Jump to content
Българският форум за музиканти

Тремоло Vs Скали


Evtim Djerekarov

Recommended Posts

След като поупрражнявах тремолото се появи следния проблем - на една струна всичко се свири, но сега пук ми е трудно да свиря скали поради навика, да движа минимално перцето. Как могат да се съчетаят двете техники на свирене, без човек да се оплита и да ги бърка?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

свири бавно.това е проблем на много китаристи(отчасти и аз съм такъв)....всеки китариси си мисли че като е бърз е маистор,ама не е.Важно е като си бърз да свириш чисто.....както и да е моя съвет е първо да упражняваш навно тремолото.Пък тя бързината си идва с времето

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След като поупрражнявах тремолото се появи следния проблем - на една струна всичко се свири, но сега пук ми е трудно да свиря скали поради навика, да движа минимално перцето. Как могат да се съчетаят двете техники на свирене, без човек да се оплита и да ги бърка?

Когато свириш на една струна, амплитудата на перцето ти трябва да е същата като при тремолото - минимална. Номера е в бързия и точен преход между струните. Упражнявай си го отделно: без да свириш ноти само допираш перцето на всяка струна последователно. Тука е важно да няма голямо триене между китарата и долната част на предмишницата, затова е добра идея да носиш накитник (или блуза през зимата :green: ). Движението при прехода между струните трябва да идва от сгъване и разгъване на лакътя, а не от повдигане и спускане на рамото.

Като свикнеш да го правиш "на сухо", почваш да свириш гамата бавно (ех, тва всеки го казва :D ) и внимаваш като правиш преход между струните да не увеличаваш амплитудата на ударите.

Синтезирано - движението на пикване ти идва от китката, а прехода между струните - от лакътя. Оправяш двете поотделно и после ги събираш.

 

Поне така са ме учили :D

 

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност да :D Това го забравих :wall: Но ще ти е малко трудно да стигнеш и 6те струни само с движение на китката, затова примерно при първите 3 от лакътя и после от китката. Това в случай че свириш гама на 6 струни. Ако е нещо на 2-3, естествено от китката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, така е, НО аз имам бая голяма ръка :twisted: , ги достигам. Проблемът, който се появява обаче, е че трябва да променям ъгъла на перцето, за да е хоризонтално.

 

//Офф - направи ли си вече китарата? Трябва да постеш снимки скоро.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

са кат четох тая тема и се сетих мен кво ме затруднява--например е така с едно докосване на струната да свириш три тона на нея и после да качиш на другата струна така--стаа --ма се получава легато свирене-(е на тва ^се6тате се дет се отбелязва подобно на таблатурите--нз дали легато се каа..)-а говора за случаите в които в които наприерм искам да извиря три тона и после да се отиде на друга струна--обаче катъ свиря с перцето надолу-нагоре и после па на долу--как от първа струна да мина на втора--без никво забавяне и тона да ми е чист--и така нагоре до 6-та струна да се напраи--аз мога го напраим бурзо тва ма яко се замазват тоновете--ето пример за кво говора...

 

-----18---17----15--------17---15--------------15

----------------------18--------------18---17----------18---17---15----------17---15---

-----------------------------------------------------------------------------17---------

---------------

-----------

---------

смисал не знам дали разбрахте нещо ма дано...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дам гадничък си е този риф, дето си написал... аз го бичих около 3 дни на No tempo practice и го направих, ама си беше бая зор и нерви... Гадното при този риф е, че трябва да си упражниш много добре движенията и с двете ръце и да ги съгласуваш и оттам идва трудността и зора, защото често става така, че не си ги съгласувал достатъчно добре и да речем знаеш какво ти прави лявата ръка, а не знаеш какво прави дясната...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

са кат четох тая тема и се сетих мен кво ме затруднява--например е така с едно докосване на струната да свириш три тона на нея и после да качиш на другата струна така--стаа --ма се получава легато свирене-(е на тва ^се6тате се дет се отбелязва  подобно на таблатурите--нз дали легато се каа..)-а говора за случаите в които  в които наприерм искам да извиря три тона и после да се отиде на друга струна--обаче катъ свиря с перцето надолу-нагоре и после па на долу--как от първа струна да мина на втора--без никво забавяне и тона да ми е чист--и така нагоре до 6-та струна да се напраи--аз мога го напраим бурзо тва ма яко се замазват тоновете--ето пример за кво говора...

 

-----18---17----15--------17---15--------------15

----------------------18--------------18---17----------18---17---15----------17---15---

-----------------------------------------------------------------------------17---------

---------------

-----------

---------

смисал не знам дали разбрахте нещо ма дано...

упражнявай(научи перфектно) alternate и semi-alternate picking и няма да имаш никакви проблеми :D

всичко опира до упражненията(90%) и малко талант(10%) :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, така е, НО аз имам бая голяма ръка :twisted: , ги достигам. Проблемът, който се появява обаче, е че трябва да променям ъгъла на перцето, за да е хоризонтално.

 

//Офф - направи ли си вече китарата? Трябва да постеш снимки скоро.

Съжалявам ако някой вече е писал това което аз ще напиша, но нямам време в момента а искам да споделя аз какво правя

 

Evtimе, пробвай да ползваш котрето като упора на дясната ръка! Знам, че звучи странно и нестандартно, всъщност тази техника е перфектна лично мен при теб може и да не проработи. Та идеята е оставяш котрето да лежи на пикгард-а така че спокойно да можеш да достигаш всички струни с перцето. Почваш бавни упражнения, и постепено покачваш темпото. В един момент котрето ще ти служи като коректив на ъгъла на перцето. Изключително удобно за арпежи! В края на краищата моя съвет е да достигнеш сам до най-удобната за теб техника... не усвоявай чужди! Все пак от характерния способ за звукоизвличане идва и чара на много китаристи... :greenball: Успех!

Редактирано от Sieger
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

са кат четох тая тема и се сетих мен кво ме затруднява--например е така с едно докосване на струната да свириш три тона на нея и после да качиш на другата струна така--стаа --ма се получава легато свирене-(е на тва ^се6тате се дет се отбелязва подобно на таблатурите--нз дали легато се каа..)-а говора за случаите в които в които наприерм искам да извиря три тона и после да се отиде на друга струна--обаче катъ свиря с перцето надолу-нагоре и после па на долу--как от първа струна да мина на втора--без никво забавяне и тона да ми е чист--и така нагоре до 6-та струна да се напраи--аз мога го напраим бурзо тва ма яко се замазват тоновете--ето пример за кво говора...

 

-----18---17----15--------17---15--------------15

----------------------18--------------18---17----------18---17---15----------17---15---

-----------------------------------------------------------------------------17---------

---------------

-----------

---------

смисал не знам дали разбрахте нещо ма дано...

на тва му се вика хърмоничен минор ако не се лъжа и не е нешо кои знае какво...както и да е по повода имам да напиша нещо което звучи готино и не е трудно за изсвирване

 

 

 

 

1) 15-19 p 15 h 17 p 15

2) -17

 

 

това можете да си го модулирате където си искате(крадено от Меидъм :greenball::blink: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.