Jump to content
Българският форум за музиканти

Що е кубе и дистер?


Evtim Djerekarov

Recommended Posts

Ами да, ще ти трябва кубе, и евентуално някави педалчета ефекти(дистер например). Аз правя педалчета, и мога да ти спретна много добър дистер, на цена доста по -ниска от тези, в магазините, а и звука ще е по - добър, но в уретбата не е добре да си включваш китарата. Теябва ти и някакво кубе. В магазините се продават за 200- 250 лева най - малко, на оз мога да те посъветвам да си вземеш на старо някой Лариус Л55 примерно - ще излезе много по-тънко, а и кубето е много добро.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 45
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ами да, ще ти трябва кубе, и евентуално някави педалчета ефекти(дистер например). Аз правя педалчета, и мога да ти спретна много добър дистер, на цена доста по -ниска от тези, в магазините, а и звука ще е по - добър, но в уретбата не е добре да си включваш китарата. Теябва ти и някакво кубе. В магазините се продават за 200- 250 лева най - малко, на оз мога да те посъветвам да си вземеш на старо някой Лариус Л55 примерно - ще излезе много по-тънко, а и кубето е много добро.

я плс ме светни какво е КУБЕ ? дистер ? :headbang:;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами да, ще ти трябва кубе, и евентуално някави педалчета ефекти(дистер например). Аз правя педалчета, и мога да ти спретна много добър дистер, на цена доста по -ниска от тези, в магазините, а и звука ще е по - добър, но в уретбата не е добре да си включваш китарата. Теябва ти и някакво кубе. В магазините се продават за 200- 250 лева най - малко, на оз мога да те посъветвам да си вземеш на старо някой Лариус Л55 примерно - ще излезе много по-тънко, а и кубето е много добро.

я плс ме светни какво е КУБЕ ? дистер ? :headbang::)

Рядко дразнещ превод на combo /amplifer/, т.е. комбо, наложил се през 80-те години на миналия век сред китарните среди в БГ. Има се предвид усилвател за китара, който върви с говорител.

 

Ето това, например:

http://www.musik-service.de/images/ProduX/395545542j00.jpg

това е комбо.

 

Дистер е съкратено от distortion (дисторшън) - китарен ефект, който "изкривява" звука или накратко от чиста китара, прави "яко жица" - т.е. този китарен звук, който слушаш на солото в Nothing Else Matters например (и на 99.9% от цялата метъл музика/останалата час са балади ;) / )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кубе е китарен усилвател. Тази кутия с говорител отпред, и панел с врътки, с която свирят китаристите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами да, ще ти трябва кубе, и евентуално някави педалчета ефекти(дистер например). Аз правя педалчета, и мога да ти спретна много добър дистер, на цена доста по -ниска от тези, в магазините, а и звука ще е по - добър, но в уретбата не е добре да си включваш китарата. Теябва ти и някакво кубе. В магазините се продават за 200- 250 лева най - малко, на оз мога да те посъветвам да си вземеш на старо някой Лариус Л55 примерно - ще излезе много по-тънко, а и кубето е много добро.

я плс ме светни какво е КУБЕ ? дистер ? :dance::dance:

Рядко дразнещ превод на combo /amplifer/, т.е. комбо, наложил се през 80-те години на миналия век сред китарните среди в БГ. Има се предвид усилвател за китара, който върви с говорител.

 

Ето това, например:

http://www.musik-service.de/images/ProduX/395545542j00.jpg

това е комбо.

 

Дистер е съкратено от distortion (дисторшън) - китарен ефект, който "изкривява" звука или накратко от чиста китара, прави "яко жица" - т.е. този китарен звук, който слушаш на солото в Nothing Else Matters например (и на 99.9% от цялата метъл музика/останалата час са балади :dance: / )

Според мен се казва кубе, защото има горе-долу форма на куб :)

 

@funshits:

Усилвателите за китара са по-различни от обикновените хай-фи усилватели, в твоя Техникс китара с дистер няма да звучи много добре, освен ако не ползваш някаква симулация на китарен усилвател и говорители. Иначе ако ще свириш чисто, трябва да свърши работа.

