Jump to content
Българският форум за музиканти

7 струни


LOE

Recommended Posts

Аз имам един приятел който свири на 7 струнен Карвин...не съм пробвал как е но 7-та струна е по-дебела от 6-та.

 

Виж в сайта на китарите Carvin:)

Ем принципно така трябва да е...или аз се бъркам нещо? ;)

 

А колкото до слагането на 7 струнен комплект...наистина не виждам смисъл да се купува 7 струнен комплект струни и първа да се маха - продават се и достатъчно дебели 6 струнни комплекти...Освен ако не се има предвид настройката да е нещо от сорта на B E A D G B... ;) Но и с нормални струни не би имало проблем, просто втора струна ще е с половин тон по-висока, което не би представлявало трудност и неудобство за китариста...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Говорите наизуст ;)

 

Ето я страничката за струни за ел. китари на Дадарио:

 

http://www.daddario.com/DADProducts.aspx?ID=1&CLASS=AABA

 

Къде по-точно виждате 6 струнен комплект, който да е същият като дебелина на струните и наличие на оплетка като някой от двата им 7 струнни комплекта?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

EXL120-7 XL 9-54 Super Light 7-String

 

Едва ли разликата е особено голяма между 10-52 за 6 струнна и гореспоменатия... ;)

 

Edit: ...Или пък EJ22 XL 13-56 Jazz Medium... ;)

 

Edit 2: А и до колкото знам струни по-дебели от 0.12 имат оплетка на третата...

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ама даже ви мързи да погледнете какви струни има в комплектите ;)

 

EXL120-7 XL 9-54 Super Light (7-String) изглежда така:

 

PL009 E 0.009 0.23 13.1 5.94

PL011 B 0.011 0.28 11.0 4.99

PL016 G 0.016 0.41 14.7 6.67

NW024 D 0.024 0.61 15.8 7.17

NW032 A 0.032 0.81 15.8 7.17

NW042 E 0.042 1.07 14.8 6.71

NW054 B 0.054 1.37 13.8 6.26

 

 

 

EXL140 - 10-52 (6-String) изглежда така:

 

PL010 E 0.010 0.25 16.2 7.35

PL013 B 0.013 0.33 15.4 6.98

PL017 G 0.017 0.43 16.6 7.53

NW030 D 0.030 0.76 25.0 11.34

NW042 A 0.042 1.07 26.3 11.93

NW052 E 0.052 1.32 22.0 9.98

 

 

Единствената еднаква струна в двата комплекта е NW042 (0.042).

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Добре де, наистина...има ли някаква коренна разлика в това дали трета струна ще ти се падне 0.016 или 0.017...и двете са си "въжета"...Или примерно шеста 0.054 и 0.052 ;) Не разбирам какво се захвана за тия струни ;) Струните да са проблема...! ;)

 

Пийс ;)

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Разлика има и тя е сериозна.

 

Събери силата на опън и ще получиш следните числа:

 

7 струнен комплект [9-54] (без 1-ва) - 38,97

6 струнен комплект [10-52] - 55,11

 

Както виждаш, разликата между силата на опън е такава, че 6 струнният комплект ще оказва 40% по-голямо натоварване.

 

Нямам никакво намерение да си прецаквам китарата, за да спестя 2 - 3 лв. Да не говорим колко ме мързи да се бъзикам с тръс рода.

 

На нормалният шест струнен комплект 9-42 общата сила на опън е 38,65. Дъртият пълдин в момента е с точно такива струни, така че като му сложа 2-ра до 7-ма от въпросният комплект нито ще ми се наложи да пипам тръс рода, нито ще го презоря .

 

Като не ти пука за струните и китарата, за кво въобще ги коментираш.

 

Айде пийс ;)

 

едит: Сега като се замисля, вероятно нещата със силата на опън няма да стоят точно така, защото 6 струнният комплект ще трябва да се настрои по-ниско. Колко ще е силата на опън няма как да познаем, освен ако някой не ни светне по каква функция се изменя силата на опън спрямо тонът на който е настроена струната.

 

едит2: Въпреки това ще си взема 7 струнен комплект, защото така знам че със сигурност няма да имам проблеми. Иначе ще трябва да си губя времето да ровя из нета и да гадая.

 

Аааа да - и никъфф пийс - всички под ножа! ;)

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

едит: Сега като се замисля, вероятно нещата със силата на опън няма да стоят точно така, защото 6 струнният комплект ще трябва да се настрои по-ниско.

Като няма пийс... ;) Нормално да трябва да се настрои по-ниско, как си представяш 0.054-56 струна в МИ!? ;) Все едно да настроиш седемструнната китара E A D G C E A !!! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

едит: Сега като се замисля, вероятно нещата със силата на опън няма да стоят точно така, защото 6 струнният комплект ще трябва да се настрои по-ниско.

Като няма пийс... ;) Нормално да трябва да се настрои по-ниско, как си представяш 0.054-56 струна в МИ!? ;) Все едно да настроиш седемструнната китара E A D G C E A !!! :)

Айде, рунд 3:

 

Нещата са още по-сложни - не зависи само от това на какъв тон ще се настрои струната, а и от мензурата на китарата, така че гадаенето става още по-тежко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Добре! ;)

 

До колкото разбрах, първоначално идеята за махането на първа струна произлизаше от желанието да се запази СИ настройката на 6-струнна китара. Подчертавам си, тук има значение, защото по тая логика басистите трябва да са някакви магьосници, щом използват толкова дебели струни, (в най-добрия случай около 6-7 пъти по-дебели от на китара), пак си се настройват в МИ и всичко си им е ок ;) Само дето тяхното ми не е нашето ми с 82.41 Hz ;) И така...

 

Хайде отказвам се, нокаутира ме в третия рунд! :)

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

EXL120-7 XL 9-54 Super Light 7-String

виж кво става ве пич ко ме дразниш

слагаш един комплект 13ски струни и ги настройваш първа в си и 6та в си и си готов

EJ22 XL 13-56 Jazz Medium

мислеш, че няма да стане ли??

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...така и така сте я подяли темата някой дали ште мойе да ми даде съвет...скоро мисля да си закупя IBANEZ RG 1527...до тук добре обаче настроиката в която свиря е ehgDAEA...в момента притежавам IBANEZ RG 7321 и там ползвам като седма струна 0.56 а останалите са нормален комплект 0.09/0.42...седмата я купувам на парче...обаче като опън е много по хлабава от останалите...а на тремолото това няма да му се понрави...идеята ми е кое е по добре за тремолото при този строй 0.58 или 0.60 за седма струна "Ла"...предложения... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

EXL120-7 XL 9-54 Super Light 7-String

виж кво става ве пич ко ме дразниш

слагаш един комплект 13ски струни и ги настройваш първа в си и 6та в си и си готов

EJ22 XL 13-56 Jazz Medium

мислеш, че няма да стане ли??

Никой не те кара да се дразниш - това си е твое решение.

 

Както е мое решение да не си създавам главоболия и да не искам да регулирам тръсрода. Свирете си и не се занимавайте с моите 2-3 лв в повече.

 

Споделих какво смятам да направя и защо смятам да го направя. Не ви карам да го правите.

 

Хайде стига сме замърсявали темата, че и на мен ми е интересно как стои въпросът с новите 7 струнни китарки и колко пари вървят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Но да се върнем на темата къде се продават такива китари - гледах че във Фактор има някъв Уошбърн, дали са вносител или е някоя случайна бройка ? Защото уошбърн имат една доста добра 7 струнна, без флойд но пък цената и е много добра

да не е една зелена за около 500-600 лева?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.