Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

От доста време правя ефектите си с тру байпас, с цел по-добро звучене при изключен ефект. Истината, до която достигнах е, че въпреки по-доброто напасване на импеданса, тази конфигурация има лека склонност да прави обратна връзка по индукция, и в дисторшън ефектите може да се усети леко писукане, ако ефекта е включен в устройство, имащо някакво голямо усилване. Понеже при тру байпас конфигурация(средните две клеми на DPDT ключето са вход и изход към буксите, долните 2 клеми са вход и изход от платката с ефекта, горните две клеми са свързани заедно) когато ефекта е изключен, входа на ефекта не е заземен, то в някои положения, самия ефект осцилира на някаква честота, което по индуктивен път се предава в самото ключе в чистия сигнал. Това ме навежда на мисълта, че тази конфигурация не е много подходяща за устройства, имащи голямо усилване над 40 дБ. В тези случаи е добре да се използва триредов превключвател, който да заземява входа на ефекта, когато е байпас-нат, или електринно превключване.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз съм чувал, че фирми като Босс не слагат тру байпас, а буферно стъпало, за да не се претоварва сигнала ако има много ефекти един след друг и да не се получава точно това което каза когато е изключен ефекта (и аз го забелязах наскоро).

 

Това което каза, че се прави с троен ключ става спокойно и с двоен, ще се опитам да ти обесня: входния жак свържи с горната клема на първата секция на ключа, и с долната клема на 2-рата секция; долната клема на първата секция свържи с маса; средния извод на 1-вата секция - с входа на ефекта; горната клема на 2-рата секция свържи с изхода на ефекта; средния извод на 2-рата секция - с изходния жак. Надявам се да си ме разбрал

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стига, бе! Как да няма файда, аз тъкмо мислех да си правя един суич бокс за тру байпасс на двата ми ефекта - ТюбСкриймър и Дилей...

Последно? Из нета толкова голямо значение отдават на тру байпаса...

 

П.П. Ако е с Милениум ПЦБ пак ли се получават "осцилирания" и "индуктирания", каквото и да значат тоно... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

предполагам, че с това което обясних по-горе (ако си разбрал нещо) и се сложи троен ключ, 3тата секция на който да включва светодиод ще е най-добре.

 

Наскоро правих един Fuzz Face с millenium bypass и нямах проблем, но както каза Евтим проблема върниква при устройства с висок гейн, а тоя фузз беше с германиеви транзистори и определено не е hi-gain device

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много добре те разбрах, има ги всичките тия схеми в един .пдф на Tonepad. Но не знам дали ще намеря такъв ключ, имам от двойните само...

Инак ще байпасс-вам Ibanez TubeScreamer TS-7 & DigiTech DigiDelay. Не знам дали се води хай-гейн Тюба. А и аз го ползвам с познатите настройки драйв - 0, тоне - 5, левъл - 10... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тоест не го ползваш за драйв, ами само за бууст? няма смисъл да правиш външен байпас бокс - не мисля че ще има проблеми направо да смениш ключа с двоен и да направиш миллениум бипасс във самия ефект, е да няма да е винтаге вече, но ще е с тру бипасс. Тубе скреамер се води овърдрайв и не е хи-гаин. Пробвай с милениум, пък ако има гадни шумове (брум, високочестотни осцилации) докато е изключен, тогава трябва да го направиш както казах

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми се пипа из вътре още. Освен това вкл./изкл. е електронно, натиска се едно мнооого малко бутонче като на видеоплейърите дето са (кръглички, стоят под пластмасовия бутон с надпис плей/пауза/етц)...

Ще опитам по двата начина с външен бокс, пък да видим... :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами той, педала ако е с вътрешно електронно превключване, почти цялата файда от труе-байпас-а отива на кино. Наистина, при байпаснат ефект, сигнала минава направо през ключето, но при включен ефект, сигнала минава през електронното превключване, което добавя шум, и лека компресия на сигнала.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз незнам Baby Thomas какво му се плаши.

Направо да шунтира всички гадости по превключването и да си сложи трю.

 

Тва незначи че ефекта ще бъде прецакан безвъзвратно.

 

Слага се да работи само на дист а отвън да му е бай паса.

 

Мода е само презапояване на няколко жици които за 2 мин се възстановяват.

 

На сайта на кели има външен трю байпас което е една кутия с фуут суич и 2 жака.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...На сайта на кели има външен трю байпас което е една кутия с фуут суич и 2 жака.

Нещо такова мисля да си правя. Поне за тест, защото не съм убеден, че ми се осира саунда. Плюс това: 1. не давам драйв от Тюба; 2. не свиря без него :green:

Ама да има щракалки там да се радвам... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и аз малко по въпроса..

Ако ефекта пука с тру байпас се слага 1 резистор от 1 мегаом от входа към маса.

Иначе ето схема как с ключ с 6 извода се прави тру байпас и да има и светлодиод:

http://www.geofex.com/Article_Folders/Millenium/millen.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.