Jump to content
Българският форум за музиканти

Умората при свирене


maringtr

Recommended Posts

здравей

аз винаги, когато се упражнявам вкъщи се стремя да го правя на серии от по 45 мин с 15 мин почивка - това е добро темпо според мен, а и според много други хора, също така се тренираш добре за клубно свирене - там сериите са такива обикновенно, също така освен физически се тренираш и психически - стремиш се 45мин да си концентриран. винаги първата ми "серия" е загрявка и технически упражнения от бавно към бързо. и общо взето не чувствам умора при свирене (физическа), по-скоро може ако психически и емоционално не съм във форма да ми е трудно свиренето, но принципно си свиря по 7-8 часа без проблем. също е много важно да се стремиш никога да няма физическо напрежение в пръсти, китки, лакти, рамене, гръб - за това е много изписано, предполагам знаеш как се процедира. ами това е, за което се сещам в момента, физическата издръжливост при свирене е изключително важна и трябва определено да се развива с годините. например бандата на Джон Колтрейн (нищо, че е саксофонист - пак е показателно) са имали в някои периоди до 500! концерта годишно плюс ежедневни джем сешъни и репетиции. дори разказваше барабаниста Елвин Джоунс, че те записвали всяко свирене и после нямали време да ги преслушват и направо продуцентите им слушали и избирали кое да отива в албуми :happy:

абе такива ми ти работи

 

поздрави

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пешо се изказа най-точно до момента смятам. М/у другото конкретно за мен - нямам проблеми никакви със лявата ръка, ами с дясната...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... ако почувстваш в мускулите няма проблем-продължаваш да свириш, изнемогваш, обаче гледай да го свириш правилно, дори да е много бавно...

Наистина няма проблем да Фанеш тендовагенитче по тоя начин-аз така го хванах.

Сега при по-тежки натоварвания нямам сила да стисна с тая ръка."Накитника"помага,ама след дъжд-качулка..

пак казвам-то има свирене и свирене. по тоя начин който съм обяснил нищо не може да ти стане. ти не си обърнал внимание къде е болката и най-вероятно си се олял. предполагам всеки знае каква е болката в мускулите когато прави набирания или лицеви опори...еми такава трябва да е и в мускулите. така мускулът ще нарастне. когато усетите обаче, че болката е по-различна от това си спирате. изобщо не е трудно да се познае коя болка е опасна.

П.П. досега не съм чувал за болест предизвикана от развиване на мускулите. от ставите идва работата, но заради тях болката може да премине в мускулите. както вече казах тази болка се познава от километър, но това не значи че не трябва да се внимава(вкл. и аз)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пешо, разбира се, е прав, понеже знае какво говори :happy:

 

Твоята дясна ръка - знаеме го положението, просто не ти е достатъчно изчистена от напрежения. Това е основната причина за умората.

 

Като резюме - загрявка, правилна техника и 10на мин почивка на час, и не би трябвало да се уморяваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как се хваща тая множествена склероза, не разбирам??? Има ли общо с проблемите при свиренето?

Не, просто го дадох като пример.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пешо, разбира се, е прав, понеже знае какво говори :D

 

Твоята дясна ръка - знаеме го положението, просто не ти е достатъчно изчистена от напрежения. Това е основната причина за умората.

 

Като резюме - загрявка, правилна техника и 10на мин почивка на час, и не би трябвало да се уморяваш.

е положението, което ти знаеш вече не е актуално, но съм склонен да се съглася...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.