Jump to content
Българският форум за музиканти

Пукнатина?


Recommended Posts

Добър вечер :)

 

Ситуацията е следната - извадих от калъфа му този Epiphone Les Paul Custom, който е ваден от там за последно преди около месец за участие. При изваждането му забелязах тази новопоявила се пукнатина на грифа. Най-важното което ме притеснява - има ли начин да се предположи по снимките или по друг начин дали пукнатината е в лака и в дървото? Китарата не се разстройва, не мога да пъхна нокътя си в пукнатината (мога де, но за около 1/4 от мм, може би), а като пробвах леко да "напъна" главата, не ми се стори да "шава" повече от обикновено. Не ми се струва и грифа да се е изкривил. Та, колеги, моля за помощ - колко сериозно може да е и как да постъпя?

 

50271955512256893641318452954KlEVkBQjsIvu2GOibdXS_m.JPG

 

3376884914201192421318452966dP5rr1n7SJWElVLPHkq1_m.JPG

 

140695038310296975461318452969bLkv6Qlrsb23KJuFlD8F_m.JPG

 

(Всъщност пукнатината сякаш изглежда малко по-страшна на снимки от колкото на живо...)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сериозно затишие по темата...

 

Имам два въпроса: забелязва ли се каквато и да е следа от удар в най-близката точка под основата на фингърборда, от която тръгват пукнатините? И следващия - колко цифрен е серийният номер?

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип този проблем рано или късно ще даде развитие,несъмнено се налага консултация с лютиер,ако вече не си го направил,имало е и по-тежки случаи и то с много по-скъпи китари,със сигурност има решение,имаме добри лютиери.

 

Поздрави   

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Следи от удар не се забелязват никъде по дължината на пукнатините, нито в началото им. Подозирах, че може да е била ударена в главата, но тогава пукнатините не трябва ли да са на по-високо?

 

Иначе серийният номер е 9-цифрен с две букви отпред (ЕЕ). Правена е в Китай, но е истински Epiphone, напълно сигурен съм, че не е менте.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо се е разсъхнало епифончето. Да е било изложено на променлива влажност и температура?

 

Дали пукнатината е в лака или навътре в дървото можеш да разбетеш, като пробваш да вкараш в нея нещо тънко, напр. бръснарско ножче (ако имаш, щото аз май нямам).

За пукнатина в дървото ще ходиш при лютериер. Най-вероятно ще я запълни с лепило и притисне докато втвърди, а после ще зачисти мястото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, в интерес на истината, китарата наистина беше изложена на доста промени в температура и влажност напоследък... :(

Преди малко опитах да вкарам ъгъла на лист хартия в пукнатините и не успях. Ако намеря бръснарко ножче ще пробвам и с него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Следи от удар не се забелязват никъде по дължината на пукнатините, нито в началото им. Подозирах, че може да е била ударена в главата, но тогава пукнатините не трябва ли да са на по-високо?

 

Иначе серийният номер е 9-цифрен с две букви отпред (ЕЕ). Правена е в Китай, но е истински Epiphone, напълно сигурен съм, че не е менте.

 

ЕЕ + 9 цифреният сериен номер е добра гаранция, че наистина не е менте (макар и правена в Китай); изключая имитациите, които не бива да се изключват...Но по принцип проблемите са характерни за тези с 8 цифрени серийни номера...

 

Много се надявах да има следи от удар - това би обяснило наличието и причината за такива (или подобни) пукнатини, които обикновенно - след подобен удар - могат да се получат в лака (доколкото мога да съдя от снимките - това е Alpine white?).

Надявах се, защото другата възможна причина (не дай си, Боже!) са неосвободени вътрешни напрежения на материала, от който е изработен грифа, които по някое време са се освободили и това е крайното им изражение. Искрено се надявам да не е така!

 

При всички случаи консултация и внимателен преглед на инструмента от човек, който има сериозен опит в тази насока, ще ти е необходим! Не казвам лютиер, защото това вече май е станало срамна дума, а и нейното значение във връзка с неакустичните инструменти е доста разтегливо...

 

Къде живееш? Питам, за да се ориентирам към кого (в зависимост от местоположението ти) да те насоча.

 

Поздрави

Редактирано от TLC1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правилно си се ориентирал, бяла е, но е Cream white :) Относно ударите - отново ще питам - възможно ли е това да се получи от удар в главата на китарата?

