Jump to content
Българският форум за музиканти

Счупена китара оО


Recommended Posts

Китарата ми падна случайно на земята от изправено положение (акустична китара)

И й се счупи грифа... получи се известно разстояние между струните и самия гриф.

И като погледна какво да видя - при връзката с тялото на китарата грифът се е изместил с няколко милиметра.

Китарата е с болт... счупена ли е или е разместена? Защото когато я върна на предишната позиция леко стои изместена,

което естествено влияе на разстоянието на струните от грифа... :punk_guitar:

Какво да правя? Давайте съвети... ще трябва ли да се лепи или нещо... не разбирам много от китари...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз не мога да разбера каква е тая китара акустична с болт.Може и да бъркам но те са с залепени грифове към тялото.Дори и аз в момента лепя една моя такава - Орфей.Но твойта пък мойе и да е с болт затова най добре се обърни към специалист.Ако е някоя скъпа китара да не я развалиш съвсем.А и да беше я снимал щеше да е по лесно да ти кайе някой нещо полезно.

Редактирано от Valeri_pj
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами китарата не е скъпа (слава Богу), но си е мояата китара...

Ето и снимки:

http://kachi-snimka.info/viewer.php?id=cqs1274100381x.jpg

http://kachi-snimka.info/viewer.php?id=cqs1274100416y.jpg

Малко са неясни... може да изглежда, че няма проблем, но уверявам ви такъв има!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Снимките са достатъчно ясни за да се види една "красива" пукнатинка между тялото и грифа. Само че не видях никъде грифа да е захванат с болт към тялото. Да не би да имаш предвид, че китарата ти е с тръс род?

Както и да е, моят съвет е да свалиш струните и да я поставиш легнала за да няма никакво излишно напрежение и след това да я занесеш на някой лютиер, който да я огледа и да ти каже какво е необходимо да се направи и колко ще ти струва. Оттам вече изборът е твой - нова китара или ремонт на тази - ти си знаеш.

Успех!

Редактирано от Mefistofel82
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една китара бях намерил в една плевня, със същия проблем, грифът беше започнал да се отлепя и като сложих струни съвсем се разлепи, решението е, напъваш смело да се отдели изцяло от тялото, после зачистваш всичко излишно от самото дърво на грифа или тялото, лепило и т.н., после слагаш грифа на мястото му без лепило, наместваш го, така, че да е абсолютно прав, тук вече трябва прецизност и ако при разлепянето си е отишла част от грифа или тялото ще подпъхнеш нещо с подходящия размер за да бъдат нивата като преди. После след "репетицията" лепиш, аз лепих с поксипол, и си готов. Моят гриф бях предвидил да го хващам и с винтове, но лепилото така здраво хвана и сега китарата си свири супер, като за толкова стара китара и така аматьорско поправяна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На снимките се вижда една не лоша китара споре мен.Че и с тръстроуд при това(изглежда грифа е тънък).И според мен с хубаво лепило би могло да се залепи но само след като си напълно уверен както каза колегата че нивата са добре.Мойта китарка има същия проблем и съм си подготвил лепило даже.То е едно което е като смола от две като спринцовки се изцежда и втвърдява за около 4-5 мин.Но ако смяташ че няма да можеш по добре не опитвай а се обърни към майстор.

Успех !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Любопитен съм дали може да се залепи без да се сваля целия гриф от тялото..

Пуктанината не е по целия гриф... това не се вижда добре на снимките малко над средата е достигнала...

Въпроса ми е дали с по-мощно лепило ще може да се свърши работата без да се усложнява много? За да си спестя евентуални усложнения...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При средно рахлабени струни пробвай дали като дръпнеш грифа назад се възстановява предишната височина на струните. Това ще значи, че може да се залепи лесно. Ако пак остават по-високи от нормалнота, има нужда от малко прочистване на лака и лепилото, които пречат около разлепеното място.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
При средно рахлабени струни пробвай дали като дръпнеш грифа назад се възстановява предишната височина на струните. Това ще значи, че може да се залепи лесно. Ако пак остават по-високи от нормалнота, има нужда от малко прочистване на лака и лепилото, които пречат около разлепеното място.

Да, вярно за това не се бях сетил да ви кажа... При разхлабени струни грифа си стои добре като го наместя... струните са си на нормалното разстояние, но когато ги вдигна се вдига и грифа... Сега я пробвах на дроп C тунинг и г/д става... но няма смисъл да я натоварвам докато не се залепи...

А какво лепило да използвам?

Редактирано от Vincito
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лепило каноконлит, който да навлезе обилно в пукнатината, но внимавай да не се излива по лака :) на 2 порции през 5 мин. Първата порция ще попие в дървото, втората ще го залепи.

И притискане с книги по избор за 1 нощ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз успях да си залепя моята акустична китарка преди два дена.Само че мойта беше се разлепил целия гриф.Ползвах едно лепило (забравих му марката) което се изстисква от две спринцовки и се бърка след това на принципа на епоксидната смола.То засъхва за 4-5 мин а окончателно след може би 3-4 часа.Стана супер.Стегнах го естествено със стяга (набутване с 8 лева:cheers2:),но какво да се прави няма начин.Сега мисля да я боядисвам само се чудя дали да е по начина който е описан в един от постовете тук или да ползвам лак на терпентинова основа с байц в него по избор.Няма да има голям гланц но пък е тънък слой и мисля че няма да влияе зле на звука.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.