Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за усилватели


gueorgues

Recommended Posts

Здравейте. Имам следния въпрос:

Един и същи усилвател (комбо), но единият вариант е с един говорител - другия с два. Каква е съществената разлика като звучене (ако я има).

Ето пример: http://www.musicworld.bg/bg/c_426/i_22403/Crate_V18_112.html и http://www.musicworld.bg/bg/c_426/i_23647/Crate_V18_212.html

Освен, че единият ще тежи повече от другия - това е ясно - всички показатели са еднакви (дори и цените).

Не съм ползвал комбо с два говорителя.

И другото нещо ако някой може да внесе компетентна яснота по въпроса: показателите децибели при еди-каква си честота

Например Crate-а сравнен с този http://www.musicworld.bg/bg/c_426/i_22398/...t_BH15_112.html

Освен че Блекхарт има по една лампа в предусилвателя и крайното стъпало - крейта има 2 и 3 съответно. Кое е по-добрия вариант?

Редактирано от gueorgues
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Здрасти.

 

Разликата в звука е осезаема, но човек няма как да ти го опише. Трябва да чуеш. Някои хора предпочитат 2 говорителя, други 1, трети 4. Разликата, идва от много неща, като едното от тях е начина по който двата говорителя разпръскват звука и факта, че 2та са в една кутия. С това последното искам да кажа, че пропорцията, както и формата на кутията в която е самата колона играе голямо значение. Примерно ето

тази:

04FBBRSLX.jpg

 

 

и тази

4x12-RKing-st-FntLG.jpg

 

звучат също различно, точно защото звука се разпръсква по различен начин от четирите говорителя. (забележи, че първата е като "отрязана" горе и горните 2 говорителя са леко под ъгъл, а долната е права)

 

Най-добре е да пробваш двете и да решиш сам кой звук ти харесва повече.

 

 

Тези децибели, които гледаш, са свързани със еквалайзера. С други думи, с врътката за ниските честото на EQто можеш да буустнеш или отрежеш на 100хц със 6 дб.

ЕQ

Treble: 14 dB range @ 10 kHz

Middle: 6 dB range @ 1 kHz

Bass: 10 dB range @ 100 Hz

 

Надявам се това да ти помага.

Редактирано от Fenix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има ли нещо като правило - т.е. повече говорители > по-плътен звук например (измислям си в момента). Ако има някаква такава закономерност някой да я сподели, моля.

И въпросът с лампите - повече или по-малко и каква е разликата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В строго стерилизирана звукова лаборатория, може би броя на говорителите би оказал съществено влияние :)

 

Вземи си комбо с един 12" говорител - по-евтино, по-прибрано, по-удобно, по-леко, достатъчно мощно и още нещо:

Да кажем, че на концерт си озвучаваш комбото с микрофон - колко микрофона ще ползваш?!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОК - прав си. микрофона е един обикновено. Но пък от друга страна - ако комбото е с два говорителя - и от двата излиза едно и също - така че все едно. Цената на въпросните Крейтове е еднаква (5 лева разлика) - затова питам за звука.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако в момента си в София, защо не мръднеш да ги чуеш в Динакорд. Това нали беше техния онлайн магазин?

 

Теоретични и на думи разлики много или малко, според автора :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цената на въпросните Крейтове е еднаква (5 лева разлика)

 

Не че имам някакви впечатления от марката Crate, но в такъв случай бих се притеснил за качеството на тези говорители щом ги оценяват на 5 лв (образно казано).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на мен също ми е много интересно, дръж ме в течение:hysterical: искам да си взема 1х12. Някъде прочетох, че разлика в звука има само като го набузваш, и тя била незначителна и се дължала на начина, по който 2та говорителя разместват въздуха. Тва разбира се е трудно, постижимо в апартамент. Аз лично се спрях на 18 112 - звука според мен е як и дърти:cheers2: харесва ми много повече от този на 2пъти по-скъпия Фендер - хихи :

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да отворим скоба :

 

Тези крейтове не са предназначени за домашно свирене защото 18 вата си е доста силничко за вкъщи.Представляват среден клас между практис ампове и ампове за репетиция.Принципно амп с 2х ел 84 пуш пул с 1х12 е трудно да не кажа невъзможно - да се бори със силов барабанист ако се свирят по тежички неща - наложително е озвучаване.