 

Бих искал да я занеса на човек с умения и опит в тази насока, но живея в Плевен, та избора ми не е никак богат...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правилно си се ориентирал, бяла е, но е Cream white :) Относно ударите - отново ще питам - възможно ли е това да се получи от удар в главата на китарата?

 

Бих искал да я занеса на човек с умения и опит в тази насока, но живея в Плевен, та избора ми не е никак богат...

 

Ако е имало удар, предизвикал заснетите последици - то той е бил не в главата, а точно на мястото, откъдето тръгват пукнатините (такъв би могъл да предизвика показаните пукнатини в лака, ако случаят е такъв).

Мисля, че при всички случаи (ако си решил да я оправяш, разбира се!) лакът от тази секция ще трябва да се махне и да се прелакира. Стане ли това - ще е и много по-лесно да се види има ли пукнатини в дървото или не (и ако да - да се вземат съответните мерки).

 

От Плевен до Русе не се сещам за хора с подобен опит, практика и познания, но в Русе има (а Русе ти е по-близо от София).

Редактирано от TLC1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо мислите, че всичко тръгва от удар??? :surprise:

 

Колегата сам каза, че китарата е била подложена на множество промени на температура и влажност ... Think about it!

 

Герги

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо мислите, че всичко тръгва от удар??? :surprise:

 

Колегата сам каза, че китарата е била подложена на множество промени на температура и влажност ... Think about it!

 

Герги

 

Основателен въпрос! Нека отговоря така: по-скоро се опитвам да не мисля за другата алтернатива (for his sake..!), тъй като тя е значително по-тежка и като причини, и като бъдеща поправка...Иначе казано - искаше ми се да е само повреда на лака!..

 

Промените в температурата и влажността афектират далеч по-лесно акустичните инструменти (поради конструктивни причини), отколкото solid body/neck с доста плътно лаково покритие. Това, разбира се, не означава, че такива инструменти могат безнаказано да бъдат мокрени или подлагани на резки и драстични температурни разлики!

Разбира се, подобни промени могат да доведат до пропуквания в лака, но в повечето случаи те са по скоро цялостни, върху лака на цялото тяло и гриф и по-често приличат на паяжина с неправилна структура, т.е. - не са единични както в неговият случай.

 

Трета възможност е да са съществували известни неосвободени вътрешни напрежения в използваните материали (гриф, фингърборд и лепило между тях), които (особено ако покритието в тази зона е било нарушено!) са били активирани от споменатите по-горе многократни промени във влажността и температурата. Доколкото обаче разбирам от отговорите по въпроса на колегата - наранявания по покритието в тази зона не се забелязват...

 

Мисля, че репарацията при всички случаи ще започне със сваляне на лаковото покритие на грифа (в проблемната зона или изцяло, ако колегата реши да я попрвя).

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трета възможност е да са съществували известни неосвободени вътрешни напрежения в използваните материали (гриф, фингърборд и лепило между тях), които (особено ако покритието в тази зона е било нарушено!) са били активирани от споменатите по-горе многократни промени във влажността и температурата. Доколкото обаче разбирам от отговорите по въпроса на колегата - наранявания по покритието в тази зона не се забелязват...

 

:thumbs_up:

 

Те тука се крие ключа от палатката! Тия пукнатини са точно от раздуване на дървото като ги гледам! Ама нека и някой лютиер се изкаже най-накрая!

 

Герги

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трета възможност е да са съществували известни неосвободени вътрешни напрежения в използваните материали (гриф, фингърборд и лепило между тях), които (особено ако покритието в тази зона е било нарушено!) са били активирани от споменатите по-горе многократни промени във влажността и температурата. Доколкото обаче разбирам от отговорите по въпроса на колегата - наранявания по покритието в тази зона не се забелязват...

 

:thumbs_up:

 

Те тука се крие ключа от палатката! Тия пукнатини са точно от раздуване на дървото като ги гледам! Ама нека и някой лютиер се изкаже най-накрая!

 

Герги

 

Нов съм в този Форум, но засега не забелязвам голям наплив от колеги, които да вземат отношение по темата; а би трябвало - нали затова той съществува...

Възможно е и да не им се занимава с "дреболии" или "бояджийска работа".

 

TLC1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.