Jump to content
Българският форум за музиканти

TLC1

Members
  • Мнения

    68
  • Присъединил/а се

  • Последно посещение

Мнения публикувано от TLC1

  1. Това не е обява, предназначена за широката публика, която продава или търси нещо.
    Това е информация, насочена предимно към хора, посещаващи този Форум и свързани с изработка и ремонт на струнни инструменти. Повечето от тях са имали или имат трудности при намирането на такъв материал (аз също).
    Поради това считам, че темата си е съвсем на мястото

  2. Разполагам с ограничени количества заготовки за седла и нътове от естествена кост с различни размери. Цветовете са чисто бял, естествен (неизбелвани, леко жълт) и черен (биволски рог).
    За запитвания - на ЛС.

  3. Още малко подробности около въпросната китара:

     

    Определено принадлежи към постромантичният период, но не е parlour guitar, а по-скоро смесица от двете (тялото е по-малко от parlour, но струните са метални).
    В това няма нищо странно - някои френски и италиански майстори на такива инструменти упорствуват с производството им до 20-те и дори 30-те години на миналият век, когато излизат от мода поради подавляващото влияние по това време на А. Сеговия в света на китарата и цялостната преориентация към класическата китара на А. де Торес.

     

    Хартиеният етикет залепен на дъното представлява снимка на статуята на т.нар. Бял Крал (The White King), Луй IX (25.04.1214 - 25.08.1270), единственият канонизиран за светец френски крал.
    Статуята се намира на входа на базиликата "Сакре Кьор" в Монмартр, от северната страна на Париж.

    Независимо от печатният текст долу вляво на снимката (който не е на френски) трудно може да се предполжи, че производителят на китарата не е французин (по разбираеми причини).

    В случай на интерес - по-задълбочени проучвания могат да се проведат във някои от заинтересовани по темата Форуми, като напр. http://www.acousticguitarforum.com/forums/showthread.php?t=151543, http://fretsnet.ning.com/forum/topics/parlor-guitar-questions-and-possible-identification и т.н.

     

    Поздрави и успех!


     

    • Like 3
  4. Да продължа с неадекватните въпроси... :P

     

    Къф е проблема да се направят триъгълни отворите в нъта (вместо овални). Нещо като на заключващите се метални? Няма ли да е по-добре - струната ще си влиза докъдето може и размера няма да е толкова от значение (дали е .050 или .054).

    Отговор на въпроса "Къф е проблема да се направят триъгълни отвори?...": (http://www.lutherie.net/nuts.html).

     

    Няма нелегитимни въпроси - всеки въпрос, колкото и да е неадекватен, заслужава отговор! Така се достига до истината, така човек се учи. А това е идеята за създаването на този Форум.

    • Like 3
  5. Kaкто винаги - почти нямам какво да добавя към казаното от E. Djerekarov. Сериозно обосновани изказвания по темата, както и много разбиране, мисъл и подготовка! Дай, Боже, всекиму!

    Относно постът на travelcaster2 ("Нъта не се лепи" ,Диката) - съгласен съм напълно, особено когато става дума за класическа китарна конструкция!

    От нея насам (това е преди около два века) нещата доста са се променили, особено с навлизането в практиката на кoнструкции, непознати в класическият период (steel string, electrics, etc.).
    Не съм привърженик на лепенето на нът (не осъществява достатъчна добра акустична връзка между вибриращата струна и останалата част на конструкцията), но се питам колко от нътовете, минали през Диката (дълбоко уважаван и високо ценен от мен професионалист!!!) не са били в крайна сметка залепени?... Дали да не го питаме него, вместо да цитираме едно негово принципно изказване, с което съм съгласен?..

    • Like 1
  6. Тази година (2014) беше преставено изобретението Evertune  на немска компания, която е работила върху него над 10 години.
    То представлява електро-механична система, която позволява инструментът (китарата) да е винаги гарантирано настроена, без свирещият на нея да се занимава с това, изобщо!.

    Това включва всякакъв вид настройки,включително и на отделните струни...

