Jump to content
Българският форум за музиканти

Angel Nikolov

Members
  • Мнения

    45
  • Присъединил/а се

  • Последно посещение

Мнения публикувано от Angel Nikolov

  1. Това за прехода ми беше другата идея. С втори жак обаче ще стане най-добре.

    Днес попаднах на възстановяеми предпазители и мислех да опитам да поставя един на средното перо на стерео жака. Като им разгледах параметрите се замислих обаче колко може да продължи това и се отказах.

  2. Здравейте колеги,

    Искам, да попитам нещо, което може да се звучи достатъпо.

    Използвам едноканален интегрален усилвател със слушалки като подавам от стъпалото и на двете клеми на жака за ляв и десен канала за да се чува и в двете слушалки едновременно. Ако включа обаче моно жак, например използвам стъпалото на усилвателя с високоговорител вместо със слушалки, ще се получи така, все едно давам усилвателя на късо на изхода и ще се повреди. 

    Има ли начин да поставя предпазен елемент на единия канал, така че като пъхна стерео жака на слушалките да ползвам стъпалото със слушалки, а като поставя моно жак да го ползвам с високоговорител?

    Единствения вариант, който се сещам е да поставя и друг втори изходен жак, но гоня компактност на устройството и няма да има място къде да го поставя. 

    Благодаря предварително!

  3. Да помня развитието на темата. Направих little rebel преди да пусна темата. Май първо трябваше да питам после да правя. Сега ми остава малко по кутията да поработя и ще е завършен.

    Иначе да, дискретния вариант ми допада. Трябва да го захвана. Ще съм благодарен ако качиш схемата.

    В конкретния случай платката на mini amp ми трябва за приятел. Не мисля пак да го правя. Имах я, но сега не я намирам.

    Благодаря предварително!

  4. Ето и примерен дизайн от мен:

    55404_496.GIF

    55403_494.GIF

    55405_498.GIF

     

    ето и ПДФ-а със схемата и платката:

    Цък

     

    ПС: Платката е ready to transfer. Важно е при принтирането да се принтира на 100% Zoom !!! за да не се променят разстоянията между отворите.

    За това как да си направите платка сам вижте тук:

    Цък

     

    Няколко думи. Сегашната версия на платката може да работи както на батерия, така и на адаптер. При работа на адаптер не се хаби ток от батерията. Схемата няма ключе он-офф защото тя тръгва или когато се вкара жака на китарата при работа с батерия, или при включване при работа на батерия. Има защита от обръщане на + и - в захранването. На платката има отвори за изход за говорител, ако се вгражда в малка кутийка (ала кубе) и изход на букса за захранване на външна колона. Когато се пусне на външна колона се прекъсва връзката с говорителчето което е в колоната.

     

    Колеги,

    Някой има ли платката готова за печат. Линка от този пост на Nikifena е повреден.

    Моля някой да я качи!

  5. Колеги,

     

    Търся толекс за обличане на озвучителни тела, подобно на този с които са облечени усилвателите на Marshall.

    Някой попадал ли е на електронен магазин, където мога да намеря нещо?

    Благодаря предварително за помощта!

  6. Сега като видях примерите на колегата lyu_records схванах. Извинявам се на колегата Parni_Valjak малко по назад съм с материала. Получава се до колкото схващам като вграден ефект с възможност ако се доразвие с различни комбинации. С цк ключе или с галетен превключвател може да се изнесе на предния панел. Аз съм го направил както е в описанието с рейка с два извода. Слагам му мостче за теста, но може да се изведе с жак и да стане с активиране в определен момент от педал или от панела с ключе.

    Съгласен съм с мнението на Evtim Djerekarov от последния му пост. Зависи от целите. При мен е с учебна цел, а и малко да си изчеша крастата. За лампови усилвателя имам мераци, но нямам опит и все още ми е много рано. Иначе благодаря за идеята.

  7. По добрия вариант явно е да не се използват дискретни елементи. Цяло стъпало да се изгражда елемент по елемент без интегрални схеми. На мен ли липсва търпение и явно затова използвам интегрални схеми.

    Вчера поставих радиатор на двете схеми. Със захранване от 9V и товар 8 ома се държи прилично и свири добре. Като поработя още малко и завърша и кутията ще кача и снимки

    От темата може да се научи много благодарение на колегата Evtim Djerekarov! Четох постовете с голям интерес  :godbless:

    .

    • Like 3
  8. Колегата не прави всеки ден кутия за усилвател. Справил се е добре за възможностите си. Виждал съм доста нескопосани изработки от хора с възможности за работа.

    Заслужава поощрение поне според мен!

    Въпроса ми беше от къде е взел кожата за облицовка!

    • Like 1
  9. Използвал съм точно LM 386N. Първоначално тествах с високоговорител 4 ома и напрежение 12V от изправител ТС-30 (не от китайче) и докато се усетя направо взе да топли. След като смених високоговорителя с 8 ома и свалих напрежението на 7,5V следващия тест продължи по-дълго. Явно решението не е удачно, но мисля да експериментирам малко като сложа контактна подложка и паста заедно с един радиатор от чипсет.

