Jump to content
Българският форум за музиканти

Ламерски въпрос


[He4oBek]

Recommended Posts

Когато имам таблатура от вида:

Е ---------------
B ---------------
G ------7--------
D ------7--------
A ------5--------
E ---------------

 

с кои пръсти е по-правилно да се свирят седмиците? С 3-ти и 4-ти или 2-ри и 3-ти?

Редактирано от [He4oBek]
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип по-'правилно' е с 3-ти и 4-ти, но ги хващай както ти е по-удобно :) Аз ги хващам и по-двата начина, както ми дойде, че понякога и с малко баре с 3-ти пръст :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не че съм мнооо разбиращ ама мен отначало учителят ме учише с 3ти и 4ти,

но мисля че правилното (ако може въобще да се говори за правилно) е с 3ти пръст да държиш 2 струни едновременно. Поне така смятам.

(в твоя случай държиш с безименния 7мо прагче на 3та и 4та а с а с показалеца 5 на 5та) пробвай дали ти е удобно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ги хващам такива с показалец среден и безимен. Ако трябва да сменям много бързо 6-8-8 -> 5-7-7 -> 3-5-5 на кутрето не мога да разчитам понеже е слаботелесно :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако пробвам с 2-ри и 3-ти пръст, тогава показалецът ми не вади чист звук от петицата.

А ако пробвам с 3-ти и 4-ти, показалецът ми е по-свободен за да се премества по-бързо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе всъщност съм 1000% сигурен че е правилно да се хваща с 3-ти и 4-ти,защото мажорния акорд ти е

 

-1------------

-1------------

-1--2---------

-1------3-------

-1------3-----

-1-----------

 

като 3-3 са ти с 3-ти и 4-ти, дефакто свириш съкратена версия на някакъв акорд там мажор 7 ли незнам как се означава забравих ги вече:) най-добре както ти е удобно,това са си твоите пръсти все пак :)

Редактирано от PRIMO
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

по-принцип - да, но е хубаво да можеш по всички начини, за да нямаш проблеми когато трябва да свириш разни кривотии сътворени от нечии болен мозък :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз винаги ги хващам с 3-ти и 4-ти. Гледай да ползваш кутрето, за да заякне, много е удобно да го ползваш, аз дори бендове правя понякога с него :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз държа както ми падне или с 1 и 3 като с 3 правя малко баре или с 1 и 3 и 4 както е "правилното" хех :)

или като се чувствам рамбо хващам с 1 и малко баре с 4 пръст :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаше някакво класическо произведение на Й. Мертц, което можех да изсвиря единствено със изобретено от мен баре с втори пръст и още едно с четвърти. Супер трагично като постановка, обаче само така ми се получаваше. И даскала направи така: :) -> :) -> :think: -> :) . Но така и не можах да го науча както си пишеше, беше нещо като арпежирано.

Редактирано от olygofren
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и аз мислех да задам подобен въпрос... само че аз ползвам кутрето вместо 3-ти и 4-ти пръст когато хващам 5-ци.... не е мноуго правилно ама съм свикнал :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе хора палеца кои номер е!

Пети :)

 

е няма номер.... къде ще го използваш ?

Че то без палец свиренето не е свирене :)

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.