Jump to content
Българският форум за музиканти

Счупено магаре на акустична китара


Recommended Posts

Прегледах на горър-а темата за акустичната китара и пак ме загложди моя проблем.

В нас се мота абсолютно същата китара, на която подрънквах допреди 1-2 години.

Само дето една вечер магарето и най-невъзмутимо и нагло просто се отлепи от тялото (изкарвайки ми акъла, щото китарата беше подпряна до мен), изглежда не издържало на опъна на струните.

Сега въпросното магаре виси окачено на една останала струна и китарата не става за нищо... Освен ако не го залепя пустото нещо.

Та с какво да го залепя? Заедно с магарето се е откъснало и едно малко парче от самия корпус на китарата, ако има значение (малко е парчето, пък и то, о чудо, си седи залепено на... магарето, баси, иди го разбери).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ъм, кое магаре? Бриджа или онова дето е по-близо до ключовете? Ако е тва, дето е до ключовете го фърли към нас да го оправя :)

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Залепи го PVA с лепило за дърво - например с "Це-300"

А може и с "Це-200". Тези са най-евтини.

 

Особеното при PVA лепилата е, че искат да стегнеш двете слепвани части добре.

Сложи китарата на твърда плоскост или на пода хоризонтално с резонаторния отвор нагоре.

Намажи бриджа и тялото под него с лепило и го сложи на мястото му.

После сложи някаква солидна тежест върху него като преди това сложи подпора под бриджа от вътрешната страна на китарата, за да не ти се спраска предния панел от тежестта.

Внимавай за бриджа да е на точното си място и да не "отплува" нанякъде - обикновено детайлите се разместват при притискането когато между тях има PVA лепило.

 

Това е само един метод. Според мен е лесен и не изисква никакви специални лютиерски джаджи.

 

Друг метод е с дълги стяги, каквито се намират трудно.

Стягането на двата слепвани детайла може да се направи и с едни стяги подобни на дървени клинове, но според мен е по-лесно да сложиш тежест, отколкото да търсиш или да си правиш специални инструменти.

 

 

И нещо много ВАЖНО:

Не слагай на китарата метални струни. Иначе следващият път ще се изкърти със все преден панел. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тя беше с пластмасови, ма преди мен някой си беше правил експерименти изглежда... И не и е за първи път да и се откъсва бриджа, май :headbang:

 

Тенкс за съветите, ще го лепна скоро и ще видим какво ще стане...

Някаква подготовка на дървото не трябва ли? Примерно да изшкуркам старото лепило или нещо такова?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще ползваш PVA лепило, трябва задължително слепването да е дърво в дърво.

Това значи, че трябва да махнеш всякакви стари лепила и лакове, ако има такива. Педантите дори препоръчват двете повърхности да не се шкурят, а да се рендосат и веднага да се залепят след прясното рендосване, но в твоя случай това няма да има особено значение, пък и няма да е лесно - може да се повреди нещо.

Изшкури и залепи.

 

Може да ползваш и епоксидна смола - с нея главоболията при шкуренето и напасването ще са по-малко, защото тя не изисква перфектно пасване на двата детайла и попълва неравностите. Но не знам как ще се отрази на звука - не вярвам да е нещо осезаемо, но, ако си пурист*, ползвай PVA или туткал.

 

 

*пурист - това не е човек, който съчувства на Моника за пурата :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мба, ползвам квото има :headbang: Ако в нас има някъде останало ц-200, ц-200 ще е.

 

 

Но все пак ако не намеря ц-200 ще взема епоксидна смола да си спестя работа. Колко струва епоксидната смола? Гледам има някви тубички по 2.50 от сорта на тези:

13808_643.JPG

 

По силата на дедуктивното мислене реших, че надписът epoxy означава, че дадения продукт има сродство с епоксидните смоли, ерго е епоксидна смола...

Върши ли работа? Или трябва да се оръся повече?

 

Туй е орфендер все пак, пък аз съм пианобарабанист, така че малка разлика в звученето едва ли ще ми направи някакво впечатление...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Мба, ползвам квото има :headbang: Ако в нас има някъде останало ц-200, ц-200 ще е.

 

 

Но все пак ако не намеря ц-200 ще взема епоксидна смола да си спестя работа. Колко струва епоксидната смола? Гледам има някви тубички по 2.50 от сорта на тези:

13808_643.JPG

 

По силата на дедуктивното мислене реших, че надписът epoxy означава, че дадения продукт има сродство с епоксидните смоли, ерго е епоксидна смола...

