Jump to content
Българският форум за музиканти

Имам нужда от помощ за акустично третиране, разположение на мониторите и за портативна кабинка за записи на вокали.


Recommended Posts

Здравейте много ще се радвам ако някой ми помогне с идеи какво да направя за да използвам по най-добрия начин материалите които имам и да постигна що годе добър резултат. Бях замислил да викам човек да ми замерва стаята и да ми предложи решение, но тъй като има вероятност да напускаме квартирата няма смисъл от този харч. Ако успея тук да вербувам един човек да ми даде едно устройство с което мога да направя примерни измервания и да се ще се улеснят нещата. Не съм сигурен дали ще се навие човека, защото устройството било към 800-900 кинта и не се познаваме много добре. Там ще видим какво ще стане. Стаята ще я използвам за миксиране, и за звукозапис.

Акустичните панели с които разполагам са следните:

120/200/5 см – 1 бр /яйцевидни/
60/105/6 см – 5 бр /пирамидни/
130/70/4 – 2бр /яйцевидни/

Тези акустични панели са без характеристики.

Размери 1000/500мм и дебелина 50мм, абсорбиращ фактор в проценти 0,13(125Hz),  0,25(250Hz), 0,50(500Hz), 0,75(1000Hz), 0,88(2000Hz) и 0,94(4000Hz) – 5бр /пирамидки/.

Размери 1000/500мм и дебелина 60мм, абсорбиращ фактор в проценти 0,16(125Hz),  0,54(250Hz), 1,01(500Hz), 0,99(1000Hz), 1,01(2000Hz) и 1,02(4000Hz) – 2 бр /яйцевидни/, от които единия е нарязан на

парчета 4-те ще са под мониторите другите по стените ...

Имам и 8 броя панели от каменна вата 60kg/m3.
60/110/10 см. Тях в момента съм ги сглобил по двойки. 3-те от тях са един върху друг свързани и съм имнсложил колелца за да размествам по-лесно височина 2,2м. Идеята ми е като записвавм да ги поставям в тази форма \_/, като панелите са зад изпълнителя и микрофона. Ако има и други предложения ще се тестват, но се чудя къде да сглобя портативната кабинка ... в средата на стаята или и аз ненам. Масата с компа и тя е с колелца и мога лесно да я разкарам. Общо взето това ми е идеята всичко да е портативно и да мога по-лесно да правя размествания :). Трите трапа мисля да ги поставя в ъглите и в четвъртия един панел, защото там има едно бюро и трапа ще го сложа отгоре :), 7 бройки са използвани и остава още една. По тавана съм сложил 3 пана. Две от тези с пирамидките които имат характеристики и между тях един панел от този с яйцевидната форма с характеристиките. Тези трите са над работния плот. Зад тях произволно поставих още два панела с пирамидна форма от тези с характеристиките и воала :). Гадното ехо от стаята изчезна не, че това е голям фактор за качествена акустика, но все пак е по-добре от нищо. Интересното е, че преди да сложа по-тавана тези панели бях сложил в ъглите по един панел с вата и по стените другите общо 6 и имаше гадно ехо. Интересно ми е защо е станало така? Прилагам и рисунка на стаята с размерите :+) Общо взето в стаята има две легла /разглобени и едно върху друго, без крака и в/у тях два матрака зад тях има бюро което не се използва. Зад мен съм поставил етажерката на която след време или като се преместя в друга стая ще поставя DIY дифузер. На прзореца съм сложил дебело перде почти не пропуска светлина. На пода има килим дебел 1/3 пръст. Имах и друга идея която за момента отпадна: исках да скъся стаята с въпросните панели 2,2м-вите като ги позиционирам до прозореца и мониторите да са пред него, обаче ми се стори, че ще е неподходящо образуваха се доста отвори към тавана и зад мен и сигурно положението щеше да се влоши акустично. Мониторите ги позиционирах по една схема тук от форума, но за квадратна стая доста се разширява триъгълника и ме притеснява, че прозореца е несиметрично разположен, че единия монитор е пред прозореца, а другия пред стена и рефлектиращата вълна ще е различна ... аз и затова исках да преградя стаята ... В момента разполагам с два чифта монитори Wharfedale Diamond 8.2 Pro Active i Yamaha HS7. Ямахата най-вероятно след време ще я продавам. На Ямахите баса е разположен отзад и най-вероятно в следствие на това на мястото за слушане имаше мнооого бас ... Бях ги поставил по следния начин: http://www.cardas.com/room_setup_square.php /на 88,3 см от задната стена, 55,1 см от лявата страна същото и за десния монитор. Колелцата на масата затова ги сложих за да мога да се издърпва масата когато миксирам. Разпъвах метъра от единия до другия конус и образувах триъгълник където беше моето място/  Ще се радвам на всякакви предложения. Мерси и лека вечер.

