Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос към лютиерите и не само


Recommended Posts

Интересува ме всяка информация за този инстромент.Начин на изработка,матеряли,как става дълбаенето на корпуса на Лютнятя и от какво дърво,колко трябва да е изсъхнало и т.н.Препратки към някоя страница са добре дошли;)

Идеята ми е да направя този инструмент и то колкото се може по-автентичен да се получи.Знам,трудоемка е работата но ми е краста и няма да се успокоя докато не го направя.

Много благодарности на всички които ми помогнат и ще почерпя като стане :lol:;):lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.crab.rutgers.edu/~pbutler/citole.html

 

За момента тва можах да намеря... Като намеря нещо друго ще поствам пак :lol: Айде успех в начинанието и като толкова много държиш да почерпиш па няма да се дърпам чак толкова много ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Резонантната кутия на лютнята обикновено се прави от комбинация клен с орех (става едно като на раета ;)), лицевият панел с розетката е от смърч (чам).

Грифът може да е от всякакво дърво, фингърбордът в повечето случаи е от слива (джанка), има и с абаносов фингърборд, има и с rosewood...

Струните са от животински черва, настройват се с дървени ключове, които са обли клинчета набити в главата на грифа.

Самата глава обикновено е под 70-80 градуса спрямо грифа.

Мой познат има лютня и съм я барвал веднъж-дваж. Неговата е с найлонови струни (тези от животински черва май са доста по-скъпи и ги нема). Струните са двойки на октава, както при тамбурата, само първа е единична. Има много строеве за лютня, не ги знам какви са, но са доста.

Тези дъски имат много особен звук.

Не са много хората в БГ, които имат и се интересуват от лютня.

 

Това е, бате, дано да съм ти помогнал. Като направиш лютнята, звънни да посвиря на нея. :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да значи според речника има няколко превода за лютня тъй че ако съм те подвел нещо ша ма извиняваш ;) Ще потърся и за другите, но нищо не обещавам :stop:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички,сега ми остава само да намеря изгодно дървото и всичко е ок:headbang:

А дизайна няма да е такъв каквито са били по онова време лютните,но пак ще изглежда като от 13-15век:happy:

Е,и една автентична ще напря даже и струните мисля да докарам :greenball:

Но за това ми трябва повечко инфо...

Тка че първата мисля да е 12-string,като може и да комбинирам струни от класическа и акустична като основните може и да са найлонки :think: ,но ще видим то и без това много работа ме чка.

Отново благодаря за вниманието,а ако ме насочите и към място от където да си набавя необходимия дървен матерял цена няма да имате :bravo:

А,и от какви точно черва са били струните :nono:

 

благодаря и до скоро :metalist::greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да, от котешки черва са се правили струните, но това не е много хуманно. От горе пак има метална намотка.

А колкото до дървения материал - знам, че лютиерът, с когото работя, го намира по складовете покрай околовръстния път. След дълго избиране!

 

Успех!

 

Влад

 

п.п.

Виж този линк- майстора казва, че прави лютни и старинни инструменти - можеш да се свържеш с него.

 

http://hristogeorgiev.hit.bg/

в.

Редактирано от Vlad
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Адаш, там по складовете по околовръстното не е ли леко влажно дървото? :godbless: Мисля че го секат и го товарят по тия складове... Ехееей то ако е сухо аз да вдигам колелото и да ходя награбвам 2 талпи :headbang:

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами за това трябва да се избира внимателно. Има талпи, които се задържат и по-дълго време, трябва да са под навес и т.н.

Но аз не съм много информиран по този въпрос.

Нека някой от напредналите лютиери тук да сподели от къде е най-добре да се вземе мат'риала.

 

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aleksix,какви материали ти трябват и с какви размери?

Ако имам нещо подходящо за теб ще ти помогна.При мен материалите са най малко на десетина години ,така че поне ше си сигурен че са сухи.

Имаш ли някакъв опит в лютериата? Не искам да звуча песимистично но само един гол ентусиазъм не е достатъчен за тази работа. :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.