Jump to content
Българският форум за музиканти

Прецаках си окабеляването


Recommended Posts

Китарата ми е с 3 двупосочки суича вместо един 5 посочен:

10145657498375133641256065928KIUG46sumvSON0jna2Dt.JPG

и ми я дадоха амнайста употреба с много прецакан тон потенциометър и неправилно работещо превключване. Вчера пипнах въпросния потенциометър и той се разложи та днес си взех нов и реших така или иначе съм почнал да си направя окабеляването из основи. Понеже не намерих диаграми за такова превключване направих сам ето тази(драсках я на бързо че малко смешно изглежда):

172951821910047033471256066110vFPAnsuu4jGFhlfe6MsU.JPG

и в крайния резултат бридж превключвателя включва и изключва хъма(а на теория трябваше да го сплитва), синглите не работят а тона работи като допълнителен волюм. Нещо и има на диаграмата или съм омазал окабеляването изоснови? Моля кажете ако е от диаграмата че не ми се бърка из тея спагети дето ги имам за кабели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, прегледай тези 2 теми:

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=8690

Тази е за окабеляване, но там е показано как се връзва тон контрол.

Виж и тази:

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=32303

тя е за разгадаване на изводите на един хъмбъкер. Тук пък ще видиш как се дели двоен адаптер. Прилагайки тези две идеи се пробвай да нарисуваш нова схема, която вече да обсъдим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

3 Single Coils, 1 Volume, 1 Tone,3 On/Off Switches --- това трябва да ти е добра основа за начало ...

Coil Splitting

ако ЦК-то за бриджа ти го "сплитва", то той ще работи само в режим еденичен и двоен .. но не и ИЗКЛЮЧЕН... демек винаги работи

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ЦК ключетата, ако смениш местата на синьото и черното може и да се доближиш до първоначалната ти идея. Тона виж как да го вържеш от темите, които ти дадоха. И както badValue спомена - по този начин бриджа винаги ще работи, било то и само с едната половинка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

остана ми време и позагледах схемата ти и тази която ти дадох....

масата не трябва да е в средата ... ами в другия край (в едния син/към волюма, другия маса/черен/), средата от адаптера.

за тон-а ти трябва и кондензатор

а за сплит може да си сложиш пушПул... освен 3-те ЦК

Редактирано от badValue
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми е притрябвало да изключвам хъма, стига ми да се сменя между сплитнато и несплитнато. Инак BadValue, жив и здрав да си бате,заслужаваш една бира. Мерси за схемите, ся ше ги смеся и ше я кача пак че съм келеш, новак (и което е най лошо-Иван) и си нямам много доверие.

Аааа между другото(зна че е тъп въпрос ама...) кои точно жици ми трябват, в смисал от хъма има една жълта една лайняна и две черни,от единия сингъл една бяла и една оранжева а от другия една бяла и една червена тааа реших че всички цветни са за звук другите за маса...така ли е?

Редактирано от Amentis
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Следвах двете схеми и чесно казано на крайната схема която направих и губя връзката някъде край потенциометрите, дано е вярна, малко не можах да я направя много четлива ама поне е шарена :girl_witch: Дано се чете

155713404013201210131256146632E92dtgoAvfQVL1lZOm6w.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на 1 поглед не изглежда вярна !!!!

най-малкото ЦК хъм----

от черна долу отива дирекно на корпус тон,зелен/зелен/светлоСин .. пак така .. ТОВА НЕ Е ХУБАВО !!!(ground loop ми се върти, че е термина)

"горния" изход... пак там... син/син/лилав.... не ми се струва много редно ... едно от 2те трябва да е на "краче" на волюма

 

2те жици(различни от черни) на хъм-а трябва да са дирекно към волКорпус а другия на краче

2те черни да се вържат на среда ЦК, а едно от "страничните" крачета към корпусВолюм

дано съм бил прав, на 1 поглед така изглежда 4е би трбявало да е схемата

 

погледи пак 2те схеми.... това с пушПул-а го гледай като ЦК

 

 

след малко ако ми остане време (имам малко дете все пак) ще ти нарисувам... макар че всичко си е написано

Редактирано от badValue
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ама тука отново идва въпроса-на синглите кои кабели са маса и кои звук-белите или цветните?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=32303

тя е за разгадаване на изводите на един хъмбъкер. Тук пък ще видиш как се дели двоен адаптер.

чети внимателно ...аз като я гледах не разбрах много ... ама не си и давах много зор

 

всъщност си мисля, че за сингълите няма много голямо значение кое какво е ...ако работят самостоятелно иначе това с деФазирани и вФаза не го разбирам , сигурен съм че има значение но не и за мен :punk_guitar:)))) ... може и да хвана разлика, но не ми пука(за сега)

 

почвам да чертая мойто виждане по схемата ти

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва всички адаптери да са в една фаза, дали ще са дефазирани или синфазни няма значение.

 

Едно не ми е ясно на мен: имаш 3 ключета. 2 от тях пускат или спират синглите, а какво би трябвало да прави третото?

да пуска двойния адаптер, да прави двойния двоен или единичен?

 

Нещо не ми стана ясно....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

272908053140965134312561608933Vs6p6CPJJuOCAcXtxvb.JPG

надявам се да не съм се омазал много....

 

 

при сплит работи "вътрешния" адаптор на хъмбакъра, ако искаш да е другара половина ......

или връзваш кабела от ЦКто на крачето на волюма (с много червено

или разменяш местата на "спойка" на жълтия и "лайняния"

 

за да провериш дали някой адаптор работи .... при включена китара докосни отверка... ще се чуе

 

а за никиФена ... ЦКто на хъм-а е само да го дели ... едната половина ВИНАГИ работи, поне така ми се стови че иска Amentis

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

днес гледам схемата на "по-будно".. и не ми харесва точно как изглежда

1) вярвам, че "цветните" от единичните ще им е по- добре на корпуса на ВОЛ, най- малкото по-лесно ще се запоят от колкото на крачето

2) може за улеснения да направиш "мостчета" м/у ЦКтата(на тези с еднакъв цвят) за намаляване на бройката на волПота

 

схемата би трябвало да работи(на теория) ... но не претендирам , че е перфекна изработка от гледна точка на изпълнение(дори по- скоро мисля, че не е, но мойте познания(клонящи към никакви) са дотам)....

Редактирано от badValue
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе запоих всичко по схемата,с много тинол,на места изолирах с тиксо ама....като я движа и се включва/изклщчва,защо,кои кабели могат да се мърдат шото ми писна да я въртя тая китара?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.