 

20160302_193623.jpg
adult image hosting
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

За момента развитието е следното: бастраповете са по ъглите, дебелото перде на прозореца на вълнички, от двете страни на фърст рефлекшън пойнтс има пирамидки почти по целите стени с 4-5 пръста празно пространство. По тавана има 5 панела ... Говорих за устройството и казаха, че ще ми го дадат :). Тук ще е интересната част и почвам с измерванията. Устройството е Phonic PAA3. На пръв поглед има доста сериозни възможности. Сега събота и неделя съм на бачкане и ще чета манюали как се действа с него. Като направя измерванията тогава повече ще може да се коментира по акустиката. Сега основният ми проблем е разположението на мониторите ... Сега са на 55,1 см от страничната стена и на 88,3 см от задната стена ... Притеснява ме обаче, че триъгълника който се оформя е с размери 209 см което е почти до края на стаята .... (до задната стена, затова са и колелцата на масата за да мога да го образувам по-лесно). Ще пробвам и други положения на мониторите и ще замеря ... Ако някой има точни мерки как да ги позиционирам ще съм много благодарен. За портативната кабинката ще го мисля по-късно ... ще се правят тестове да видим как ще звучи най-добре според обстановката ... Още една питанка имам: Как да използвам максимално устройството за да измъкна най-добра полза от него... гледам, че има и опция за екю на стаята, но ми се иска с позициониране и разместване на панелите в стаята да фиксирам колкото мога цялостната картина ... Надявам се да стане интересна дискусия и да извлека максималното и да не мисля повече за стаи, акустика и т.н а да продължавам с обучението по миксиране и композиция по същество :) :) :). Всякакви мнения са добре дошли. Лека вечер. Другата седмица ще е решаваща ... че и времето и то все не стига ... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

 

Това видео също може да даде добър старт в корекциите на акустиката ...

Редактирано от crunk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Така малко се заиграх с това нещо ... Първите резултати. 1во засякох на няколко места за ревърбацията в стаята ... 4 точки произволни (една м/у мониторите една на слушателското място една в единия ъгъл и една произволна RT60(sec) 0.75, Range dB 32. Нищо не ми говори. Един път мери над секунда другите 3 пъти под. Странна работа.

 

20160425_220336.jpg

 

Другите измервания ги направих от слушателското място. Сложих устройството на майк стенд на нивото на ушите и в средата на стаята. Пуснах pink noise с височина 82,9 дБ Range, 30-90 SPL, Weight A (това се води нещо като човешкото ухо), Max 85,2 dB.

Това беше картинката докато мереше.

 

20160425_220457.jpg
how do i print screen

Това беше предложението а Екю. Интересно не е хванало нищо от 20-80 дБ.

 

20160425_220521.jpg
free picture upload

 

Настройките според устройството са както следва:

100 Hz +9.9 dB

125 Hz + 5.8

160 Hz +12.4

200 Hz + 1.5

250 Hz -3.1

315 Hz + 1.7

400 Hz + 1.6

500 Hz +1.4

630 Hz -2.1

800 Hz -0.7

1K -6.0

1K 6Hz - 4.1

2K -1.9

2,5K -1.3

3,15K -3.0

4K -5.6

5K -0.7

6,3K  -0.3

8K -1.5

10K +1.2

12,5K +2.3

16K +5.3

20K +12.8

 

Малко не ми се вижда читава цялата работа. Ще търся читав 32 Band EQ и ще вкарам настройките да чуя за какво става въпрос. Нещо няма нищо free читаво. Свалих XTrack Eq32 ама е много бъгав. Утре през деня ще пусна пак pink noise и ще се разцъкам с настройките на екюто, че много високи нива трябват за да почне да засича и ще пробвам в другите режими: 50-110 dBSPL, 70 - 130 dBSPL да видим какво ще покаже. Малко съм скептично настроен :) или аз не правя нещо както трябва. Ако някой има някакви идеи или опит с подобни техники и иска да сподели е добре дошъл :). Лека вечер :)

Редактирано от crunk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адмирации за желанието и интереса. 