    Първото нещо, за което противниците на тази система се захванаха, беше отклонението от перфектната настройка! То варира (поне засега в тази система) от 12 до 15 %, вместо очакваните (и публично приемливи) 2,5 до 5 %. 

    Разбира се, за измерване на това отклонение (или грешка) се използват могъщи стробоскопични тунери (като Peterson),които няма начин да бъдат вградени в тази система, освен на няколкократна цена...

    Това, което исках да кажа, е следното: човешкото ухо трудно долавя отклонения от перфектната настройка под 1/4 тон (25 %). Така е при единичен тон, в акорд нещата се усложняват (там става по-осезаема неперфектната настройка).
    Нямам представа какво чуват свирещите с "бая драйв", но нещата очевидно не допират до "няколко цента"...

     

    При всички случаи считам, че един инструмент трябва да бъде максимално акустично верен! Това няма да му навреди и при "бая драйв", дори напротив!

    • Like 3
  7. Какъв е проблема да се сложи струна .050 в слот .054? Не трябва ли долната част и на двата да е на същото разстояние от фретборда?

    И как това влияе на интонацията пък?!?!?!

    Няма проблем да се "сложи" струна .050 в слот .054, има проблем да се напасва струна .050 в слот .054. Ако ще "слагаме" - то и в по-широк слот от .054 ще влезе, само дето струните имат не само надлъжни, а и напречни трептения...

    Хайде сега, Baby Thomas, аз да питам - как така една струна ще се халтави напречно в леглото си в нъта и и това хич пък няма да влияе нито на тонът, нито на интонацията?..

     

    Не е лошо да се чете, в днешно време и Интернет има.

     

  8. Не става ясно за какъв вариант с грифът става дума?..

    Ако човек ползва (или ще ползва) два различни размера струни - оптималният вариант е да разполага с два различни и изработени специално за споменатите размери нътове.

    При това човекът трябва да е напълно подготвен да пренастрой целият set-up на китарата при смяна на единият размер с другия. Това означва не само да въртим един шиш, а да са ни ясни понятия като action при нът-а, релеф на грифа (зависи и от радиуса на фретборда, не само от размера струни), action при 12 и 17 позиция, контрол на интонацията на нът-а във бриджа и още някои други дреболии...

     

    Повече от сигурно е, че нито .054 ще влезе в слот .050 (по-скоро ще отчупи парченце), нито .050 ще интонира правилно в слот .054.

    Самата изработка на нът (да не говорим за два различни) от заготовка (беше споменато парче кост), правилното му оразмеряване и монтиране, изработката на слотовете за струните и т.н. е деликатна и нелека работа, изискваща специализирани за целта инструменти, съответните познания и опит.

    Ако към това насложим и казаното по-горе - препоръчвам посещение при професионален лютиер.

    Масово е убеждението, че честото посещение при лютиер струва скъпо. Тъкмо обратното - рядкото посещение на лютиер струва скъпо! Вярвам, че в случая се касае точно за това - надали китарата е виждана от лютиер през споменатите 6 - 7 години, дори и след отчупването на парченцето от нът-а...

     

    За яснота на казаното ще дам пример: ако да речем китарата се преглежда от лютиер на всеки 6 месеца  - то настъпилите в нея изменения (видни за него, а не за собственика!) ще са минимални и корекциите им я струват 5 лева, я не. Два пъти годишно това прави 10 лева.

    Ако същата тази китара дойде при лютиера след петата си година - вероятността да се размине собственикът и с 50 лв. за ремонт клони към откровена нула!

    Иначе казано - посещавайте лютиерите по-често, за да ви излиза по-евтино. Казаното дотук не е теза, а опит.

     

    • Like 5
  9. Не мисля, че появилото се бръждене допира единствено до споменатият проблем с нът-а, но това е друг въпрос.

