Jump to content
Българският форум за музиканти

Hi-mastering.com

новаци
  • Мнения

    20
  • Присъединил/а се

  • Последно посещение

Мнения публикувано от Hi-mastering.com

  1. ... а това да прехвърляме вината на другите е естествена Българска черта...

    Ето ви един "номер" за "намаляне" на чинелите в общия калабалък - дефазиране на овърхедите. Номера е стар като Rock N' Rool -a :hysterical:

    За по малко запознатите - овърхедите - това са група мокрофони които се поставят над комплеката барабани и целта им е да улавят не само чинелите но и честотите над 800 hZ на целия комклект / затова ги отворете първи когато правите барабаните/

    Дефазирането е една хава дето сме я учили по физика - тези които са пропуснали този урок....:recourse:

    По същество. Ако звука на чинелите е прекалено силен дори акустично поставете микрофон или по добре два за предпочитане кондензаторни, над чинелите и ги дефазираите с бутона на пулта / обикновенно символа на този бутон е кръгче пресечено с линия / ако на пулта липсва такава джаджа на пулта отворете канона на микрофона и разменете местата на жичките на второ и трето краче но това при положение че кабела е балансиран - канон-канони запомнете че този кабел е дефазиран. Винаги е добре да имаме под ръка един такъв - и още по добре да помним кои е :) След това с еквилазера махнете всички честоти под 5 kHz на овърхедите за да не звучи комплекта прекалено глухо.

    Сега ако сте направили всичко както трябва колкото повече усилвате овърхедите толкова по тихо ще се чуват чинелите пред РА системата. Обаче не прекалявайте защто при голямо усилване звука започва да става прекалено странен. Опитайте и с различни позиции на микрофоните :)

    Не опитвате този чалъм с други инструменти - важи само за барабани :) и ако ви върши работа благодарете на Ули Лудвиг които ме отвори на тоя пиниз.Ако не знаете кои е тоя, със сигурност сте чували едно парче в което се пее за едни пушеци над една вода...

     

    Искам да разясня някои неща.

    Дефазирането е процес, който се случва м/у два източника. Единият е във фаза, другият в противофаза. Тогава се казва , че те са дефазирани един спрямо друг. Така, просвирени заедно през едно и също място, те се самоунищожават.

    Сега в случая, за който става дума тука, трябва да се зададат следните въпроси: Тези чинели (т.е. микрофоните им) спрямо какво се дефазират? Спрямо приетото от всички други микрофони прослушване, което излиза през PA-a или се пускат напред за да се дефазират към акустичното си прослушване?

    И в двата случая може и да има файда от това, но е въпрос на експеримент на място, защото фазите са свързани със закъсненията м/у сигналите и не може просто да си пуснеш дефазирани канали на овърхед и то да си стане. Има разстояния между овърхеда и другите микрофони, както и между колоните и чинелите и всичко това променя самите фази. Въпрос на експеримент в момента! И той или работи в случая или не. Затова има саундчек и човек зад пулта по време на лайф! :icon_shithappens:

  2. немога да я открия... само някъф дистрибуторски сайт се отваря с някви оферти и това е...

     

    добре, ский ся... аз си ползвам Creative-чето за слушане на музика (на 5+1) защото на другия шизъл мога да слушам само със слушалки, така че него го ползвам само при запис, така че... това сигурно променя нещата, би ли пуснал още малко светлина от тоя ъгъл?

     

    Ето линка към статията: http://www.tascam.com/Products/US-428/W2k_XP_Optimize.pdf

    Не знам какво точно ме питаш. Ще прочета пак всички постери да видя какво става и ще ти пиша тогава.

  3. Hi-mastering.com - защо не напишеш твое мнение, ами навсякъде, където се спомене "мастеринг" пускаш един и същи линк към писание на човек, чието име дори не пишеш правилно?

     

    Не го приемай като заяждане, ама нещата изглеждат като да си рекламно лице на Боб Катз :rocker:

     

     

     

    Мастеринга е най-лесното нещо на света. Прави се по следния начин:

     

    1. Намираш истински мастеринг инженер.

    2. Даваш му продукта си да го мастерира.