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен се казва кубе, защото има горе-долу форма на куб :)

Де да беше така :dance: Правоъгълен паралелепипед е по-точно наименование,но средностатистическия гражданин (вкл. и аз), изпитва реални затруднения при правилното артикулиране на този термин, пък и съкращаването му до удобна форма би причинило несвързани бълнувания у повечето филолози....

Комбо е значително по-практично, защото изразява функция, а не форма.

 

хехехе :dance: спирам, щото - мани не питай. :dance::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, 4е един Л55, и ако му спретна един як дистер, ще излезе много по -евтино от процесор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Съжалявам, ако не е по темата, ама я дайте малко повече инфо за тия Л55, че чета разни работи за тях, били добри, не били скъпи, ала бала, ама основното го изпускам . Също така от къде човек може да се сдобие с такова? Пак сори, ако мнението не е за тука. :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Усилвателите за китара са по-различни от обикновените хай-фи усилватели, в твоя Техникс китара с дистер няма да звучи много добре, освен ако не ползваш някаква симулация на китарен усилвател и говорители. Иначе ако ще свириш чисто, трябва да свърши работа.

A каква е точно разликата и може ли да се преправи с някаква модификация?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

разликата е такава че домашната ти стерео уредба е направена за слушане на музика. възпроизвежда пълнен спектър честоти - примерно от 50 хз до 20000 кхз.

китарните усилватели - било то комбо или глава с отделна колона са малко по различни. те са снабдени с китарни говорители. китарния говорител има строго специфична честотна характерситика. промерно реже високите над 2 кхз. ако сложиш обикновен говорител на китарен усилвател - ще свири но ще вади отвратителен звук. така че - по-добре най евтиния китарен усилвател отколкото най-скъпата хай фи уредба :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, 4е един Л55, и ако му спретна един як дистер, ще излезе много по -евтино от процесор.

и дълбоко е съмнително дали ще доближи (поне)до най пикливата амп симулация от някой процесор.

Да не забравяме и многото други ефекти които притежава всеки процесор.

И двете неща си имат недостатъци нали..

Няма кофти процесори има кофти настройки :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, 4е един Л55, и ако му спретна един як дистер, ще излезе много по -евтино от процесор.

и дълбоко е съмнително дали ще доближи (поне)до най пикливата амп симулация от някой процесор.

Да не забравяме и многото други ефекти които притежава всеки процесор.

И двете неща си имат недостатъци нали..

Няма кофти процесори има кофти настройки :)

а на мен ми казаха, че "кубе" идва от популярните в БГ преди 10тина годинки Roland CUBE - транзисторно усилвателче 30вата с говорителче към него :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен се казва кубе, защото има горе-долу форма на куб :)

Де да беше така ;) Правоъгълен паралелепипед е по-точно наименование,но средностатистическия гражданин (вкл. и аз), изпитва реални затруднения при правилното артикулиране на този термин, пък и съкращаването му до удобна форма би причинило несвързани бълнувания у повечето филолози....

Комбо е значително по-практично, защото изразява функция, а не форма.

 

хехехе :D спирам, щото - мани не питай. :D;)

"Рядко дразнещ" е меко казано. Особено лошо говори за хора, които знаят, че е "комбо", а продължават да наричат усилвателите си "плешивци".

Според мен етимологията на дефектния термин идва като нарицателно от Roland Cube серията, едни от по-разпространените вносни (не соц.) чисто китарни усилватели през 80-те на миналия век.

 

Тук идва и противоречието - сред правилата на форума е използването на кирилица, но чистотата на езика, вкл. фонетична транслацията на думи без аналози в българския език се игнорира и така се толерира налагането безумни термини като "кубе". Срам, българино, срам.

 

ПП. сега видях, че колегата бобалан го е споменал преди мен. явно не е здравословно да се философства в тази ранна доба :-)))

Редактирано от wolfgang
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.