     

    Без да коментирам нищо около самият нът, изработка, напасване на дъното му и т.н. отговарям само на поставеният въпрос за лепенето - всякакво PVC лепило ще свърши работа, Henkel Moment Wood e е достатъчно добро, има го навсякъде по големите вериги.
    Поставете само няколко много малки капчици на дъното на нът-а и още две - три такива на страната му, която допира до фретборда. Притегнете със подходяща стяга (без разместване!) и изчакайте пълното заздравяване на лепилото (24 часа).

  10. Rockrull, всяко усилие да направиш нещо с ръцете си (а не с устата си) е достойно за уважение и респект! Дори резултатът да не е блестящ –  това е натрупан опит, а той е гаранция за бъдещ успех.

     

    В този смисъл (и във връзка с темата) си позволявам няколко въпроса:

    • Преди няколко поста lyu_records повдигна темата за радиусът на фретборда (във връзка с шкуренето). Ако споменатият радиус не е гарантирано точен и равномерен – как мислиш че това ще се отрази на новите позиции, а оттам – и на последващите проблеми с тях?..
    • Колко „малко“ си вкопал отворите за позициите (slots)? Тяхната дълбочина и особено ширина определят успешният избор на  подходящ размер позиции (frets или fret wire), и по-точно частта им, която се набива в споменатите отвори. Иначе казано – отворите се правят съобразно избраният вече размер fret wire, а не обратното; иначе настъпват едни зорове...
    • Какво лепило си решил да ползваш за споменатите позиции? Питам не защото съм пурист и изключвам напълно ползването на такова (макар че би трябвало), а защото дори и епоксидната смола абсорбира влага...
    • Правело ли ти е впечатление, че лененото масло се продава в тъмни, добре запушени стъклени бутилки? Това е, за да не оксидира (да не се окислява), или казано на простонароден език – да не гранясва. Маслен финиш на гриф съм виждал, но издръжлив такъв на фретборд още не съм (в популярната литература неслучайно този тип покрития се определят като low protection-level finishes)…
    • “Мааалко“попреправената глава впечатлява силно, особено със силно изнесените вдясно от центъра (при фронтален поглед) ключове за 1, 2 и 3 струна. Какво ново горно прагче (nut) мислиш да правиш, за да удържиш тези струни (особено 1 и 2) по местата им, без да имаш проблеми с интонацията и настройката?

      Поздрави и успехи!
  11. Много интересен инструмент! Поздравления както за избора, така и за находката! И честито!

    Китарата принадлежи към т. нар. Виенски стил, от периода на Стауфер и времето преди К. Ф. Мартин да се пресели в Америка, т.е. пост - романтичният период, след Антонио де Торес.

    Почти на 100 % инструмента е от италиански произход, силно повлиян от Л. Панормо, Фабрикаторе, както и по-късни немски майстори.

    Към момента не успяваме да открием производителя, но сме заинтересовани от по-нататъшни сериозни проучвания (ако това Ви интересува).

    Поздрави и комплименти за Аурелиано!

    • Like 2
  12. Здравейте, Slide!

    Интересът към темата не мога да коментирам, но Ви поздравявам за положените усилия и най-вече - за грижата, която проявявате към позициите на китарата си (рядко срещано явление)!

     

    По повдигнатите въпроси и крайният резултат в тази тема бих отбелязал следното:

     

    Съществуват много и различни (по качество и стойност) инструменти за refret и redress. Специализираните и качествени такива - разбира се - са доста скъпи и инвестицията в тях си заслужава само ако се възвръща, т.е. ако бъдат често и регулярно употребявани за такава работа. Другото основание за притежаването на такива скъпи и професионални инструменти се нарича "мерак", а той винаги се заплаща...

     

    Бих обърнал повече внимание на измервателните и абразивни инструменти - те трябва да са гарантирано прави и с достатъчна (или удобна за целта) дължина. Допустимото отклонение на 50 см права метална линия например не трябва да надвишава 0,01 мм. Същото се отнася и за абразивните инструменти - с къса пила (около 20 см) трудно се постига добър резултат (опитайте с http://www.best-rc-stuff.com/products/810--560mm-22-great-planes.aspx, с двустранен скоч и шкурки 280 - 320 при първоначалното нивелиране на позициите).