     

     

    Така или иначе местата, където се прави читав мастеринг по света се броят на пръсти и БГ не влиза в този списък.

    Пък и не трябва да се забравя, че в повечето случаи мастеринг инженерите дори не са музиканти - те са разни психо-хора, изяли всички учебници по физика и стоят в полутъмни стаички с по една къстъм бандура с две големи копчета пред тях и си ги въртят, докато саунда не съвпадне с кривата на отдавна интегрирания им в главите розов шум.

     

    По принцип аз не съм много фен на идеята друг да ми смесва нещата, нито пък друг да ми ги мастерира, ама с оглед на това, че не съм кой знае какъв тон техник, а пък мастеринг инженер - хич, когато мога да си го позволя - нося си ги при други хора да ми ги правят. Тъй или иначе определено съм на мнение, че не е добра идея един и същи човек да прави смесването и мастеринга, щото това е малко като "и ловец съм и рибар съм" или "нашият нов часовник освен всичко друго, показва и колко е часа..."

     

    1. Какво значи "твое мнение"? Ти имаш ли "твое мнение" за състава и структурата на атмосферата?

    2. "Моето мнение" (което е просто представяне на обективна истина с мои думи) е описано в 99% от съдържанието на сайта ми.

    3. Пиша КаДз със Д защото така се произнася и е по-полезно за нас да свикваме.

    4. Вярно е, че мастерирането е най-лесното нещо ако не го правиш ти. Но е едно от най-трудните наща ако го правиш ти. Именно заради това се занимавам с него. Защото е предизвикателство!

    5. Ако мастеринг-инженера не е музикант (по душа, най-малко) - бегай надалеч. А това с кривите и психарщината е излагация....

    6. За рамките на България аз твърдя, че правя мастеринг, достатъчно добър за да е по-добър от други и да не ме е срам!

     

    За твоите творби в mayspace:

    - повече време за работа с компресор си отдели или направи забележка на този, който ти прави нещата;

    - ниските честоти са зле във всички тракове;

    - мастерирането е посредствено;

    - смесването може да е доста по-добро от този материал, мисля. (стига да не записваш ел. и ак. китара с такава компресия/лимитиране)

     

    А сега да ти отговоря за Боб КаТз:

    -"Дебелата" му книга, за чиито линк говориш е наистина основна и абсолютно всеки, който иска да се занимава с мастериране трябва да я прочете.

    -има една малка книжка на същия КаТДСЗ: " The Secret Of The Mastering Engineer" ,която е притурка към TC Electronics Finalizer. Тя също е основна и дори по-основна от другата, защото е написана по-консуматорски. Ако някой не може да отговори на въпросите в нея, да забрави за мастерирането. А въпросите не са свързани с никакви физики, формули, гарфики, розови шумове и инженерство , а със слух - острота и музикалност на слуха! Така или иначе, както казва един мой колега, "Уши GENELEC не можеш да си купиш....." : :recourse:

  4. Обаче това за мен е нещо ново... така че човека си влиза баш на място! Нямаше нужда да му се стряскаш и да изпълваш поста си с толкова много злоба. Благодаря на всички.

     

    Освен това (макар че може и да е писано, да са те съветвали и т.н. ) ще добавя още 2 неща, които се сетих:

    1. PCI слотовете #1 и #5 са свързани и споделят едно и също IRQ при някои дъна. Демек не слагай аудио карта на 1 или 5 PCI-слот, ако имаш нещо на другия. Мисля, че при някои дъна тези два слота са свързани производствено и с AGP - слота. Т.е. ползват едно и също IRQ. Извод: не слагай аудио карта на 1 или 5 PCI слот!

    2. Йерархията на IRQ-та е следната 1,2,8,9,10,11,12,13,14,15,3,4,5,6,7 от най-голям приоритете към най-малък.

    Тоест:настрой ръчно аудиокартата да ти е на 9-то или ако е запазен от биоса за нещо, сложи я на 10-то IRQ, защото има най-голям приоритет на процесора. 1-во и 2-ро са запазени за нещо си, нме помня какво там - клавиатури ли, часовници.... така че не могат да се ползват. 8 и 9 също имаха май нещо запазено. така че 9 или 10 е твоя човек!

