Jump to content
Българският форум за музиканти

импрегнирано дърво на влага


Recommended Posts

имам една молба...кайете ми как да си спася басса ...импрагниран е само не е лакиран а тука дето свиря е страхотна влага....миналата година я купих дървото бе6е със перлрно бял цвят сега много потъмня ама много сега е с цвят медено жълт....какво да правя ...изпла6ил съм се 4е 6те тръгне и грифа а той е нек тру....моля помогнете с уважение Гого

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
имам една молба...кайете ми как да си спася басса ...импрагниран е само не е лакиран а тука дето свиря е страхотна влага....миналата година я купих дървото бе6е със перлрно бял цвят сега много потъмня ама много сега е с цвят медено жълт....какво да правя ...изпла6ил съм се 4е 6те тръгне и грифа а той е нек тру....моля помогнете с уважение Гого

Привет! Значи, според мен нещата стоят така:

Не разбрах с какво точно е импрегнирана дървесината... с байц (който придава само цвят) явно не е, щом е била перлено бяла. Може би имаш предвид някакви други разтвори които се пропиват в дървесината за да й предадат допълнителни свойства, а в конкретния случай навярно влагоустойчивост.

Да не би да е била парафинирана дървесината? Ако е био така най-вероятно (за сега) няма повреди по самата дървесина, а оцветяването се е получило от реакцията на пропитото вещество с въздуха (за толкова време без да е запечатано с лак).

Ако импрегнанта не е бил нанесен за придаване на влагоустойчиви свойства на дървесината - най-вероятно има опастност от нейното прекалено съсъхване и/или овлажняване, следователно измятане (в най-лошия случай и напукване, но тва е много рядко за такъв вид подбрана дървесина). Преди всичко това да се случи може да се забележи оцветяване, в резултат на проникване на оцветяващи гъби в дървесината... които не са опасни за механичните свойства, но придават нежелан цвят. Чак след това има опастност от проникване на деструктивни гъби, причиняващи сериозни повреди на дървесината и механичните и свойства.

Така, че... не знам точно какъв е твоят случай, но няма да се плашиш! Най-добре да се консултираш с някой лютиер, който да е наясно с подобни проблеми, или да пробваш сам да се захванеш като изчистиш внимателно с фина шкурка (но не прекалено фина, че да не се получи замазване) цялата повърхност, след което да лакираш минимум 2-4 пъти с междинни съхнения, разбира се!

Успех! :godbless:

Редактирано от icho7ryches
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

май само бе6епарафинирана китарата и затова сега е толкоз тъмна ...страх ме е 4е 6те си загуби състейна ако я лакирам...а това за 6курката само като си го помисля и тръпки ме побиват

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
май само бе6епарафинирана китарата и затова сега е толкоз тъмна ...страх ме е 4е 6те си загуби състейна ако я лакирам...а това за 6курката само като си го помисля и тръпки ме побиват

Еми, значи от парафина с времето е потъмняла дървесината. В такъв случай зарежи шкурката, освен ако не искаш повърхностната обработка да се прави наново и цялостно. Щом не искаш да се лакира май е по-добре да оставиш нещата такива каквито са, но е възможно цвета да потъмнее още! :think:

Ако те притеснява толкова - що не я заведеш на "чичо доктор" за диагноза? Вероятно ще ти вземе някой лев, но поне ще ти каже какво да правиш. Аз не съм толкова навътре в нещата - просто изказвам мнение. Успех! :godbless:

Бтв... много як бас имаш! :)

Редактирано от icho7ryches
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси за съвета като си дойда у бг 6те хода ама сега немога....радвам се 4е ти харесва китарата ми..

Що, бе, къде се подвизаваш в момента? Нали в другата тема казваш, че си учередител в някво читалище тук в Бг?

Бтв трябва наистина да се измисли и да се направи нещо по-сериозно в тва читалище! Говоря като в полза на хората от форума. Мисля, че може да се получи доста яко! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има си хора там копито движат работата у 4итали6тето....аз съм музикант преди вси4ко....затова и не съм у бг сега

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Баса ти този ли е,с който си се снимал?Потъмняването само на челните места ли е или го има по лицевата и задната страна?

Може и да е от контакт с потта.Най безвредното средство за почистване на нечистотии по дървото е кислородната вода от апреката(peroxide).ако не стане с един път опитай още веднъж.Натривай кислородната вода с четка и избърсвай със сух парцал.ако го оставиш дълго време без да избърсваш може да стане беля!

Редактирано от bluesman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.