Jump to content
Българският форум за музиканти

Схемотехнически въпроси за Wiring на един бас


Recommended Posts

Имам бас Puldin от култовата серия с ужасния neck diving проблем :thx:. Намислил съм да го екранирам и да му подновя wiring-a, защото потенцоиметрите вече доста пращят, а и така наречената "активна електроника" която има вътре създава един шум, който изчезва, когато пипна струните. Надявам се, че чрез екраниране ще разреша този проблем. Басът е с PJ конфигурация на адаптерите. Въпросът ми е за свързването на тон контролите на активната електроника. В момента басът е свързан по този начин:

 

ae904892.jpg

 

Активната електроника е в ламаринена кутийка и е залята с епоксидна смола, така че не мога да извадя схемата и за мен тя представлява черна кутия. Затова съм я изобразил с правоъгълник. Има отделни двойки проводници, които видимо излизат от различни места на платката и по това къде отиват предположих какви функции имат. Контролите за тон, когато басът е пасивен, и за ниски, когато е активен, са направени със един сдвоен потенциометър 100 килоома. Участъкът, ограден с червено на схемата, представлява друг сдвоен потенциометър 100 килоома, към който е запоен един резистор. Той изпълнява функцията контрол на средите, но ми е интересно защо е свързан по този начин и може ли да се използва единичен потенциометър вместо него. Според познанията ми по електротехника съпротивлението между двата проводника, които излизат от активната електроника за контрол на treble се изменя по следния начин когато потенциометърът се завърта от началото до края:

 

fcfe3618.jpg

 

Това е много странно за мен, защото ако характеристиката на филтъра, който евентуално е вътре, зависи от съпротивлението на потенциометъра, то значи получавам една и съща настройка при две различни положения на потенциометъра. Та върпосът ми е има ли смисъл потенциометърът да бъде свързан точно по този начин и ако има - защо? Ако няма - още по-добре за мен - и без това ми се иска да направя двата контрола на активната електроника на един stacked pot. Предполагам че този предусилвател не е принципно различен от други подобни схеми, така че макар да не разполагам със схемата мисля, че решението за тонкорекциите е стандартно и някой, който има опит в това може да ми отговори.

 

Другият въпрос е свъзран с принципното опроводяване на баса. Искам вместо двете ЦК ключета за адаптерите да сложа потенциометър за смесване на сигнала от двата. Има ли използването на таъкв потенциометър някакви недостатъци пред 2 отделни за усилване примерно, защото един познат ми беше казал, че в средно положение сигналът е по-слаб отколкото в някое от крайните. Възнамерявам да си купя потенциометъра от xxxx, там видях, че има такъв сдвоен, с фиксатор за средно положнеие - предполагам, че за това е предназначен.

 

Благодаря предварително за отговорите!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не стои така въпросът с тонконтрола на високите. От свързването може да се предположи, че е използван активен Baxаndall. При него контролът се извършва с по един потенциометър, който повдига и сваля нивото в двата си края. Втората секция на потенциометъра за високите е свързана последователно с плъзгача и влияе върху дълбочината и честотата на контрола. Предполагам, че това е направено за определен "характер" на тонконтрола за високите.

Графиката ти е несъстоятелна, по няколко причини.

Първо, както и да комбинираш стойностите 270 К не можеш да получиш.

Второ, точките на свързване, ако ти прави впечатление са 3, а не 2.

Трето - втората секция е група която си изменя стойността между 0 и 100//22К т.е. 18К, като преминава през 50//(50+22) К , т.е.29,5К в средата.

Можеш естествено да си направиш експеримент до колко ти е важен "характера" на тонконтрола за високи честоти, като на мястото на втората секция поставиш отделен потенциометър с който независимо да регулираш и да "усетиш" разликите при различни положения на тонконтрола. След това можеш да фиксираш такава стойност, каквато ти харесва.

