Jump to content
Българският форум за музиканти

Преподавам уроци по китара


Recommended Posts

  • 5 months later...

Обявата е актуална.Имам оборудване за ел. и ак.(пиезокристални) инструменти.

Всичко което давам като занимания е придружено с аудио файлове и нотен текст.

Пример:http://forum.muzikan...post__p__688292

 

Моето мнение за начинаещите,на какво трябва да обръщат внимание в началото.

 

На въпроса – какви упражнения да правя? – буквално го разбирам – какво да правя, когато хвана китарата.Правилно – седенето с китара,без да знае човек какво точно да прави с нея е загуба на време .

 

Ето ти някой посоки в/у който трябва да се работи,независимо от стила на музициране:

(това е мое мнение и не ангажирам с него никой )

 

1. Развитие на физиологията

2. Най-елементарна теория (тя ще е само база за по-нататъшни действия)

3. Развитие на усета за тайминг (по-просто казано – ритмичност и метрика)

4. Изучаване на конкретни похвати за конкретни стилове

 

РАЗВИТИЕ НА ФИЗИОЛОГИЯТА
:

Двете ръце трябва да придобият следните умения:

А) - Сила ( в смисъла на енергия концентрирана във върха на пръстите)

Б) - Разтегливост

В) - Гъвкавост и пластичност

Г) - Независимост на пръстите един от друг

Д) - Синхрон

Е) - Бързина

Ж) - Координация и контрол на всички гореизброени

Всяко едно се работи с отделни упражнения.Двете ръце,понеже изпълняват различни функции,

се развиват поотделно (когато едната действа, другата – не) ,после се събират да правят действие заедно.

И накрая – как се извлича хубав тон.

Ако ръцете нямат елементарни умения,няма как да се приложи на практика и най-малкото знание.

 

НАЙ - ЕЛЕМЕНТАРНА ТЕОРИЯ :

Основните (старинни) ладове.Как се строят,формулата им, и акордите които произлизат от тях.

Също така - основните пентатоники и блус пентатоники.

Не е необходимо да се минават всички тоналности: 3-4 са напълно достатъчни в началото.

 

РАЗВИТИЕ НА ТАЙМИНГ :

Колкото е човек интелектуално да е запознат,не е ли ритмичен – не се случва „нищо хубаво”

За мен, това е най-важното качество!

Умът трябва да се научи да дели времето на равни части,тоест – да усвои продължителността

на отделните нотни трайности,групи от нотни трайност,същото и за паузите.

 

ИЗУЧАВАНЕ НА СТИЛОВЕТЕ :

Всеки един стил си има конкретни похвати,който трябва да се възприемат.

В началото са конкретни ходове които се научават.Когато те станат много,може и да се комбинират.Когато умът се научи да ги комбинира,вече имаш и избор – кой ход (похват) да избереш. Това са първите стъпки в това което се нарича – импровизация.

 

Всичко гореописано е един процес който,според мен продължава около година (при постоянство,разбира се).

Отделните посоки в/у които трябва да се работи,следват едно след друго,със застъпване. Накрая стават едно цяло.В момента в който човек започне да свири нещо, макар и семпло,от начало до край – започва истинското учене .

 

Интелекта е някаква логика който се възприема за даден период от време – „в един момент може да се каже – да аз това го научих”. Във възпитанието на емоцията и развитието на сетивността – няма край.

 

За развитието на различни умения,аз съм се допитвал до различни хора.

Всяко едно от тях се развива до толкова колкото е необходимо,в зависимост от целта.

Все пак има някаква база за критерий която служи,за да си каже човек – „да това ми харесва”.

Редактирано от parsekguitars
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.