     

     

    ПС. Има мисля че в сайта на TASCAM един текст за настройване на Уиндоус за работа с аудио. Много е полезен. Потърси го, ако не го намериш ми пиши ще се разровя да видя къде беше.

    Успех!

     

    Извинявам се ако някой знае или е писал тези неща и сега се налага пак да ги чете...... :hysterical:

  5. Hi-mastering явно си нов, затова те съветвам, чети първо какви съвети са писани, после пиши разни

    неща които се повтарят, случайно писани от мен в тази теми и от други в много други подобни теми ,

    Съвет съм му дал още в началото на темата, че е възможно да е от системното прекъсване :hysterical:

    виждам че имаш мерак да покажеш знания ама си има начин и той не е да извадиш стари теми, които са дъвкани стократно,

    в този форум има много знаещи хора, които имат много годинки опит с звукозаписа и т.н.т.

    затова първо изчитай целите теми тогава пиши :)

     

    Успех :D

     

    Да, нов съм, досега не съм се занимавал с форуми.

    Никого не искам да обидя. Това, че съм казал нещо казано не значи, че знам или не знам повече или по-малко. Идеята тук е да се помогне, а не да се мери кой колко и какво, макар че ровейки се по-надълбоко започвам да разбирам, че една от причините някои хора да пишат по форуми (по принцип) е да си мерят "нещата" с другите, което си е най-старата и най-пагубна черта на "братята" българи. Та какво искам да кажа - че пишейки неща ( които се радвам че ги знаете, за разлика от хора, които имат студия от 10-15 години (и те са известни нам) не знаят елементарни а-та и б-та на тази работа) не искам да обидя и да се меря с когото и да е. Разбирам раздразнението като видиш нещо очевидно изтъркано да се повтори и да си загубиш времето да го четеш и обсъждаш, но целта ми не е била такава!

    Поздрави!

  6. ........Какво е препоръчителното ниво за запис на различните инструменти?

     

    Ако имате VU и лентата е калибрирана на +5dB, ползвайте следните параметри:

    kick -2 VU, snare -1VU, hi hat -6VU, toms -1VU, overheads -3VU, bass -1 или 0VU, vocals 0VU or +1 понякога, guitars 0VU, keyboards -1 или 0VU, high percussion като tambourine -10 или -8VU, conga или low percussion -2VU, strings -2VU, brass -2VU.

    Звуковия материал от високочестотния диапазон с е нуждае от повече презастраховка

     

    В цифрова среда просто се придържайте към -1 до -2dB под нивото на клипиране.

     

    Следва детайлно разглеждане на измерителните уреди и тяхното приложение...

     

    Макар, че постерите са доста стари, бих искал да обърна внимание на това, че VU - метъра е честотно зависим в показаниятя си!

    Какво означава това: той има много бавна атака (от порядъка на неколкостотин милисекунди) т.е. при краткотрайни пикове той почти не се помръдва, докато реално сигналът преминава. Ако проследите действието на такъв индикатор на студиен магнетофон, ще забележите че при соло-барабанче например (също и при каса и други перкусионни инструменти с бърза атака на звука ) когато той дава клип (червената лампичка свети), стрелката едва достига -6 дБ !

    Така, че да се записва и миксира по показанията на VU-метър без 20-годишна практика в правенето на това е пълно безумие! За дигиталните скали - те си отчитат нивото на битовете, което зависи само от амплитудата (която също е честотно зависима) - така, че и там е безсмислено да се гледа това. Да не говорим, че при дигитален запис се изисква максимално ниво заради семплирането (особено при 16 бита)!!!

  7. Здравейте на всички.

    Вчера направих една добра покупка, но не съм максимално доволен, защото докато записвам вокалите се чува едно пукане... предполагам, че е от липсата на шумоизолация, а може и да е нещо софтуерно, вие как смятате?

     

    микрофона ми е AKG C3000B към него взех това и това

     

    всичко е свързано правилно, към тая кутия Lexicon Lambada върви и Cubase LE и не знам как става тоя номер, но микрофона вади звук само в Cubase. Като пробвам на COOL EDIT има само flatline... ще ми помогнете ли да оправя всичките тия бози, за да мога да се насладя на покупката си?