Ако няма такова 2х12 версията е винаги по добрия избор.

За вкъщи като практис амп по добре някой 5 ватов лампов амп.

 

И сега относно първия пост в темата:

Инфото на блекхарда е сгрешено на сайта ето инфо от официалния сайт:

# » Preamps Tubes: 2 x 12AX7

# » Power Tubes: 2 x EL84

 

равносметка от моята гледна точка :

 

Крейта има 1 предусилвателна лампа повече следователно ще има повече драйв, по евтин е , версията 2х12 е на същата цена ! Крейта има ривърб!

И двата ампа произлизат от азиаткста част на света , Крейт е по утвърдена марка.

 

В крайна сметка както посъветваха колеги нагоре - да се отиде и да се пробва на място.

 

Ако ме питаха мен лично щях да насоча човека или към 30-50 ватов или към 5 ватов.

2хел84 амповете са малко като балкански к*р - хем дебел да боли , хем къс да не достига.....

 

p.s.

На задния капак на блекхард-а пише :

DESIGNET FOR CRATE

MANIFACTURED IN CHINA

Странно как дъщерната фирма е повечко пари от оригинала.......

Редактирано от metalhammer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За 18W јас би го зел оној со два говорители, заради поголема плотност и извесен 3D ефект кој што го имаат кутиите со повеќе од еден говорител внатре, а и со оглед на моќноста на засилувачот. Како што напишаа погоре, 2х12“ движат двапати повеќе воздух отколку 1х12“. Но сепак најдобро е самиот да појдеш и да слушнеш како всушност звучат. Можеби повеќе ќе ти се допадне како звучи тој со 1х12“. Еден пример, иако не толку соодветен во случајов: дома имам два засилувачи- еден со 1х15“ и еден со 1х10“. Ако се апстрахираме од разликата во моќноста (оној со 1х15“ е 100W а оној со 1х10“ е 18W) петнаесетката движи повеќе воздух од десетката, нормално и е многу подобра за чист звук, ама за овердрајв десетката звучи каде каде подобро. Понекогаш петнаесетката дури и ја мразам.

 

 

 

 

 

 

2хел84 амповете са малко като балкански к*р - хем дебел да боли , хем къс да не достига.....

 

Од каде па оваа мисла ти дојде на ум бе? :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:cheers2:

Модела Crate V18 неможе да искара 18W и даси садере за*ка от зор, и 50 говорителя да му сложат все тая.

Добре де, колега, поне разкажи на какво се дължи това крайно мнение. Уважавам го, но дай някакъв аргумент - поплзвал си го, пробвал си го, чувал си го и прочее.

Благодаря на всички за мненията. В такъв случай моделът V33 - 212 изглежда най-добрата алтернатива (за 180 лева отгоре).

Но тогава се отваря дилемата с V50 - 112, който е на същата цена.

33 вата с два говорителя или 50 вата с един говорител. Говорителите май са еднакви обаче.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти по тая логика можеш стигнеш много нагоре.

Нали уж за в18 се чудеше. 33 вата са много! За това ще ти трябва атенюатор вкъщи или ще свириш в хамбар? Те и 18 са си доста. А като отидеш да свириш, в мнооого от случайте ще имаш озвучаване, ако нямаш, с 50 вата най-много да си продъниш ушите и тези на публиката, ако клуба е малък. Очакваш ли участия скоро?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вземи си 2х12 колкото повече толкова повече !

 

 

+1 И аз съм на това мнение,явно съм изградил някаква грандомания не знам.. :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.