Нямам в момента възможност да изчета в детайли всичко и да разуча твоята джаджа но честно казано и на мен ми се струва че или не е много сериозен уреда, или ти не си много наясно как работи. Бих ти препоръчал да изтеглиш този безплатен софтуеър. Предимствата му са доста: лесен е за работа, определено е добре направен и "истински" и има много подробно написани указания за работа. Трябва ти само един измерителен микрофон, ако си от София, ще ти дам за няколко дена моя. 

Поздрав!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Закъснял едит, виждам че си от Стара Загора. Има опции за приличен микрофон в рамките на стотина лева, което сам ще прецениш дали си заслужава като инвестиция :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти. Благодаря за включването, явно в мен е бил проблема сега малко се разцъках и се появи много по-реална картинка :). Първата ми идея беше да си купя измервателен микрофон и да работя на спокойствие ..., но засега мисля да се пробвам с това устройство така или иначе в момента съм надминал лимита многократно :). За по-късно със сигурност ще се сдобия с някаква техника за правене на измервания ... Някой ден ако нещата станат по-дебели спалнята у нас ще претърпи сериозни промени или хола :).

 

Направих следното Weighting настройката я сложих на Flat и устройството почна да засича и ниските :).  Level Range 30-90 dBSPL.

 

20160426_190215.jpg
how to do a screen shot

 

Тук снимката е произволна нивото на pink noise е между 79-82 dB.

 

20160426_193027.jpg
free image hosting

 

20 Hz  х

25 Hz +17,1

31,5 Hz +8,3

40 Hz +6,3

50 Hz -9,3

63 Hz +1,8

80 Hz +14,4

100 Hz -3,3

125 Hz -6,8

160 Hz +0,3

200 Hz -4,1

250 Hz -6.8

315 Hz + 0,4

400 Hz -2,6

500 Hz +3,5

630 Hz -0,3

800 Hz +0,4

1K +0,8

1,25 +5,4

1K 6Hz - 1,5

2K +1,0

2,5K +5,9

3,15K +3,9

4K +1,3

5K +2,4

6,3K  +3,2

8K +4,6

10K +6,2

12,5K +5,2

16K +7,6

20K +10,4

 

Направих и други измервания, но няма да ги качвам малко по-високи нива на звука. Ще сложа и другите монитори и тях ще ги измеря и ще пробвам и на друго разположение на мониторите. Много интересно е как на 40dB +6,3 и на 50 е -9,3 нещо подобно има и от 80-125dB има пикове и спадове. Интересно. Ако някой може да предложи някакви действия ще е добре. Room EQ ще я разгледам и нея и ще пробвам да свържа устройството и да го прекарам през нея. Сега сум свалил и PAA3 software. Малко и него ще го разуча. Ако някой има да даде някакви насоки е добре дошъл :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пиковете и спадовете се дължат на модовете на стаята - получават се резонанси на определени честоти, зависещи от размерите на стаята. Обикновено са кратни, затова виждаш спад/пик на 50,100,200 и т.н. Лекува се с бас трапове и резонатори, настроени на съответните честоти. Стандартни проблеми в необработени помещения...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да благодаря на jabs (по-долу съм сложил мейл за контаакт ) и Петьо Бояджиев за мненията ще ги взема под внимание :)

 

Ахахха miserj да да :). Краста e искам да е по трудния начин :). Първоначлно това беше идеята, но прекалено дълго време работя на слушалки и реших да мина на следващото ниво. За момента ми стана ясно, че надеждите ми се разбиха на пух и прах. Ще трябва да подходя с нова стратегия. Явно всичко което съм направил е една сбирщина от трапове и пирамидки разпръснати хаотично ... Мислих, мислих и реших да направя следното: ще сваля, разчистя всички изолации от стаята след това ще измеря стаята така с леглото и бюрото ... за етажерката не се знае, може и да я разкарам за подпалка :). Ще измеря стаята, но ми се иска да стане по двата метода с RoomEQ и другото устройство, то ми е полезно, защото показва точно кои честоти играят и ориентировъчно с колко (исках него да използвам като микрофон с RoomEQ обаче не става :(...). Ако jabs чете това да ми прати координати за връзка на angel111111@abv.bg да се разберем нещо ако има като за мен :). Така след като замеря стойностите на голата стая ще започна малко по-малко да вкарвам акустичните панели и да правя измервания, и да се опитвам да си правя някакви заключения и оптимално позициониране ... Имам като идея да пробвам и различна ширина на позициониране на мониторите и на различни разстояния от стените и ще пробвам различни предложения от нета. Живот и здраве ако изпадне някой лев ще направя още акустични панели от вата (или направо панели/стени), най-добра разлика чувам от тях :) :) :). Също паралелно с това ще вдигам познанията си по акустика и ще правя нещата по-трудния начин ... така или иначе след две-три години целта е да се направи студио, ама наистина студио не някаква пародия :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Харесва ми ентусиазма ти :)

