Jump to content
Българският форум за музиканти

glezlata007

Members
  • Мнения

    72
  • Присъединил/а се

  • Последно посещение

Мнения публикувано от glezlata007

  1. Мда, тъй че не виждам причина защо някой, който го интересуват тези неща, просто не влезе в тази тема и да ги прочете :D Според мен упражненията са полезни и доста помагат за правилното разпяване,в смисъл, че аз ги слагам към практическата част, така че не мисля че съм извън темата...ако греша-поправи ме :ph34r: Ти правиш ли упражнения?

  2. Няма страшно, даже е полезно донякъде когато ги сменяш често, иначе като свикнеш само на една (по-меката примерно) после трудно свикваш с другата :D

    :P Точно така, както и обратното съответно :P Моето пиано например е с доста тежка клавиатура и...признавам си, че когато ми се наложи да свиря на по-лека...поне в началото ми е много терсене, трябват ми поне 10-15 минути, за да свикна.

  3. Знаеш ли, все пак ми се струва че това упражнение за издържливост, отколкото за дишане.

    На мен проблемът не ми е да го правя, понеже знам прекрасно какво ми куца, както и на повечето жени - вземаме си висок въздух.  Така сме устроени заради раждането.

     

    На мен ми е трудно коремното дишане и непрекъснато прескачам на "високо" дишане.  Затова и преходът /от трите "фатални" тона/ си бия шамари, защото все още много често ми се изплъзва...  ;)

    Всъщност това упражнение не е само да си чертаем цифри с краката и да си тренираме коремните мускули за издръжливост. На мен ми помага както за издръжливостта, така и за правилното дишане, тъй като, когато вдигам краката нагоре(тогава вдишвам) ми се напряга целия пояс, което ме подсеща как дишам и към което се стрмя, за което е всъщност и самото упражнение, според мен...и от един момент нататък започнах въобще да не се замислям за дишането, то си става втора природа (естествено, това не е единственото упражнение, което съм правила, комбинирала съм няколко). А за прехода, то е ясно-всички си бием шамари до един момент, аз също все още, въпреки че дишам правилно ;)

     

    6 цитирани мнения! Това вече е рекорд! Още един път така, уважаема glezlata007, и за седмица почивка ще е достатъчна за научаване на четене и спазване правилата! ;)

  4. Така, като си го представям, не е много лесно, защото коремните мускули се натоварват доста. Ти до колко издържаш? И май главната файда е, че раздвижваш мускулите около диафрагмата... или греша...?

    Да, доста е трудничко наистина, аз отдавна не съм го правила, но си спомням че издържах до 15, но на 10 вече беше ад! Това упражнение помага много и за дишането! Алфиа е права, че ръцете трябва да пъдат положени на пода, успоредно на тялото. Ако го правиш вече, сподели как е...

  5. Аз не го знам. С кое чертаеш числата? Нещо не разбрах  :P

    Упс, хахах, извинявам се, не съм си довършила упражнението :P ...значи вдигаш краката изправени (колкото може) нагоре и с тях (едновременно и с двата, допрени един до друг) започваш да чертаеш цифрите!

  6. Аз ако може да кажа за още едно упражнение (може би всички го знаят, но все пак), което също много помага (поне на мен) за дишането, лягам на леглото (земята) и започвам да чертая числата от 1 до....колкото издържа! Ако на някой му помогне, ще се радвам, че съм била в полза :)

  7. Но с гласчето трябва да се внимава :)

     

    А песента може на джимейла да я пратите.

    И тук съм напълно съгласна с теб, особено ако се пее по неправилен начин...става опасна работата.

  8. Ами не се притеснявай ако се наложи да си опростиш некоя мелодия, да си транспонираш песента, ако не ти е удобна в оригиналната тоналност, поне докато свикнеш с тях.

    Преди време Рафо ми даде да уча едни песни на Роби Уилямс и на Бон Джоуви. Тогава имах известен проблем с тия песни, все нещо не ставаше като хората - или ми бяха високи, или ми бяха ниски, или имаха по нещо, което не можех да изпея. Измъчих се, изучих ги, но пак не ги пеех така, че да кажа, че се харесвам (ами не съм за весел поп сега, кво да направя?!?). След това изоставих песните - така или иначе нямаше да се налага да ги пея. Почти бях забравил, че въобще съм учил такива песни. Докато преди седмица-две не се случи да ги пуснат по радиото почти една след друга. Разпях си се аз нещо и за мое учудване се оказа, че след като са отлежали в главата ми повечко време, песните са станали перфектни, нямам никакви проблеми да ги пея, че и да поимпровизирам малко. Не точно на какво се дължи, но е факт.

