Jump to content
Българският форум за музиканти

За авторската музика


motorbreath

Recommended Posts

Значи мили съфорумци дайте ми съвет как да си композирам вокалната линия за авторски песни.Първо да измисля текста или самата вокална линия и тогава върху нея да измисля текст??

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както ти е по-лесно. Няма точна формула, всеки си има свои начин. Може би да започваш от това, което ти е по-трудно, защото според мен втората част, т.е. да напаснеш текста по готовата мелодия или пък да измислиш мелодия по вече готовия текст е по-трудната част. От друга страна пък, двете неща могат да се появяват едновременно, което според мен е най-добрият вариант. Така има спонтатнност, а това, мислч, че е най-ценното. :thumbs_up:

ПП. Дано да си ме разбрал, че малко объркано като че го обясних.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи мили съфорумци дайте ми съвет как да си композирам вокалната линия за авторски песни.Първо да измисля текста или самата вокална линия и тогава върху нея да измисля текст??

 

Ако си поет почни с текста - ама няма да става за слушане. Иначе се почва с мелодията и след това по нея си подбираш думите по брой срички, смисъл и звучене. В крайна сметка важна е музиката, а едно и също нещо можеш да го кажеш по 1000 начина.

Погледни това(ако не си го гледал) да видиш как Queen си подбират думите по мелодията :greenangel:

аре драпай..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В най-продуктивната ми група (за сега) нещата ставаха така:

Китаристът изсвирваше няколко рифа, аз му подреждах мислите, след което певеца започваше да припява на некви странни срички отгоре и идеята беше заформяна. За щастие, пеещияят беше и поет и когато се върнеше у дома, разлистваше старите тетрадки, избираше подходящото произведение (произведениея) и след известна преработка текстът беше готов. На втората репетиция се правеше дооформяне на концепцията (уточняване, промяна, добавяне и изваждане на части) и парчето беше готово.

За мен, обаче, истинският и разбира се трудният начин е да се направи парче по текст - тогава (ако е направено както трябва) резултатът е доста по-въздействащ - в смисъл, че музиката подкрепя думите, а не обратното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи мили съфорумци дайте ми съвет как да си композирам вокалната линия за авторски песни. Първо да измисля текста или самата вокална линия и тогава върху нея да измисля текст??

 

Някой кара ли те да го правиш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично като измислям вокална партия и текст, процедирам по следния начин:

 

1. Имам готова музика.

2. Слушам си парчето, докато ми дойде някаква готина, запомняща се идея, която да не е като за инструментална партия (едно време вокалните партии ги мислех като инструментални и това ги правеше трудни за изпяване и звучаха кофти).

3. Като имам готова мелодична линия си набелязвам някакви акценти и си пея текст на "бушменски", което ми помага да установя какви гласни на какви места подхождат най-добре.

4. След като имам вече мелодичната линия, акцентите и ориентировъчни гласни, ги оставям малко настрана и се опитвам да хвана точната тематика на парчето.

5. Взимам си едно листче и започвам възоснова на тематиката да нахвърлям ключовите моменти в парчето - вероятно затова най-напред пиша припевите, най-малкото защото те са основното нещо, което е добре да остане в главата на човек след като чуе парчето. Оттам насетне останалите части от текста са нещо като предистория и пояснение на това, което се пее в припева.

6. След това почвам да си го пея с текста и тука е голямата редакция - всичко, което не ми звучи леко и плавно като развитие в текста и начина на изпяване, тутакси подлежи на кълцане и окастряне, докато придобие нужния вид.

7. Ако в крайна сметка резултата не е задоволителен - зарязвам всичко и лягам да спя (често в просъница ми идва адекватното и най-добро решение).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много мерси ще взема от всички съвети за помощ

ПП: Никой не ме кара просто от скоро пея в група и пробвах отначало по готова музика ама постоянно ми идват идеи различни за куплета да речем и не мога да се спра точно на една и да напиша текста.Та затова си мислех че ако почна върху готов текст може да ми е по-лесно.Отново Мерси

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко е несериозно (освен мнението на Мандалей, която явно е по-търпелив човек).

 

Защото човек написва първата си песен, без въобще да разбере как е станало това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Абе ти нещо се опитваш да привлечеш вниманието май...

Човека пита - ние му отговаряме. Ако не създаваш песни - не бълвай глупости или поне се старай глупостите ти да не засягат останалите.

 

Правила за цитиране?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^Баце, това не са глупости, а ДУМИТЕ на един УСПЯЛ (загубил се) човек!

 

едит:

Опитах се да намаля шрифта на "загубил се", но не успях!

 

Правила за цитиране нещо?

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, че другите се чувстват засегнати, си е техен проблем. И внимание искам да привлека, така е. Внимание върху факта, че да си автор на песни е привилегия на малцина, а не занаят. Желанието не е достатъчно. И аз искам да мога да рисувам, но природата не ми е дала.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

А можеш ли да изпееш Ми при зададено До! Защото това се учи!

Ако нямаш талант, трябва да започнеш от някъде, а ако караш просто само и единствено с талант рано или късно стигаш до Стената и трябва да я преодолееш. ... и как?

Ми питай - и на теб ще помогнем, но не както ти помагаш на нуждаещите се!

 

едит:

Сериозно говоря!

Аре отучете се да цитирате предните мнения! Нали искате да ви е удобно и лесно четенето?

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.