Jump to content
Българският форум за музиканти

Имам въпрос относно пинч хармониците


HydroLogic

Recommended Posts

Здравейте момчета,значи свиря от около година и малко. Имам проблем с пинч хармониките,където трябва да си поставиш палеца след като пикнеш с перото. Та значи искам да попитам дали може да се постигне пищенето с китара от 200 лева и 10W(скапан)усилвател. Нямам ефекти (камиончета),опитвах се доста време и не се получава просто самия остър звук. Отделно знам че е много по-лесно да се постигне пинч хармоника с хъмбъкер,но моята китара е с 3 единични,та ако може някой да ми обясни ще съм много благодарен ! :whistle:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пинч хармоници стават на всяква китара и във всякакъв усилвател(който има овърдрайв). Погледни някъв туториял в Ютюбата - въпроса е до умение

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Просто в момента, в който закачиш струанта с перото, трябва да последва леко чукване с края на нокътя на палеца ти, ама едва-едва.Като целия този процес е свързан заедно.Тоест не да удариш струната и след 1 секунда да удряш с края на нокътя, а всичко става едно след друго, адски бързо.

 

не знам как по-добре да го обясня с думи.

 

Потърси в youtube за pinch harmonic или за squealies

Редактирано от Bummer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Можеш,но хармониките си имат точно определени места,където трябва да удариш струната.Това се научава с годините свирене и тренинг.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Флажолети (хармониците, един вид) има на точно определени места, някои се чуват по-силно, някои по-слабо. Получават се на всякакви китари с всякакви усилватели, със или без дистър, просто като има драйв се чуват повече заради компресията на ефекта.

 

Та намери флажолетите на свободна струна - 3,4,5,7,9,12 например. Всеки си определен тон, който явно ще търсиш, когато искаш да го използваш този пиниз. Намери си кой флажолет на кой тон отговаря. Това са натуралните флажолети. Това, което трябва да си представиш (и съответно заучиш), е да смяташ натиснатия праг + съответната позиция която търсиш. Да речем за да изкараш изкуствен флажолет на 4 позиция на трета струна и да е тонът Си, смяташ 12 прага нагоре - трябва да удариш точно над 16-тия праг. Можеш да направиш и още октава нагоре, като сметнеш 4 + 24 позиции, тоест нещата се случват там, където би трябвало да е 28-ми праг. В последствие се свиква къде по струната какво ти трябва.

 

едит: Всъщност всичко е физика. Ето малко инфо за това какво всъщност представляват флажолетите. Като го схванеш ще си наясно с това кое къде и как:

http://en.wikipedia.org/wiki/Harmonic

Редактирано от Icarus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за изчерпателното инфо!

За да затворим темата да попитам,дали ми е нужен непременно хъмбъкър за да създам флажолет ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От всяка китара могат да се изкарат флажолети .... и от акустична, просто при електрическа се чуват по- силно(заради усилвателя).

Останалото е въпрос на практика и тренировки

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за изчерпателното инфо!

За да затворим темата да попитам,дали ми е нужен непременно хъмбъкър за да създам флажолет ?

Не, както всички казаха, китарата е без значение.

Правил съм много злобни флажолети и на squier, и на Ibanez.

Имаш ли умението, звучат еднакво добре

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С бридж адаптер, с драйв и с повече волюм излизат по-лесно. Но инак става всякак, дори ънплъгт. Просто се чуват по-силно при предходно споменатите обстоятелства.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и на мен на бридж не ми се получават добре (въпреки че попринцип не ползвам такива техники), но това може би зависи и от самите адаптери. На мен бридж пикъп-а имам чувството, че е доста по-смотан от най-смотаните.

Иначе pinch harmonics се получават дори и да не си включил китарата в усилвателя (както казаха по-горе), т.е. няма китари при които не се получават и такива при които да се получават. Това си идва от самата струна. Важно е умението! Сега вече друг е въпроса качеството на самия звук и т.н. тук вече от значение са и ампа, и китарата, и ефектите и китариста.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.