Jump to content
Българският форум за музиканти

Лампови усилватели


gueorgues

Recommended Posts

On 11/24/2021 at 9:24 PM, svet.k said:

За съжаление няма как да добиеш реална представа за един амп, само от демота в нета. Там използват други китари, нивото на усилване е друго, често има ефекти, които не се виждат. Другото е че, слушането и свиренето са доста различни неща. Най характерните неща за ламповите усилватели - липсата на латенция при ниските, топлотата, динамиката трудно могат да се усетят ако не свириш на него. Ампа в къщи ми звучи доста различно, когато аз свиря на него или някой приятел. Всеки може да се "модне" с буустъри, ефекти в луупа и т.н. Аз например, съм вкарвал сигнал от сенда на един амп във входа на друг, възможностите са хиляди.

Само да кажа - няма усилвател без латенция (закъснение), дори да не е цифров, освен ако не свирите на слушалки. Скоростта на звука е крайна, и ако стоите на 3-4 метра от кабинета, вече имате към 10 милисекунди закънение.

Иначе, аналоговите усилватели (транзисторни, лампови) имат незабележимо закъснение от китарата до говорителя, от рода на наносекунди или микросекунди. Но закъснението в акустичната среда е неизбежно.

Реална представа можеш да добиеш, от добре записани демота в интернет, ако слушаш на добра мониторна система, но предимно за "текстурата" на звука и как усилвателя би звучал на запис (а това не е никак маловажно), отколкото за това, как се държи усилвателя като динамика, когато свириш. От друга страна, ако пробваш мощен усилвател твърде тихо, едва ли ще чуеш дори толкова, колкото на клипчетата в интернет. Ако пък го пробваш нацепен, тогава ще чуеш как се държи като динамика, но няма да чуеш почти нищо от текстурата на звука му, докато ти гърми в ушите. Затова, пробването и преслушването в интернет са еднакво ценни и не са точно взаимнозаменяеми. С опита, ще започнеш да чуваш повече и в двата случая.







 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 64
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Преди 8 часа, Evtim Djerekarov написа:

Скоростта на звука е крайна, и ако стоите на 3-4 метра от кабинета, вече имате към 10 милисекунди закънение.

Off/ Никога не съм бил много добър по математика, но от спомените ми за разпространението и скоростта на звука във въздушна среда, и ако не се отчита закъснението по схемите на уреда, за 3-4 метра не би трябвало да е повече от 1 милисекунда. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах в предвид латенцията на ниските честоти при ламповите усилватели, която я няма :) Докато при повечето транзисторни - да.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

5 hours ago, svet.k said:

Имах в предвид латенцията на ниските честоти при ламповите усилватели, която я няма :) Докато при повечето транзисторни - да.

 

Мислиш, че нискочестотните съставни на сигнала, преминават по-бавно през транзисторите? Или нещо друго искаш да кажеш. Ако е първото, вероятно истината е точно противоположната, понеже изходния трансформатор, който ламповите усилватели имат, е доста "инертна" система. Но дори там, ниските честоти няма да закъснеят с повече от малък на брой градуси (не може да говорим дори за полупериод), което няма как да е осезаемо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

11 hours ago, yamaha said:

Off/ Никога не съм бил много добър по математика, но от спомените ми за разпространението и скоростта на звука във въздушна среда, и ако не се отчита закъснението по схемите на уреда, за 3-4 метра не би трябвало да е повече от 1 милисекунда. :)

Това би означавало, че за 1 секунда (1000 милисекунди), звука трябва да изминава 3000-4000 метра, когато в действителност изминава само около 343.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Неслучайно горе започнах, че съм доста зле със сметките...:P

Аз също имах спомен, че беше там някъде (към 340 метра за 1 секунда), та сметката ми беше приблизителна и  наум - 340/1000 Х 4 (метра) = таман към 1 милисекунда го изкарах, само дето при деленето сложих на първо място не милисекундите, а метрите. :greenball:

Като оставим настрана нещастните ми сметки, всъщност никога не съм се замислял с какво закъснение идва примерно звукът от мониторите ми, защото наистина съм смятал, че закъснението е пренебрежимо малко за толкова късо разстояние, но сега като го сметнах по правилния начин, останах доста изненадан, защото при 7-8 метра, колкото е да речем един по-голям хол, закъснението вече става над 20 милисекунди.

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, толкова идва. Това близко до неосезаемо, когато помещението е третирано добре и чуваш повече директния звук от мониторите. Ако има силни отражения, голям comb filtering ще настане, още от ниски среди вероятно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак ще го кажа, при ламповите усилватели, дори и евтините няма латенция на ниските. С тях свирят джент, дет и т.н. :)  Джъга-джъга. Докато при по малките транзисторни  има едно забавяне на ниските, което до голяма степен скапва тона. Имал съм само един транзисторен Маршал, при който го нямаше. 100 ватовите глави и те го нямат. Същото е и със софтуерните, повечето. Някои  по стари процесори също. Но в крайна сметка всичко е до настройка и добавяне на педали, така могат да се решат почти всички проблеми в това отношение. Примерно с лампов преамп преди софтуер или процесор, нещата се подобряват доста.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може ли в технически детайли да обясниш за това "забавяне в ниските"?. Звучи много интетесно, тъй като така излиза, че транзисторите имат някаква неподозирана памет, която обаче е много селективна към ниските честоти, които някак магично се възпроизвеждат по-късно?!? 

 

Предполагам, че говориш за накакво субективно възприятие, което обичаш да си обясняваш със "закъсняване на ниските". 

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, най вероятно е субективно. Това което исках да кажа е че при хай гейн на лампов усилвател тона е по стегнат, а именно всички честоти идват заедно :) При Гитар риг, трудно се постига. Имах едно Фейм кубе, беше много зле в това отношение. Знам че техничарите  не ги възприемате така нещата, но направи си експеримент и се заслушай точно в това. Между другото запознах се с братовчедка ти. В "Пейка" в Пловдив.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не помня как се казваше. С много светли очи и русолява. Беше преди година, доброволка към няква фондация. Там рисувахме голи жени, даже и подарих една скица. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, svet.k написа:

Не помня как се казваше. С много светли очи и русолява. Беше преди година, доброволка към няква фондация. Там рисувахме голи жени, даже и подарих една скица. :)

Само не му казвай, че си рисувал и братовчедка му. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.