Jump to content
Българският форум за музиканти

капачките на адаптерите


gueorgues

Recommended Posts

Колеги, отварям темата, като се надявам на компетентни мнения/ обосновани предположения.

Променят ли звука капачките на адаптерите?

Говорим и за метални и за пластмасови капачки (като тази http://www.thomann.de/gb/goeldo_pu03b_humbuckerkappe.htm )

Също така има и пластмасови с дупки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За пластмасовите не знам, не съм експериментирал, за металните, някои да, някои почти (едва едва забележимо)не, зависи от качеството на материала

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз да споделя, защото съм пробвал специално.

Като ми пристигна Гибсъна ЛП, понеже беше втора ръка, предния собственик му беше свалил капачките. Беше ми ги сложил в куфара ако ги искам.

След като посвирих няколко седмици почна да ме гложди какво ли ще е с капачки. Сложих ги разбира се. Според мен - да, променят звука.В моя случай достатъчно чуваемо (щом аз го усещам).С капачките моята китара звучи малко по-мазно, леееко по- недефинирано. Като цяло, аз моят Гибсън го харесвам повече без капачки.По мое мнение определено променят звука.

Ти какво ще правиш? Ще махаш или искаш да монтираш капачки? С каква цел?

 

ПП: Горе говоря за метални гибсънски капачки за адаптери Бърстбъкър Про.

Редактирано от shtur4o
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако капачката е от магнитен материал променя звука.

Металната немагнитна капачка би трябвало да има минимално влияние поради по-несъществени причини.

Пластмасовата капака не променя звука.

 

Звучашата струна представлява стояща вълна. В колкото по-широка област от дължината сваляме информация за амплитудата на струната с адаптера толкова повече висшите хармоници се подтискат. Тесният адаптер улавя най-много обертонове. Дано не ви звучи много сложно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ще сменям адаптерите и тези, които ще взема са без капачки. Просто са калибриран сет и струват 60 евра по-евтино, ако трябва да взема същите модели по отделно с капачки (и то некалибрирани). Понеже предпочитам адаптери с капачки реших да сложа нещо такова:

http://www.thomann.de/gb/cat.html?gf=picku...vers&oa=pra

или такова например http://www.thomann.de/gb/schaller_170n.htm

Просто на SG-то знаете как стърчат (особено бриджа) адаптерите - чисто естетически не за друго.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако капачката е от магнитен материал променя звука.

Металната немагнитна капачка би трябвало да има минимално влияние поради по-несъществени причини.

Пластмасовата капака не променя звука.

 

Звучашата струна представлява стояща вълна. В колкото по-широка област от дължината сваляме информация за амплитудата на струната с адаптера толкова повече висшите хармоници се подтискат. Тесният адаптер улавя най-много обертонове. Дано не ви звучи много сложно.

Благодаря за обяснението - това е и моята логика - понеже е пластмаса не би трябвало да влияе на магнитното поле на адаптерите и да не пречи на вълните. Но ги има с дупки и без дупки - дали е само за естетика - това ме накара да се замисля.

То експериментът ще покаже най-добре, но исках да събера малко информация преди това. (все пак струват по 4-5 лева тия капачки)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

LK е обяснил точно.

Освен манията за звук може да има и естетически виждания.

При мен капачките са махнати, и ключовете сменени с черни.

Направено е почерняване, което съм виждал и други хора по света да правят.

"Блекването" седи по-метълски и дава все едно някакъв хибрид между Стандарт и Спешъл.

За да е пълна визията, съм сложил черни пластмасови рингове на хъмовете.

 

Но щом държиш да има метални капачки, пробвай и с тях.

В крайна сметка това са подробности от пейзажа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не метални - за пластмасовите говоря, които са си за естетика. Адаптерите са открити и нямам никакво намерение да запоявам метални капачки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направи го като при мен - с пластмасови адаптер рамки, които държат адаптера отстрани, хем е красиво

и адаптера си се вижда.

 

Само, че като купуваш рингове трябва да свалиш точният размер, защото особено за нек адаптера, ако не уцелиш,

ринга ще се подава извън пикгарда, което вече не е красиво.

 

Аз бях взел Бостън от Капъша и точно нека се оказа по-голям, извадих късмет, че олдман търсеше такъв,

бартеросахме и двамата останахме доволни.

 

Но, ако ти харесва варианта с Шалера - твоя воля.

ето на Гибсън

http://www.thomann.de/gb/gibson_hu_mountin...ng_18_black.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, то или ще ми хареса или няма - средно положение не съществува. :hysterical:

Ще видим. Аз съм решил да я побелвам (не да я почерням), даже си поръчах бял пикгард.

Тони ако искаш мога да ти осигуря черните чаркове, които ти липсват на твоята (рингчето и капачето на суича).

:P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.