     

    пп. ако не съм обяснил достатъчно добре, моля питайте...

     

    Първото нещо, което трябва да се направи преди да се почне работа с аудио на компютър е в BIOS-а да се даде самостоятелно IRQ на саунд-картата! Иначе може да има проблеми - пуканки, прекъсвания даже увисване.

    Най-добре е всяко устройство да има собствено IRQ.

  8. Много добра работа!

    Ще кажа само забележките си, които са доста малко:

    За "a7 10" - бих компресирал малко повече брас-секцията, особено синкопите. Другото е ОК.

    За "w gem g ld" - може би вокала изисква по-малко компресия. Също повече компресия на браса в страните.

    За "3 66 81" - да, мастерирано е. Основния вокал според мен е доста компресиран, губи се живостта на чувството, което е задължително за тази музика. Другото е ОК.

     

    Успех желая!

    Доста добра работа като цяло! (може би има малко ритмически неточности в браса на места, но не са кой-знае колко смущаващи :-)) )

  9. Много съм си играл с честотите ама не е от това. Ей сега чух и Falling into between на Toto, същата работа. Тез саунд-инженери една майка ги е раждала...Ето аз какво съм направилA change of the ages

     

    Нямаш моно-съвместимост. Губи се доста информация от вокала, а солото почти липсва при моно прослушване. По- добре да се изпее два пъти вокала и да се изсвири два пъти солото и после ги слагаш в краищата, като самите им ефекти ги буташ малко в другата страна. Опитай!:-))

  10. Има два типа музика: солова и групова.

    При соловата - музиканта или певеца излиза на поляната и прави каквото си иска, и единствената му намеса е природата (времето, акустиката и т.н.) Така е бил Орфей (който е бил обичан не по -малко от Slipknot!).

    Примери: Петьо гайдара (може да бъде забелязан във кой да е град, в кой да е подлез, в коя да е градинка)е солов изпълнител - нищо освен дъжда или вятъра не му влияе.

    Всеки друг, който е тръгнал да записва (даже Петьо си има "студиини"записи...) или прави концерт участва в един общ процес, при който участие взимат АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ ЗАМЕСЕНИ в процеса!!! От роудито до текстописеца - всеки един ИМА ЗНАЧЕНИЕ КОЙ Е! Видоизменението на музиката под влиянието на хора, техники и др. е под АБСОЛЮТЕН КОНТРОЛ от продуцента и ВСИЧКО СЕ ЗНАЕ!.

     

    Ако не вярвате - четете (или свирете, или записвайте, или продуцирайте, или смесвайте, или правете нещо какво да е смислено) и дайте да прекратим тази глупава тема...

     

    Само този, който иска да постигне нещо, го постига. ДРУГОТО Е ИЛЮЗИЯ !!!! :-)))

  11. И аз не знам защо се захванах точно с тая тема, защото тя наистина е дълга....

    Част от отговора е може би защото има нещо вярно в това, което казваш. Но това не важи за всички и тези, за които не важи се отличават и си личат. Само с ЕМОЦИЯТА не може да се прави компромис! Тя е тази, която трябва да се предаде на другите. Тя, философията, вярата в някакви идеали, проповедта...Това са корените на рока. Аз затова вече не се и интересувам кой-знае колко от друг вид музика, защото на много им личи може би това, за което говориш. Естествено, като техническо лице съм абсолютно безпристрастен в работат си, но никога няма да седна да слушам за удоволствие много от групите, които съм слушал през живота си....защото може би точно това прозира....Все пак трябва да различаваме чалгата от всичко останало, нали? Чалгата е мноооого обширно понятие! За нея не става дума! Има хора, личности, групи, коиуто имат ПОЗИЦИЯ по житейските въпроси и я изказват чрез МУЗИКАТА и ПОВЕДЕНИЕТО си! Всичко друго е чалга и е за пари, слава, известност - неща, които се искат, а после се чудят какво да правят с тях....защото е тежко, бъди сигурен! :-))

  12. Както художникът си купува платно, четка и боя (оръдия на труда) , писателя - пишеща машина, листа , моливи и химикалки, за да изразят идеите си и да ги предадат на хората, така и музиканта вместо да свири само на живо (което си остава най-голямото предизвикателство и носи най-голяма емоция на изпълнителя и на слушателя) си намира начин да "запише" своята творба. Както художникът може да рисува по пясъка на плажа и идеята му да бъде видяна от 2-ма души преди да дойде прилива, така и писателя може да произнася речи и да го чуят само 20 души, преди да дойде време да си хваща влака. За съхранение на изкуството и на творческите идеи са измислени начини не от вчера. Звукозаписът е един от тях.