Върши ли работа? Или трябва да се оръся повече?

 

Туй е орфендер все пак, пък аз съм пианобарабанист, така че малка разлика в звученето едва ли ще ми направи някакво впечатление...

Това лепило на снимката е перфектно, особено, ако наистина е за 2,50. :headbang:

Но гледай да не е ELASTIC!!!

Трябва ти твърдо лепило, а не гумено.

 

Повечето епоксидни са твърди, това на снимката е от гъвкавите.

 

Прочети какво пише на него и го ползвай според иснтрукциите.

Китарата ти Орфей ли е?

Аз мислех, че е като моята (Кремона).

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Мба, ползвам квото има :headbang: Ако в нас има някъде останало ц-200, ц-200 ще е.

 

 

Но все пак ако не намеря ц-200 ще взема епоксидна смола да си спестя работа. Колко струва епоксидната смола? Гледам има някви тубички по 2.50 от сорта на тези:

13808_643.JPG

 

По силата на дедуктивното мислене реших, че надписът epoxy означава, че дадения продукт има сродство с епоксидните смоли, ерго е епоксидна смола...

Върши ли работа? Или трябва да се оръся повече?

 

Туй е орфендер все пак, пък аз съм пианобарабанист, така че малка разлика в звученето едва ли ще ми направи някакво впечатление...

Това лепило на снимката е перфектно, особено, ако наистина е за 2,50. :headbang:

Но гледай да не е ELASTIC!!!

Трябва ти твърдо лепило от същата серия, а не гумено.

 

Да, всичко, което съдържа думата "epoxy" ти върши работа. Може и с Poxypol.

Повечето епоксидни лепила са твърди, това на снимката е от гъвкавите. За съжаление, то не ти върши работа за лепене на бридж на китара.

 

Прочети какво пише на него и го ползвай според иснтрукциите.

Китарата ти Орфей ли е?

Аз мислех, че е като моята (Кремона).

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като гледам не си първият, който ще залепва магарето обратно :) Като го подхванеш, гледай да няма въздух между бриджа и предния панел (лепилото да е тънък, но плътен слой), че пак ще се отлепи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мба, ползвам квото има :) Ако в нас има някъде останало ц-200, ц-200 ще е.

 

 

Но все пак ако не намеря ц-200 ще взема епоксидна смола да си спестя работа. Колко струва епоксидната смола? Гледам има някви тубички по 2.50 от сорта на тези:

13808_643.JPG

 

По силата на дедуктивното мислене реших, че надписът epoxy означава, че дадения продукт има сродство с епоксидните смоли, ерго е епоксидна смола...

Върши ли работа? Или трябва да се оръся повече?

 

Туй е орфендер все пак, пък аз съм пианобарабанист, така че малка разлика в звученето едва ли ще ми направи някакво впечатление...

между другото и аз имам подобен проблем с една орфейка, която ми попадна отнякъде без бридж, но когато се е "отлепил" със себе си е повлякъл и час от дървесината на корпуса, така че и дума не може да става за плътно напасване. това лепило би ли ми свършило работа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Момчета,

епоксидното лепило не става за този ремонт. Има си хубави лепила за дърво.Ross,Titebond,Elmers,Rakol,Ponal ,leifa или други качествени лепила на поливинил ацетатна основа .

Тук по-важно е да се подготвят повърхностите за залепване като се почистат добре от старите лепила. По принцип това столче не е било залепено добре от това което се вижда на снимката.Откъснатото парче от капака трябва да се отлепи внимателно и да се залепи обратно на капака.

Другото важно нещо са стягите с които ще се лепи столчето.Те са по-специални с по-дълго рамо за да мине през отвора и да стигне спокойно до столчето. Да не говорим че стягите трябва да са три .В завода се ползва само една с приспособление да притисне столчето от дете страни но се вижда че на 20% от фабричните китари столчетата се отлепват рано или късно.

И на края трябва да ви кажа че не е по възможностите и уменията на всеки който се мисли за сръчен да направи този ремонт. Преди да сте оплескали навсякъде с неподходящи лепила ,които после се махат по-трудно или сте залепили столчето на неправилно место, най-добре го занесете на майстор който прави китари за се свърши работата качествено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Не, не става .Той е за лепене на счупени сапове на лопати :) /както е в рекламата по телевизията/.

Много е гъсто и лепилния шев става много дебел.Ако ставаше колегите щяха да го ползват за лепене на китарите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.