    Да, много си прав за това, то е като при свиренето, колкото повече ти отлежи и узрее в главата едно произведение, толкова по-добре. Аз обаче ще я оставя тази песен още малко да отлежи :)

  9. О, много благодаря  :)  Само че, първата песен, която си  избрах беше на  Уитни Хюстън: " I Will Always Love You"...и да ти кажа (тоя fis на втора, дето се държи 100 века  доста ме затрудни)...(хахах, намерила съм коя песен да си избера, а)  :)  Сега се опитвам да изпея една българска песен, на Йорданка Христова- " ПОЕМА" (сещаш ли се?), страхотна песен (според мен), пък да видим...

    Ех, амбицията човешка :) Уитни, Марая, Ищар... там господ давал, давал, направо се забравил ;) Аз съм един ощетен от природата алт и не се хвърлям в певчески екстремизми. Но разни добри хора все ми повтарят, че да си знаеш възможностите е голямо предимство ;) Нали разбираш какво искам да кажа? ;)

     

    За Поемата на Данчето не се сещам, но важното е на теб да ти харесва. Пей, сърце! :inlove:

     

    CorvusCorax мисли като певец, естествено. И е прав, естествено :) А на Роби Уилямс кое?

    Да, сещам се много добре за какво ми горориш ;) , и това е много вярно, но нали човек ако не пробва...няма да знае докъде може да се рзпрострат възможностите му...?... И все пак, ясно е че песни от този сорт (на певици от този сорт) са абсурдни като за начало при една начинаеща певица ;) Ще ми се някак си да ти я пусна тази поема (защото наистина това е една прекрасна песен според мен, макар и хич не известна), но незнам как, ще помоля приятелят ми, когато има време да я пусне във форума! Благодаря ти още веднъж!

  10. О, много благодаря :) Само че, първата песен, която си избрах беше на Уитни Хюстън: " I Will Always Love You"...и да ти кажа (тоя fis на втора, дето се държи 100 века доста ме затрудни)...(хахах, намерила съм коя песен да си избера, а) :) Сега се опитвам да изпея една българска песен, на Йорданка Христова- " ПОЕМА" (сещаш ли се?), страхотна песен (според мен), пък да видим...

  11. Глюпости! Аз много добре знам какво е предимството на музиканлата теория, само че видиш ли за хората които не са се докосвали до учебник музиката си остава музика. Знаеш ли как ми се иска да съм като тях м? Да слушам някоя качествена песен, без от време на време да си мисля "тука тая каса не е съвсем на място"/"дееба тая китара толко ли тряя да се набива"/"е тука тоя кво си седи на ръцете да пусне някоя хващаща ухото хармония с лявата ръка"/"тоя бас 3-ти тон няма ли да научи неговата кожа наркоманска"...l:

    Мда, а за музиканта музиката е и РАБОТА! Ми знаеш ли колко е лесно да станеш като тях-спираш да се занимаваш професионално с музика и ставаш просто един слушател и (евентуално) ценител на такава! (Тук дали опираме малко и до мързел, незнам...)Що не вземеш да си кажеш "ааа, този тук е решил, че иска да наблегне тази китара, аз бих го изсвирил еди как си, тук този не си е извадил баса, нищо, хората се учат още, никой не се е родил научен, може да излизат за 2-3-ти път на сцена, да се притесняват още, знаеш ли...или пък толкова си може и толкоз...",м?... всичко това пак е работа, един добър музикант трябва да извлича поука от всичко, естествено, че няма да чуваш винаги (може и никога) това, което ТИ искаш да чуеш, дори понятието хубава музика е пречупено през твоята призма, за мен хубавата музика може би няма допирна точка с твоето виждане за такава и т.н., хора различни, иначе щяхме да изпукаме от скука. И не мисля, че има музикант, който си казва "така трябва да бъде", а по-скоро "аз ТАКА бих го изсвирил (изпял)" и последно:естествено, че на всеки който ИСКА да се занимава с музика, всички бихме препоръчали да се занимава, независимо до какво ниво може или пък иска той да стигне. Защото това вече според мен би било живо престъпление ( да спреш или да откажеш някой, който има голямо желание да се занимава с музика).

    Ако нещо не съм те разбрала, извинявай, не се заяждам, а изказвам моята гледна точка на нещата, спрямо това какво АЗ съм видяла и разбрала от написаното от теб.