    Иначе темата наистина си е копипейстърска както каза по горе колегата Parni_Valjak, но пък може да е полезна предполагам.

    • Like 1
  10. 1. Нормално е 386 да се загряват малко, но с така посочените грешни данни в схемата може и да гръмнат. Добре е да се четат данните на производителя.

     

    2. Корпусите на потенциометрите трябва да се свържат с маса, за да не бръмчи усилвателя, когато се пипат.

     

    Какво имаш в предвид като казваш грешни данни?

     

    Виж за потенциометрите не бях се сетил да закача шаситата за маса! Не можах и да схвана каква е идеята на двата светодиода

  11. Здравейте колеги,

     

    Отдавна бях намерил информация за усилвателчето на този сайт: http://www.guitartest.de/LITTLE%20REBEL.htm

    На скоро докато се ровех в мрежата намерих схемата в един форум, понеже страницата на Масберг беше закрита. Попадна ми и друг, втори вариант и като го сравних с възможностите на първия започнах да го правя.

    За около седмица за по два-три часа вечер успях да налепя платката и след като си открих грешките по пистите на платката от лошо пренасяне върху текстолита, усилвателя тръгна.

    Единственото, което забелязвам за момента е брум от потенциометрите понеже са без врътки и бързо загряване на крайните интегрални схеми LM386, което става след около две-три минути работа. Нямам много опит с въпросната схема и незнам дали е нормално.

    Някой правил ли е усилвателчето и има ли впечатления за споделяне.

    Благодаря предвавително!

  12. Говорителчето е благоевградско - ВК07212, с доста широк честотен обхват 80 - 16 000 Hz. Мощност 10W с доста масивен магнит, което прави цялата конструкция малко по-тежка. Имах и други два китайски с мощност от по 3W, които бяха по-леки, но звука не ми харесваше.

  13. Почти съм на финала, но имам малък проблем. Усилвателя работи добре с батерия, но с адаптер се чува брум. Пробвах и с импулсно и обикновено захранване с трансформатор, грец и два кондензатора, но нищо не се променя. Реших да опитам да запоя на буксата за захранване електролитен кондензатор 1000uF/25V и керамичен 100nF/50V успоредно, но брума си остава. Ако някой е имал подобен проблем нека сподели.

    Мисля за допълнително захранване да поставя в кутията акумулаторна батерия 9V/250mA, която ще се зарежда през резистор 120Ohm/5W като ще се достига до пълно зареждане за около 15 часа когато на захранващата букса е подадено 12V от адаптер. Явно така ще остане понеже не намерих гнездо за батерия 9V, което да пасне и да мога да поставя на дъното на кутията.

  14. Кутията е малка, 150 х 85 х 150 mm (Д х Ш х В) и доста лека поне за сега. Предния отвор е 102 mm, вътрешния 92 mm. Между двете плоскости ще има решетка.  Акустичното оформление за сега е затворен обем. Мислех за парче ламарина свито на Г, но няма къде да го щанцовам, нито ми попадна нещо фабрично.  За батерията съм помислил. Отзад ще има едно такова: http://uk.farnell.com/productimages/farnell/standard/42245478.jpg . Много ми се искаше нещо друго, но не намирам подобно: http://www.szyuyin.com/images/upfile/2010081216101498057.jpg .

    Говорителя за сега е ВК07212, само това намирам с диаметър 100 mm и обхват 80 - 16000 Hz.

    За заобляне е късно вече. Сглобката е от МДФ 12 mm страници и лице и 6 mm второ лице и гръб - сглобка лепило и малки пирони с отрязани глави. Разстоянието е толкова, че е възможно фрезера да достигне до пироните. В момента е грундирано и минато с бяла моя. Остава финиш с цвят, червен или оранжев мат или нещо с по груб ефект. Мисля даже да пусна нова тема с повече снимки, но нека да оправя кутията.

    За сега платката на усилвателя не пасва в кутията както виждам от .pdf файла от трета страница. При мен е предвидено място за панела 40 х 110 mm.  Ще правя друга платка понеже искам да да ползвам LM380 и да изкарам поне 2W. Ще отпадне GAIN потенциометъра понеже схемата има нагласени 34 dB предварително и ще останат само TONE и VOLUME.

  15. Промених платката така, че да може LM386 да се замени с LM380. Не съм на ясно дали обаче няма да се наложи промяна в други елементи по платката. С LM380 отпада Gain функцията понеже в нея си е заложено 34 dB усилване. Остана ми само висящо пето краче към маса да наглася. Със смяната би трябвало да се осигури мощност от 2,5W на изхода на усилвателя.

    Ако е възможно нека колегите огледат промяната и да си кажат мнението.  

    Прилагам променената платка тук.

     

    П. С.

     

    Не мога да разбера какви са размерите на платката и сикера с надписи на усилвателя. Стикера не може да се свали. 

    Почти съм готов с кутията на моя усилвател. Снимки ще кача по-късно.

  16. За момента аз съм се спрял на LM380n-8 и при първа възможност ще опитам да напасна наличната схема от темата към тази интегрална схема.

    Мостово свързване или добавяне на допълнително крайно стъпало не ми допадат като решение.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.