Що се отнася до "бръмченето", е трудно да се коментира от разстояние, но екранирането и правилната топология на свързване са едно правилно решение.

Като цяло обаче схемата, по точно стойностите, не са добри по отношение на съгласуването с адаптерите и е далече от истинските "активни" адаптери...

Що се отнася до отделните потенциометри за всеки адаптер, може да се направи така, че да не "затихва" в средата...

Успех в борбата!

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Parni_Valjak, Благодаря за отговора! Днес за пръв път разбрах за Baxandall тон контрола, което показва колко съм се занимавал с усилватели и такива неща :thumbs_up: Прекарах известно време в интимната компания на Google и стигнах до тази схема в Elliot Sound Products:

 

dwop-f12.gif

 

Ако в нея се премахнат резисторите 22 килоома и 10 килоома между потенциометрите ще се получи подобно свързване на това, което има в моя бас:

 

pots.gif

 

Друг е въпросът дали това може да се направи или е направено при мен. В момента размишлявам над смисъла на понижаването на нивото на съпротивлението в двата края на потенциометъра, предвид новата информация която научих за действието на Baxanadall контрола.

 

Относно адаптерите - те са пасивни. Какви стойности би препоръчал след като тези не са добри в смисъл на съгласуването с адаптерите и с кое всъщност трябва да се съгласуват. Планът е да смесвам двата сигала от тях посредством бленд пот, след който да сложа 500k volume и 500k пасивен тонконтрол (който едва ли ще използвам често, тъй като използвам баса най-често активен, но все пак искам да го има).

 

Относно свързването на бленд пот-а това ли е начина, за да не затихва в средата:

 

3764_1.gif

 

Така е показано в stewmac.com за бленд потовете, които те предлагат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако в нея се премахнат резисторите 22 килоома и 10 килоома между потенциометрите ще се получи подобно свързване на това, което има в моя бас:

Всички елементи са в "черната кутия". Baxandall не може да работи без тези елементи. Може да не са с тези стойности, защото те определят честоти и нива специфични за конкретния случай, но гарантирано трябва да ги има.

Между другото този начин на свързване по-подхожда на контрол с резонансни структури/жиратори/Negative Impedace Convertor-s.

И май е точно така, като допълнителната секция на високите се грижи за ширината на лентата/Q фактора на резонансната част...

Кой знае какви са надробени от "спецовете" в черната кутия...Но не е толкова важно.

Естествено, че адаптерите са пасивни, и винаги (освен в някои специфични случаи) са пасивни. Друг е въпросът, че когато се обединят с електроника в един корпус вече ги наричат активни. Винаги може да се направи подходяща електроника, която да съгласува адаптерите с останалия свят. Друг и много сериозен е проблемът с цената, защото качествените решения искат и качествени вложения. Мисля да спра до тук, защото отиваме в страни.

Blend потенциометрите могат да бъдат построени по посочения начин, както и по друг. Тънкостта е във вида на характеристиката на потенциометрите. Може да са две линейни, логаритмична и антилогаритмична, обратни S криви или специална структура с половин оборот (135 градуса обикновенно) нулево съпротивление и другия полуоборот с логаритмична/линейна/S характеристика. Именно тези особености определят плавността,"усещането" за контрол и закона на изменение на изходните нива.

Лично не бих предпочел посочения вариант на свързване, защото при минимални нива адаптерите се натоварват със съпротивление близо до нулата. Това влияе сериозно на честотните качества (намаляват високите, звучи глухо). Но това е евтиното решение. Другото е да се постави електроника на всеки адаптер поотделно и да се приложи професионална схемотехника за смесване на сигналите (като в смесителен пулт, с виртуална нула например)...

При твоя случай има две противоположни тези - евтина китара - дали си заслужава усилието,и наличието на вече готова конструкция (място, отвори, батерия...) което пък улеснява upgrade към по-професионално решение.

Решението е твое...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.