Jump to content
Българският форум за музиканти

малко помощ ...


Recommended Posts

Хора, знам че има безброй теми като тази - повярвайте чела съм ги всичките, така че първо вижте проблема ми и после ме псувайте!

до сега съм имала възможност да свиря само на пиано, но мечтата ми е да си взема синтезатор ... въпроса е че съм абсолютен индианец и нищо не разбирам от такава техника ...

много ще съм благодарна ако се намери някой достатъчно търпелив доброволец, който да ми обясни наистина като за идиот всичко свързано със синтезатора ... говоря за най-елементарните неща като почнете от терминологията, функции, възможности, характеристики с които ще се сблъскам като тръгна да купувам нещо ... такива неща ...

знам че тук всички сте професионалисти, но ако все пак някой има желанието да ми помогне, ще съм му задължена!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи, синтезаторите биват най-общо казано 2 вида:

1. Хитър-Петър (Самосвирка, Аранжор) - такива използват музикантите, които свирят по кръчми като дуа и триа или непрофесионалните музиканти. Те са устроени по следния начин - имат звуци подредени най-често само и единствено по МИДИ стандарта - То ест имат 1,2,3 или 4 банки по 128 инструмента, като първата (а би трябвало и останлите) е абсолютно еднаква при всички модели синтезатори, а също така при компютри и модули използващи МИДИ стандарта. Общо взето не можеш да си правиш звуци на тях или да обработваш готовите. Самите звуци са по-скоро универсални, отколкото качествени (макар че при скъпите аранжори са и качествени). Основната функция на този тип синтезатори е аранжорът - това са средно 100-на стила (може да са и много повече) с горе-долу по 2-4 вариации, интродукция, ендинг (завършване) и брейк(ове). Лявата част на клавиатурата служи за да командваш аранжорът (разбира се когато е включена тази функция), то ест да сменяш хармонията, като бас, барабани и акомпанимент си вървят автоматично. Посредством други бутони на корпуса се сменят вариации, пускат се брейкове и т.н. В дясната ръка се свири мелодия с някакъв инструмент. Повечето аранжори могат да смесят 2 звука в дясната ръка. Известни такива са YAMAHA PSR, GEM PK или WK, KORG PA, ROLAND E или EXR, CASIO. Най-евтини са CASIO, а най-добри - YAMAHA TYROS (TYROS 2), KORG PA-800 и PA1X, ROLAND G-70. Другата им функция, за която също са направени специално е да четат максимално добре МИДИ файловете. В повечето можеш да си правиш стилове или цели МИДИ файлове.

2. Синтезатор (за група, студио..) - Те са предпочитани от пианисти, които свирят в група. По скъпи са от аранжорите (е, не и от по-горе изброените модели), звуците им са доста по-качествени по принцип. При тях има голяма гъвкавост, може да се правят нови звуци от старите, като се комбинират (от 2 до към 8 най-често), променят и им се добавят ефекти. Също така могат да се вкарват нови звуци или да се семплират такива (при добрите модели). Докато човек свири на тях, той има реален контрол над звуците - може да променя атака, кът-офф, да намалява или увеличава някой от елементите и т.н. Това се прави чрез контролери - под формата на врътки, педали и други... Най-добрите такива са ROLAND FANTOM X, YAMAHA MOTIF (ES, XS), KORG TRITON (M3, OASYS).

Освен тези два вида има и аналогови синтезатори - те са "класика". По тях си падат основно техно маниаци (и не само!!!). Много се ползват като солиращ инструмент.

Моля колегите да ме допълват и поправят ако съм сбъркал някъде!!!

УСПЕХ!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

най-важното е да споменеш какво искаш да свириш на клавира, който искаш да си купиш,защото по този начин ние ще успеем да те насочим най -точно към марка и модел ...по скоро другите защото аз съм неук :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.