Така и трябва, чети, пробвай, учи се :)

Не искам да те разочаровам с едно лаишко мнение, но все пак ще споделя че за подобни малки стаи като твоята (и като моята) накрая решението е звукопоглъщане на макс,

колкото можеш повече. Горе-долу dead-room концепция. Каквото и да правиш, каквото и да струваш, нямаш място за истински решения. Но ти си мини по своя път, полезно е :)

Има една тема в раздела в която аз съм си описвал терзанията и откритията в сходен на твоя случай, виж я дали не може да ти помогне с нещо.

Имаше време преди години когато можеха да се получат интересни дискусии и повече хора да се включат, но сега настроенията са по-минорни.

Така че не се обезсърчавай от слабото съучастие, работи си и пиши, ще станат нещата лека полека :)

За микрофона - аз си взех един Беринджър, най-евтиния възможен и да ти кажа, свърши работа. Някъде в моята тема е модела, има и снимки, ако те интересува :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Минорно-мажорно :) аз разсъждавам практически. Цената и времето, които ще хвърли няма да се върнат. Другият начин е да слушаш много кузика, за да свикнеш със звука в стаята и да се примириш с това, което имаш на момента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Jabs твоята тема я чета и препрочитам :) :) :), има много полезна информация там. Да те попитам т.като снимките не ми излизат ако са ти някъде на лесно можеш ли да ми ги пратиш на angel11111@abv.bg ще съм ти много благодарен. Преди време като попаднах на темата ти почнах да я снимам с телефона обаче нещо не ги намирам файловете ... Благодаря предварително.

 

За сега ще се примиря с това което имам, но до месец-два мисля да купя още 3-4 пакета вата и да си направя още панели. Крайната цел ще е деад рум. А когато се установим ще мисля за вариант стая в стая ... за микрофон за измервания ще ми трябва. Мога да отделя 80 лева. Ако някой има оферти може да ми го прати на angel11111@abv.bg. Весели празници аз отивам да боядисвам яйца :) :) :).

Редактирано от crunk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Егати, сега като я отворих и виждам че всички снимки публикувани през imageshack ги няма... налинаправиха сайта платен тъпанарите :)

Хубаво ми казваше един приятел да ползвам само flickr ..... :)

Мисля върху някакво решение :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
Отговорено (Редактирано)

Като завършек реших да кача и снимки на стаята за да се види колко панели има и как са позиционирани за да се получи този резултат, който е крайно незадоволителен :). Ще трябва да направя доста подобрения, но ще отнеме време.  Мисля всичките дунапрени да ги позиционирам на тавана, т.к. няма да мога да правя там по-големи промени. Стените ще ги направя по съвет на jabs звукопоглъщане на макс :). До два месеца би трябвало да стане ясно дали ще се местим или не и тогава ще предприема по-конкретни действия. Като цяло ми изглеждаше, че имам доста пирамидки за да оправя акустииката в стаята, но на снимките се вижда, че като цяло не са достатъчни.

 

20160519_104007.jpg

upload foto

 

Това е лявата стена.

 

20160519_120458.jpg

pic upload

 

Това е дясната стена.

 

20160519_123745.jpg
 
Това е задната стена. Голяма каша е :). Слушателското място е позиционирано там. Доста назад е, на 2м. от мониторите ...
 
 
Бас трап. Другите два са такива с колелца ...
 
20160519_132535.jpg
 
Това е тавана ...
 
20160519_124914.jpg
 
20160519_125009.jpg
 
Общо взето за сега толкова. В момента съм се потопил в света на акустиката ... Нещата са доста объркани ама колкото вдяна :) Лек ден.
Редактирано от crunk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.