Jump to content
Българският форум за музиканти

Глупав въпрос за размера на струни


Amentis

Recommended Posts

От Русе съм фен на дадарио, проблема е че има само 10 и след тфа 12,няма 11. Принципно свиря в C обаче ходя и на уроци за това качвам в стандартен. Китарата ми е JS30KV. Мога ли да я прецакам ако свиря с 12тки в стандартен строй? Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В ми с 12-ки напрежението върху грифа ще е значително по-голямо.

На китара с 640мм мензура и не много дебел гриф, бих казал, че по-скоро не е много добра идея.

Дори в краткосрочен план да не стане нищо, не се знае дали няма да се появят по-сериозни деформации при по-продължително натоварване.

 

Отвори един string tension calculator и виж колко се изменя непрежението върху грифа.

Аз НЕ бих препоръчал упражнението. Дори да регулираш тръсрода, пак върху грифа ще има доста голямо напрежение, а имайки предвид, че грифът е от по-метълските и тънки грифове, може и да има неприятни последици.

 

Ако искаш да свириш и в до, и в ми, просто си вземи още една китара. Ако ще ти е само за уроците, може и да е евтинка.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям идеята на Евтим нова китара. Сигурен съм, че ако отделиш ~ 200лв. за Squier(тук във форума ги продават за 170лв и като сложиш доставката...).

Освен напрежението в/у грифа смятам, че това редовно "прескачане" от една настройка в друга, не е много правилно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям идеята на Евтим нова китара. Сигурен съм, че ако отделиш ~ 200лв. за Squier(тук във форума ги продават за 170лв и като сложиш доставката...).

Освен напрежението в/у грифа смятам, че това редовно "прескачане" от една настройка в друга, не е много правилно.

 

 

Не можеш просто ейй така да сменяш настройката на китарата си по ред причини:

 

1. Различен опън на струната си има различна интонация - това е дължината на струната, която се изисква за вярното възпроизвеждане на тона от 1во прагче до 24то.

2. Тръс род напрежение

3. хармония - различни дебелини различно реагират на хармонията препоръчителен опът 80N

4. Атака и браздене.

5. Тон

 

сигурно има и други фактори примерно ако е евтина китарата можеш да навредиш на грифа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бтв, ако не ме лъже паметта, тъкмо Евтим беше споменал за евтини Джаксъни с посукани грифове... Не знам дали това става от прекалено дебели струни, но на моята лично аз не смея да сложа нещо по-дебело от хибрид 9-46 при Ми-стандартна настройка. :godbless:

 

ПП. Със същата мензура съм като JS30KV, само че нек-тру-боди.

Редактирано от Jorko_Beliata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От Русе съм фен на дадарио, проблема е че има само 10 и след тфа 12,няма 11. Принципно свиря в C обаче ходя и на уроци за това качвам в стандартен. Китарата ми е JS30KV. Мога ли да я прецакам ако свиря с 12тки в стандартен строй? Благодаря предварително.

Пич най-добре не взимай толкова дебели струни.Аз като взех моя Ibanez RG550 предишните струни бяха доста дебели и грифа се беше деформирал.Наложи се да го изправям.Сега всичко е точно ама сега съм с 9-ки :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От Русе съм фен на дадарио, проблема е че има само 10 и след тфа 12,няма 11. Принципно свиря в C обаче ходя и на уроци за това качвам в стандартен. Китарата ми е JS30KV. Мога ли да я прецакам ако свиря с 12тки в стандартен строй? Благодаря предварително.

Пич най-добре не взимай толкова дебели струни.Аз като взех моя Ibanez RG550 предишните струни бяха доста дебели и грифа се беше деформирал.Наложи се да го изправям.Сега всичко е точно ама сега съм с 9-ки :godbless:

 

аз просто се консултирах с Шектер.

 

в отговор получих.

