост от случая и времето за репетиций,кое как да нагласиш.

Ако разполагаш с време и обичаш да копаш - след като изсвириш парчето 500 пъти,нещата трябва да се получат.В зависимост от парчето де... За някои неща на Ръш си е зор ;) .Е - ако си в кръчма - можеш да караш и на 2 струни.... :) Там рядко някой слуша баса след 3-та.... :(

Т.е. всичко зависи от твоите: желание за представяне,сложността на това което трябва да изработиш, възможностите ти и времето с което разполагаш до заветната забивка. Абе требе си копане...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Т.е. всичко зависи от твоите: желание за представяне,сложността на това което трябва да изработиш, възможностите ти и времето с което разполагаш до заветната забивка. Абе требе си копане...

 

:thumbs_up:

 

Аз лично даже съм задавал този въпрос за свирене и пеене едновременно на Робърт ДеЛио, басист и основен песнописец на Stone Temple Pilots, сега на Army of Anyone. Гледал по лайвове как пее много добри бекинг вокали докато свири изродски бас линии. Та неговия отговор беше, че понякога наистина е трудно да си разделиш вниманието на две, но "yers gotta do what yers gotta do" :rocker:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвал съм и...Не става :) ...И най-простите неща не мога да изсвиря...Но с китарата се получава горе доло...Мисля че при свиренето с пръсти, самото им редуване измества съсредоточението, докато при перото движението на дясната ръка при помпане е по-просто и става...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи от песента.

Ако е по-проста, ако ритъма, пулсацията, и прогресията й са елементарни, тогава ОК. Но да плякам слапове и да пея бек-вокали, труднооо..Или баса отива или пеенето.

Само много практика би споило 2те.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В този ред на мисли вижте Уикеда. Ерол щляпа слапове в неравноделни ритми и в същото време пее. С упражнение всичко става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Точно, а за Лес Клейпул да не говорим :greenangel:

 

Аз също като свиря слапа на RHCP - Higher Ground винаги си припявам. Понякога двойния палец на Сол го правя единичен, но това е и докато си свиря без да пея, защото ми е слаба техниката и ми идва малко прекалено бърз.

 

Трябва си практика просто и това е !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

аз съм басист и вокал и, кво да ви кажа- става. за съжаление нямам ни най-малка представа как точно и защо се получава. просто в един момент свикваш, предполагам. + това имам почти десетина години опит с китара/вокал- не че е по-лесно или нещо... абе просто с ръчичките плякаш по баса, а устенцата пеят думичките.

 

ПП линка в подписа може да даде представа как се справям:greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.