    За коронирането - малката триъгълна пила беше единственото, което навремето съществуваше и се употребяваше, и то с прекрасни резултати. Разбира се, много по-ефективно и бързо се работи със съвременните специализирани fret files (http://www.stewmac.com/Luthier_Tools/Tools_by_Job/Fretting/Dual-grit_Diamond_Fret_File.html), незаменими особено при работа със stainless steel fret wire, но е скъпо удоволствие.

    При финалната обработка (полирането) след шкурка 1200 нелоши резултати се постигат и с метална вълна 0000 (намира се вече и в големите вериги магазини).

    Не знам какво означава "Опитах се да спазя максимално радиуса"..? Максимално радиусът се спазва само когато той е гарантирано повторен. Това не се постига "на ръка" или "на око", а с предварително направени радиус блокове (за различните радиуси). Такива могат лесно да бъдат направени от подходящо дърво  или лек метал на CNC машина.

    Същото се отнася и до различните пластини за измерване на радиусите (radius gauges, http://www.stewmac.com/Luthier_Tools/Tools_by_Job/Measuring/Understring_Radius_Gauges.html) - незаменими и крайно необходими при най-различни операции. С какво друго например можете да пренесете съвсем точно радиусът на фретборда на бриджа?..

     

    Намирам задължителната обработка на краищата на позициите (за да не ни дерат пръстите) за най-лесна и ефективна с http://www.stewmac.com/Luthier_Tools/Tools_by_Job/Fretting/Fret_End_Dressing_File.html.

    Специалното оформяне на тази пила я прави уникална и си заслужава всяка стотинка от цената!

     

    И последно - кокосовото масло попада в групата на наситените мазнини. Те се влияят отрицателно (оксидират, гранясват) не само от топлината, а и от светлината (неслучайно зехтинът се продава в тъмни бутилки). За подхранване и поддържане на фингърборда вместо него бих препоръчал евкалиптово или лотусово масло - има ги в аптеките.

    Поздрави!

    • Like 2
  13. "ОФФТОПИК:

     

    Коце, приятелю, току-що се светнах че твоята тема има над 222.000 посещения..."

    Това съм се замислил и аз от вчера, но не знаех нито как да го формулирам, нито какво да предложа в тази връзка.
    Добре, че има хора, които и знаят, и могат (jabs)!

    А близо четвърт милион посещения са си...ами, толкова са си!

  14. Много интересен въпрос на BassTraffic, аз също очаквам отговорът с нетърпение!..

    Към посочената сума (ако някога получим такъв отговор) хората, които си изкарват хляба с този занаят, разбира се ще трябва да прибавят и данък печалба, както и (в някои случаи) ДДС - едва тогава посочената стойност ще добие реални измерения.

    Аз също приветствам всеки труд, усилие и воля за постигане на определен резултат и затова - пожелавам успех!

  15. Изключително чувство за естетика, извън изработката! Само с такова се постига тази линия на position dots! Ако някой ден - не дай си, Боже! - КД спре да прави китари - бъдещето му като дизайнер е сигурно!

    Честито на собственика!

  16. Интересно се получава... Човекът има определен проблем, съвети - бол, а гадните лютиери мълчат! И то не за пръв път (надали ще е и за последен)!...Срам и резил за тях!..

    Имаше един цитат на Атанас Буров ( ако някой не знае кой е - да чете!), в който Буров казва следното: " Българинът ще стане велик човек (разбирай - нормален), когато спре да гледа как да мине по-тънко и започне да си плаща АДЕКВАТНО за предоставените му услуги".

    Не знам с какво се занимава Mitko (човекът с проблема), но ми е интересно дали той на драго сърце предоставя безплатни услуги в своята област?..

    Иначе всичко може да бъде поправено или направено (особено от неоспорими авторитети като KD Basses), въпросът е дали има смисъл, особено финансов? За собственикът, не за лютиерите - той определя това, а не те!..

     

    • Like 3
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.