Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да се храним за да си потдържаме гласа?


metallika

Recommended Posts

Аз лично, като реша да си потдържам гласа, гледам да избягвам някои храни и питиета.

Принципно е добре да се прави следното:

 

- да не се пушат цегари;

- да не се ядат ятки или печени осолени семки от слънчоглет, снакс, (тортила/картофен) чипс, солетки и други хрупкави, ронливи работички.

- да не се пият студени г*зирани напитки или алкохолни коктейли с лет;

- да не се надвикваме с китарния осилвател...

 

Bon appétit! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...

Ядките не вредят на гласа. 
Чипсовете и мазните храни зависи от човека може да помогнат..
Също Сладоледа е много добър за гласа калява го и прави по издръжлив!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това я го обясни по добре,моля,аз не пея,но фаринкс кво ще рече?

Фарингит на български?

едит- не се заяждам,но жената само кашля,доктора и казал,че има хроничен фарингит,а ядки хапва много.

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фарингит е заболяване на фаринкса.

Ето една картинка: фаринксът е пространството, свързващо носната кухина с началото на трахеята.Respiratorysystem.jpg

Демек жив човек без фаринкс няма.

За жена ти - ако кашлянето й пречи, по-добре е да спре с ядките. Ако не я бърка - да си яде. Хората понякога предпочитат навика пред здравословното състояние :) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато говорим за "поддръжка" на гласа, говорим за поддържане на гласа в топ форма. Консумацията на ядки пречи за поддържане на гласа в топ форма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ядките са в пъти по-добър начин да си набивам протеини и микроелементи отколкото от месо и месни продукти. Пълни глупости са, че вредят. Абсурд! 
Може би се има в предвид преди участие или репетиция да не се консумират 1 час преди събитието подобни храни!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И Иво, и Вяра: И двамата имате право относно ядките. Зависи какви са и колко лесно се трошат, моето гърло се дразни от трошици например. Аз ядки ям и това е едно от нещата, които редовно консумирам, но никога преди пеене- може да те задавят.

 

Най-добре поддържат гласа във форма цитрусови плодове и сокове от тях (ама не от магазина, а от сокоизстисквачката). Имам опит с това - един път малко ми беше паднал гласа и не се чувствах във форма. Излапах 2 портокала и введнага се оправих. Преди пеене даже пица съм ял, ама плодът е задължителен, ако искаш да се представиш добре. Даже ябълки и кайсии много помагат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, за поддържане на максималко пресипнал и клошарски глас за квартален рок и блус, задължително трябва да се употребяват Сигари, бири4ка, домошарска рИкия, туршия, понякога уЙски с лед и фъстъчки/бадеми, точно преди пеене - жени/мъже и други вредни за здравето на човека мат'риали.

 

Иначе, бихме могли и да се въздържаме от всички тия неща, но тогава трябва да признаем, че всъщност не сме никакви ортодоксални рокаджии.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От скромния ми личен опит съм установила, че водата е добър помощник.

И се въздържам от консумация на захарни изделия, особено шоколад.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо смяташ, че трябва да се въздържаме от захарни изделия? А особено шоколадът изобщо не е вреден за гърлото, на мен доста ми помага например. Принципно какаото стимулира гласните струни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо смяташ, че трябва да се въздържаме от захарни изделия? А особено шоколадът изобщо не е вреден за гърлото, на мен доста ми помага например. Принципно какаото стимулира гласните струни.

Всичко е строго индивидуално, на мен ми пречи ужасно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.