    Не разбирам защо има такава тема и кое е илюзорното и кое е заблудата и кое е истината и т.н.

    Моята истината е, че в "нормалните" страни всичко си тече без особено напрежение. Натрупва се така наречената традиция. Всичко се развива нормално и върви по своя път без особени катаклизми и почвата за постигане на прогрес и успех е благородна.

    Какво искам да кажа:

    Звукозаписът е открит и се развива както си му е реда и не се забелязва нищо особено, освен някои нови техники, които не пречат, а помагат за постигането на целта. А тя е да се изрази виждането на твореца по някакви въпроси. Било то от страна на интерпретатор както е в класическата музика или пък на автор - в популярната музика. Всичко около записа е с цел подобряването на комерсиализацията на процеса. Т.е. достигане на продукта до най-много хора с най-високо качество. Всичко, което се прави с тази цел е за мен абсолютно нормално. То касае смесването и мастерирането също и не виждам за какво точно става дума по-горе. За мен е 100 пъти по-интересно и по-вълнуващо да ида на концерт, отколкото да слушам вкъщи музика. Предпочитам изложба на разни творби пред снимките им, театъра пред телевизията, както и пътуването пред интернет-страниците на разни градове и места. Но съхранението на изкуството и качественото му предоставяне на потребителите е изключително важно за културата на планетата като цяло. И доколкото звукозаписа, смесването и мастерирането вършат тази работа и са своево рода също изкуства - то тогава е безсмислено да се търси под вола теле. Нека се съсредоточим върху изпълнението на твореца. Това е, което е интересното - идеята и нейното пресъздаване. Да, има редица фактори около това, които могат с влиянието си да погубят част от красотата поради некомпетентност, самовлюбеност или технически невъзможности (последното е най-маловажното), но ти направи хит, който влиза в сърцето на хората и се помни с години, па ако искаш го запиши в банята на касетка. Хората се интересуват от емоцията, която им биде предавана, не от "високи", "баси", "компресии" и др. Те са само средство, не цел! И това се разбира от великите хора, които се цитират от всички навсякъде. Целта на всички тези "инженери" е да могат технически да обезпечат виждането на твореца и продуцента. те затова са инженери. "Режисьори" е объркано понятие, което се ползва в обърканата ни държава. Много може да се говори и добро и лошо за много хора, но истината е една: крайно времем е да си отворим очите, ушите и най-вече главите! Иначе ще си останем където сме си - в дупчица, без много от всичко, само с приказки и теории.....

  13. Благодаря на всички за съветите,давйте още.Всъщност въпроса ми беше за микса,а не за аранжимента.Наистина някъде съм попрекалил,може би е от кофти монитори,но много ме учуди това,че доста от вас мислят звуците за синти.Всичко е правено с Reason 2.5,само ударните са от саундфонт на Тама,но и те са семплирани.Сигурно пропуските в микса ги правят да звучат така.

     

    Според мен също качеството на семплите не е добро, също така динамически не са много достоверни, което може и да е от изсвирването(програмирането). Но след като питаш за микса, ето какво мисля, че трябва да направиш:

    1. Отрежи всички ниски честоти на барабанчето под 90-100 Хц.;

    2. Реверберацията на первазчето може да свалиш с 3 дБ;

    3. Реверберацията на соло барабанчето може да свалиш с 6 дБ;

    4. Нивото на томовете може да свалиш с 3-4 дБ и да им събереш малко панорамите;

    5. Може да разшириш (ако има такава възможност) панорамите на стрингса.

    Иначе не е лошо.

    Продължавай смело.

     

     

     

    ------------------------

    Hi-Mastering.com >>> Онлайн Аудио Студио

    ------------------------

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.