Jump to content
Българският форум за музиканти

Крещенето


Kiril007

Recommended Posts

А добрутро отмене,

винаги съм искал да питам някой, който е запознат повече с пеенето, ма или не съм срещал или не ми е било до тва, ма както и да е сега мисля да питам - според вас крещенето характеристика на гласа, сиреч дарба, ли е или е техника като продължителното пеене да кажеме или равното такова и т.н. Да се поясня - нямам предвид дет метал крещенето или това на тоя от Линкин Парк. Разбирайте нещо от типа на блуз изпълнителите или Брад Новел от Съблайм, или Джим Морисън абе сещате се тва "прекалено" дрезгаво и силно пеене ако мога така да го кажа. Това което ме подсети беже един топик, където горе долу се споменаваше нещо от типа - ако искате да изкрещите наведете си брадата и имитирайте крещене, нещо като се едно се събуждате... или нещо такова. Така де стига съм се обяснявал сигурно тека има доста по-компетентни от мене ;) Лека :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добавянето на дрезгавина е техника, но както с всяко друго занимание - на някои им се удава повече, а други имат нужда от повече опити. На твоя дълъг въпрос може няколко отговора да се дадат, защото има хора с естествена дрезгавина (Род Стюарт, Бони Тайлър), но аз лично не бих нарекъл това преимущество, макар въпросните певци да използват този факт в тяхна полза с голям успех. Постоянното и несъзнателно дращене при говорене и пеене подсказва за някаква нередност в апарата (като когато си болен например). При някои хора това е хронично, в повечето случаи става от неправилна техника, а често и от преумора.

 

Дотук с проблемите. Това, което предполагам те интересува конкретно, е съзнателното задиране, което най-често се среща в хард рока и по-твърдата музика. Стилът пеене ала Джим Морисън, Дейвид Ковърдейл и Фреди Мъркюри изисква активирането на допълнителни мускули, които по принцип не се използват при чисто пеене. Де факто, ръмженето изисква повече усилие.

 

Тъй като обичам да говоря от личен опит, бих те посъветвал да не се опитваш да направиш задирането първо, защото ще задействаш прекалено много страничните мускули и ще ограничиш много въздушната струя; няма да можеш да изкараш точния тон и ще започнеш да се мъчиш. Естествено от там ще дойдат и проблемите.

 

Най-лесният и бърз вариант е да "добавяш задиране" малко по малко. Т.е. акцентът ти първо трябва да бъде върху чистото произвеждане на тона и след това като украшение да оцветиш с малко драскане. Каквото и да си говорим, дрезгавината винаги затруднява пеенето и ограничава малко или много излизането на въздуха. Именно затова аз го считам като украшение, а не като самоцел.

 

За финал: стреми се да вземеш тона ПЪРВО, след това прибави малко дрезгавина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря за изчерпателния отговор, но така или иначе си пея спокойно колкото за удоволствие, имам желание някой ден да се науча да пейя и по-богато така да се каже, но за целта ще се консултирам лично със съответния спецялист. Последното нещо, което бих напрабил е да си екпирементирам с гласа, се едно да сложиш ей така метални струни на някаква супер добра класическа китара - резултатът е обикновено купчина трески :hysterical: Да не говориме, че теоритично разбирам за какво става въпрос, но все още не мога да си представя практически "да добавя драскане" към гласа си... а трябва да ме чуете като се карам с гаджето си :recourse: ... само тя да не ме чуе! Ми мерси още веднъж освен да кажа и лек ден!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко ми е чудно защо питаш и се интересуваш от нещо, което дори нямаш намерение да пробваш... Пък и ти смяташ да се довериш на "специалист", защо ти е мнението на някой си от форума?! Понякога ме изненадва как хората си говорят, за да им минава времето. :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност същината на въпроса се изразява в това, че изобщо не съм сигурен, дали ще стигна изобщо до въпросния специялист и за това ми се щеше да събера информация преди това, надявам се не съм натоварил никого със задължението да ми отговаря. Предполагам, че няма кой да не е съгласен с това, че допълнителната информация по въпрос, който човек е решил да развива за напред, било то и в необозримо бъдеще, никога не е излишна. А и явно не съм се изразил правилно - самия факт, че се интересувам от подобен вид занимание изключва така да се каже "нежеланието" ми да пробвам каквото и да било, това, което споменах гореозначаваше само, че не ми минава през акъла как да го пробвам въпросното нещо, с това ми неумение се свързва и коментарът ми за потребността от специялист. Освен това си мисля, че темата е по принцип интересна, невиждам защо това, че за мене може да не намери приложение да се отнася и за всички останали посетители на форума. Peace :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.