Jump to content
Българският форум за музиканти

Почистване на китара..


Icarus

Recommended Posts

Търсих такава тема но не открих. Интересува ме с какво е най-добре да се чисти тялото/грифа/фингърбоарда на китарата? Нещо ефективно, и евентуално къде може да се намери? Пробвал съм само с леко влажен и сух парцал и спирт (последното се убедих, че е възможно най-кофти варианта.. :wall: ). Трябва ми нещо, което наистина да върши работа, понеже имам една китара тук, дето на нея не е свирено с години и има разни странни тъмни петна навсякъде (мръсотийка, кир, все вкусотийки), дори лепне тук-там. Та някой има ли предложения? :pray:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 40
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

ми брат аз след като се насвиря я минавам с парцалче - по струните и грифа насякъде където мое да ти е стигнала потта от ръцете,а пък на 3-4 дни с тея клечките за уши или както се водят и чист спирт си я минавам Финно демек по сякви дупчици, ъгли и темподобни!и до ся нямам оплаквания ;):pray:

Редактирано от Old_shetarhand
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има си специални препарати за тая цел - аз използвам Dunlop 65, и върши екстра работа :pray: Освен тва е добре да я забърсваш след свирене, както каза поразяващата ръка ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се, че си забърсвам китарите както преди, така и след свирене. Тази я взех на старо вчера и на нея не е свирено (или не е чистена поне) от около 5 или 6 години. Просто е в много окаяно състояние (козметично).

Glacierise мерси, ще го потърся :pray:

Редактирано от Icarus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guitar Polysh - почистващ препарат за полирани повърхности - за кутията и за грифа (но само ако е от светло дърво - разбирай бял, а не черен)

String Cleaner - познай за какво е

Лимоново масло - кърти, чисти извозва.

Май във Фактор се мяркаха и в нагазина на Левски, ама май го затвориха. Общо към 30-тина лева ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам на Fender Mist & Wipe. Върви комплект с кърпичка от микрофибър и се справя доста добре. Dunlop 65 нещо не ме кефи.

 

За грифа е готино да се намаже с лимоново масло. Взех си едно на Fender, май е лесно за намиране. Имам на Dunlop една боза Fingerboard Deep Conditioner, но нещо и тя не ме кефи. Разходи се до xxxx - там има разни химии :pray:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прави, струвай, само гледай да я бършеш с памучен плат, а не със синтетика. Никакви хартии, салфетки, микрофибри и прочее.

Надират.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен понеже яко ми се потят ръцете и цялата ми китара става във вкусотийки както ги нарече и първо бърша много старателно с сухо за да махна едрото и после идва спирта за почти чистата китара. Иначе само се маже и става по зле. За грифа имам едно като шпакла увито в парцалче с което внимателно махам лайната между прагчетата. Удобно е въпреки че едва ли щях да го ползвам ако китарата ми струваше хиледарка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спирта не уврежда ли боята нещо? :think: Една кремона веднъж взех да я чистя със спирт и както беше червена на места порозовя.. :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, в РФ има колкото искаш такива неща. Ама за лимоновото масло - по-внимателно с него, че лесно може да се прекали и да стане една мазнотия, не ти е работа. Аз лично мажа с него само като сменям струни, при това мажа лекичко и бързо забърсвам :pray:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз моята не я чистя :pray:

Голяма грешка - знам, но... ;)

Четох някъде, че с лимоновото масло не бивало повече от 1-2 пъти в годината да се чисти... не знам. Май го пишеше на опаковката.

Явно забърсването е достатъчно.

За почистване на струните - не, глупости са това ;)

Една струна на която се свири редовно (еври дей) се преебава покритието и за седмица - максимум 2. Колкото повече я чистите и търкате - толкова повече я преебавате. Достатъчно е с парцала да мините струните и да изпадат мръсотиите. Струни се сменят често ако искаш да вадиш добър звук - sad but true.

Моите не съм ги сменял от около 5 месеца ;)) Но сега се подсетих покрай тази тема и ще си купя няколко комплекта за да се запася.

Никакъв спирт - яко преебава китарата (дърво, боя...)!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз моята не я чистя ;)

Голяма грешка - знам, но... :)

Четох някъде, че с лимоновото масло не бивало повече от 1-2 пъти в годината да се чисти... не знам. Май го пишеше на опаковката.

Явно забърсването е достатъчно.

За почистване на струните - не, глупости са това :pray:

Една струна на която се свири редовно (еври дей) се преебава покритието и за седмица - максимум 2. Колкото повече я чистите и търкате - толкова повече я преебавате. Достатъчно е с парцала да мините струните и да изпадат мръсотиите. Струни се сменят често ако искаш да вадиш добър звук - sad but true.

Моите не съм ги сменял от около 5 месеца ;)) Но сега се подсетих покрай тази тема и ще си купя няколко комплекта за да се запася.

Никакъв спирт - яко преебава китарата (дърво, боя...)!

;):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдам.. Добре, че има хора които питат с какво да си почистят китарите, че иначе няма да се сетя да си почистя моите. Като ги гледам имат по 1 - 2 пръст прах по тях, ще гледам да ги почистя в близко бъдеще преди да съм забравил какъв им е цветът.

 

Като започнах отново да свиря ме беше обхванал някакъв ентусиазъм и си накупих химикали за чистене и ги почистих веднъж. Сега нещо ме мързи :pray:

 

За струните съм напълно съгласен - първо че тея чудеса за чистене на струни са ми гадни, второ че аз както свиря веднъж на два месеца и да чистя и да не чистя - все тая - те си ръждясват и трябва да се сменят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.