Jump to content
Българският форум за музиканти

Шум от захранването


Recommended Posts

Следният шум напоследък от както започнах да свиря само със щипка гейн почна много да ме дразни. На записи мога да го изрязвам, само че когато искам да се отпусна и да си свиря по блус скалички с гейн на 8 часа... дразни ме много. А това се чува и като е на чист канал, без никакви разлики.

 

Ето как звучи

 

Поработил съм го 1 мин с нойз гейт от комп-а, щото има и други шумове, от кабелите, от мик-а, от картата и тн. Само този го оставих.

 

Това по всяка вероятност идва от захранването на усилвателя (чува се през говорителя). Едно вещо лице ми каза да пробвам да извадя щепсела и да го включа пак в същото гнездо, само че наопаки. Не стана. Пробвах да сложа лента хартия между "пръчиците" (извинете слабите ми познания по физика) така че да изолират металните пластинки на щепсела и контакта - пак не стана.

 

Носил съм го на други места, уви обаче не мога да кажа със сигурност дали е било по-различно - доста отдавна беше пък тогава не бях толкова взискателен към звука.

 

Мисля си, че проблема е от тока в нас. Шума го има както в моята стая, така и в хола. В другата стая и кухнята не съм пробвал, мисля че резултата е ясен, щом това го има и в хола. Чудя се дали UPS система ще го спре тоя шум ? И от къде мога да си купя и по колко струват ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи този тип брум може да е от две основни причини:

 

- от лоша екранизация на кабели на някой чусвтвителен вход. В този случай се ловят всякакви магнитни полета, като най-често това е магнитното поле на наякой мрежов трансформатор което е със честота 50Hz. Обикновенно този брум съдържа и по-високи хармоници и звучи като "бжжжжжжж" (малко смешно ама надявам се да ме разбра, на работа съм и няма как да кача семпъл).

- Другия варинт е от не добре филтрирано захранване. Там брумът е с честота 100Hz. Причината е че минава през схема ГРЕЦ за изправяне на напрежението което удвоява честотата от мрежата. Та този брум е по-тъп и няма високи хармоници. Звучи като "бууууууу" (не се смейте:thumbs_up:), ще се опитам да кача семпли по късно ).

 

Така като слушам твоя брум е втория. Най лесния начин е RC филтър или на български - слагаш на + на захранването един ресистор последователно, а след него кондензатор към маса. Резистора трябва да се подбере така че да не намалява захранването повече от 10%. Това зависи основно от консумацията на ефекта. След това кондензатора колкото повече толкова по-добре - избира се по слух. Без да познавам конкретната схема предполагам че един резистор 100-200ома със кондензатор 1000 микрофарада ще има що-годе задоволителен ефект. Проблема е че колкото по-малък е резистора, толкова по-голям трябва да се кондензатора тъй-като филтрацията зависи от произведението им (R.C).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така като слушам твоя брум е втория. Най лесния начин е RC филтър или на български - слагаш на + на захранването един ресистор последователно, а след него кондензатор към маса. Резистора трябва да се подбере така че да не намалява захранването повече от 10%. Това зависи основно от консумацията на ефекта. След това кондензатора колкото повече толкова по-добре - избира се по слух. Без да познавам конкретната схема предполагам че един резистор 100-200ома със кондензатор 1000 микрофарада ще има що-годе задоволителен ефект. Проблема е че колкото по-малък е резистора, толкова по-голям трябва да се кондензатора тъй-като филтрацията зависи от произведението им (R.C).

 

А на местото на резистора може да проба и с дросел /ако няма специализиран за пробата само става и от луминицентна лампа /. Ама тази тема май не и е тук местото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за подробните обяснения.

 

А възможно ли е все пак причината да е в мрежата в нас ? Това с UPS няма ли да се оправи ?

 

Ако да - предпочитам да си купя нещо тъй като няма да се справя сам със задачата. Ако някой проявява инициатива - черпя бири !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мое мнение: След UPS-a няма да го има тоя брум, а е възможно да се появява микрофонийка на моменти при високите. Най-добре според мен да се филтрира захранването с LC - верига от дросели и електролитни кондензатори, като кондензаторите да са с възможно най-голям капацитет - например 10000 микрофарада или 22000 микрофарада. Гаранция брума няма да го има или ще е едва доловим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за подробните обяснения.

 

А възможно ли е все пак причината да е в мрежата в нас ? Това с UPS няма ли да се оправи ?

 

Ако да - предпочитам да си купя нещо тъй като няма да се справя сам със задачата. Ако някой проявява инициатива - черпя бири !

Не ми се вярва причината да е специално мрежата у вас. Не че не е възможно, но вероятноста е минимална.

Иначе UPS мисе вижда втърде голяма инвестиция за нещо такова. Просто ти трябва едно добро захранване на ефекта. Едно време имаше едни калкулатори ELKA на 9V Имаха много добри захранвания, които се превключваха на 6, 9 и 12V - идеално е за твоя случай :thumbs_up:) Все ще си намериш някой дето да може да запои един резистор и един кондензаатор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми добре тогава, който се чувства компетентен - да се свърже с мен на ЛС да се разберем как да се отплатя за услугата :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.