 

Hi Radoslav,

 

Thanks for your support of Schecter Guitars. You should not have a problem with switching to a heavier gauge (.011-.056) and tuning lower. The neck tension should not be an issue. You are correct that you may need to alter your set-up. Any tuning/string gauge variation from our standard set-up will require minor adjustments to the truss rod, bridge height and bridge intonation. Depending on the tension, you may need to add a fourth spring. Good luck!

 

Thanks,

Schecter Tech Department

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно свиря в C

:godbless: ...и с какви струни го правиш това нещо?

Иначе ако си с 12-ки в До и после натегнеш до Ми, ще си прецакаш китарата без необходимите настройки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз просто се консултирах с Шектер.

в отговор получих.....

 

Да, и в отговора не пише нищо за свирене с 12-ки в стандартен МИ строй :godbless: .

Сериозно - мисля, че ще има сериозни проблеми, ако се свири с 12-ки в ми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бтв, ако не ме лъже паметта, тъкмо Евтим беше споменал за евтини Джаксъни с посукани грифове... Не знам дали това става от прекалено дебели струни.....

 

Повечето от собствениците свиреха с 9-ки. Просто при много тънките грифове, особено при по-евтините китари, усукването е нещо често срещано. То не може хем грифа да е доста по-тънък, хем да е от евтин материал, хем да е толкова издържлив и корав, колкото по-дебелите грифове от по-скъп материал ;).

 

Единствено при грифовете с 2 шиша може до някъде да се компенсира усукването.

Нормалния тръсрод изправя грифа като се опитва да се изправи(самия шиш), но пак притискайки дървото на грифа допълнително и по никакъв начин не може да компенсира усукване.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич най-добре не взимай толкова дебели струни.Аз като взех моя Ibanez RG550 предишните струни бяха доста дебели и грифа се беше деформирал.Наложи се да го изправям.Сега всичко е точно ама сега съм с 9-ки ;)

Исках да кажа не деформирал.А зле разместил...Това е по-малкия дявол.Сега китарката няма грешка :)

Редактирано от Judas Priest
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако искаш да свириш и в до, и в ми, просто си вземи още една китара. Ако ще ти е само за уроците, може и да е евтинка.

 

Може и само с каподастър да минеш.Още по-евтино ще ти излезе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Исках да кажа не деформирал.А зле разместил...Това е по-малкия дявол.Сега китарката няма грешка ;)

 

При по-големи усилия могат да се получат и трайни деформации, изразяващи се например в усукване, появяване на локални падинки или гърбички по грифа, които най-често правят свиренето на определена група от 5-6 съседни прагчета доста "жужащо".

Обикновено тези неща не могат да се оправят от след това, без интервенции.

Разберете - метълските китари с тънки грифчета са най-подходящи за свирене с по-тънки струни(или по-скоро по-малки напрежения, по нисък строй, ако сме с дебели струни). Всеки опит да прекалите с опъна може да ви коства големи главоболия после, особено когато гоните наистина нисък екшън. Поради леки усуквания или деформации, много от китарите с тънки грифчета просто не могат да постигнат така мечтаният нисък екшън. Затова, внимавайте!

 

Скъпите китари също не са задължително застраховани срещу това.

Тънкият гриф просто се усуква и огъва повече от дебелия, когато са направени от сходен материал. Толкова е просто!

Може би единствено китарите с карбонови пръчки в грифа правят изключение, но дори при тях, усукването пак може да бъде проблем.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аха...еми правя го с 11тки и няма проблем,чесно казано не бих казал че грифа е от най тънките и няма голяма разлика между до и ми,струните се държат по горе долу еднакъв начин и грифа не се забелязва да е по-изкривен или нещо ;) чесно казано проблема е че в Русе никога не са носели 11тки пък 10тки нз, с такива свиря с другата ми китара ако може да се нарече китара, не бих казал че ме устройва да ходя на уроци с нея. Има ли някаква алтернатива да намеря 11тки в русе или да посмеся 12тки и 10тки от единичните струни? В краен резултат мога да мина изцяло в 10 ама да видя първо възможностите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.