  12. Мини през циганските кръчми с жива музика, но не тея по хубавите - най пропадналите. Там много често ще видиш виртуозни цигуларчета и ненормални барабанисти, тромпетисти и така нататък, които не свирят поп-фолк - свирят чиста чалга(свирня) и то такава от която ще ти падне шапката. Попитай колко от тях знаят нотите(за теория нз какво остава)... Музикант за мен е този който може да свири хубаво всичко. А как вече го е постигнал вече......

    Да, мисля, че всички знаем за циганите-гении :D , има и българчета обаче, които без да знаят солфеж и хармония свирят прекрасно, това са хора-родени музиканти, но за нас "по-обикновените" хорица доста от тези неща (теоритични) биха били само от полза.

  13. Що се отнася до история на музикатам- епохата в която е творено и неща за автора, начин на изпълнение на музиката която свириш(предкласика, барок, класика, импресионизъм и т.н.) естествено че трябва да го знаеш. Аз не го включвах в понятието музикална теория, може би грешката е моя.

     

    А що се отнася до понятието музикант ни се различават мненията.

    Не мисля, че един музикант може да се нарече такъв ако не знае солфеж хармония.

    Да, ясно де, тук повечето спорове се заформят именно заради това, че може би не всички успяваме да се изразим съвсем точно, както и да е...то и това се учи.

    Но наистина мненията ни се различават що се отнася до понятието МУЗИКАНТ!

  14. Аха, искаш да кажеш, че този "изпълнител" не знае нищо за композитора, чието произведение "изпълнява", за самото произведение, за епохата в която е живял и т.н., обче иначе много добре "интерпретира"...?...защото всички тези неща се включват към общото понятие музикална теория (ист.на муз. в случая), а не само сплфеж и хармония. А що се отнася специално до солфежа и хармонията,не мисля че трябва да се изучават супер задълбочено, а толкова, колкото човек прецени, че биха му помогнали за цялостното развитие, всеки сам си преценява (ако не учи в муз. у-ще или консерватория, защото тогава ще не ще, ще трябва да се напъне малко, за да може поне изпитите да вземе ). Аз познавам много добри музиканти, на които хич не им върви солфежа, но това не им пречи да бъдат добри музиканти наистина, защото не да ти върви солфежа (или пък хармонията) е определящ фактор за това дали си добър музикант като цяло, или не! (Но едно е сигурно-че няма да навредят на муз. развитие).

  15. Разбира се, съгласна съм че има много добри музиканти, които не четат ноти, но имат страхотен слух и т.н., (нали и приятелят ми, който е много добър музикант спада към тях) и примери и изключения могат да се дадат много, но аз говорех по-специално за пианисти, а аз възприемам музикалната теория като едно по-общо понятие по принцип и тя също така според мен е важна за изграждането въобще на музикалната култура на даден музикант и за неговото израстване като такъв, пък ако щеш и просто за обща култура, защото неминуемо след известно време човек, който няма понятие за муз.теория, а се занимава с музика САМ започва да си задава разни въпроси, които го глождят отвътре, което пък от своя страна играе кофти роля върху самочувствието му и така....хайде да се образоваме...поне малко...

  16. Покажи ми къде точно съм споменала, че специално класиката е определяща за това да учим теория! Мисля, че казах който и да е стил!

    Ех тия учители значи....наистина има големи идиоти, но те според мен трябва да се дават за пример по-точно как НЕ ТРЯБВА да се преподава, а не че имало и такива разбираш ли само заради спора!

  17. Аз нямах предвид само НОТИТЕ, музикалната теория не включва само тях! А, може би ти изключваш нотите от нея (и ако не продължиш с джаз тя спира да се развива)...хм...интересно :think:

    Музикалната теория започва да се изучава заедно с класиката или с който е да е друг стил, който би искал да изучава съответния пианист ( и не само), а когато разбереш за концерт на великолепен пианист, който не е изучавал грам музикална теория и няма понятие що е то муз.теория и има ли почва тя у нас, ела ми се обади! В този случай може и да почерпя :pray:

  18. Аз мисля, че тъй както класиката е основа, чрез която се навлиза по-лесно в джаза и въобще във всички останали стилове в музиката, така и музикалната теория е основа и неизменна част от класиката , те са тясно свързани, не можеш да учиш класика и да не си запознат с нотите например, затова не включвам муз.теория към други води.

  19. Хахах, спомням си, че една от учителките ми по пиано в музикалното у-ще ни забраняваше на всички да свирим всякаква друга музика( най-вече джаз), защото мноооого вредяла на класиката! Много жалка работа! Искам само да спомена и Джон Лорд!

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.