Jump to content
Българският форум за музиканти

С какви струни сте?


Sturmfuhrer

Recommended Posts

Да омазнява ги но не много. След като ги минеш един път с препарата (не е спрей) трябва да ги минеш и с чист парцал за да отстраниш разтворената мръсотия. От препарата винаги остава малко по струните и по пръстите което прави и двете леко хлъзгави, но ефекта не е много дълготраен защото препаратчето се изпарява след 5 мин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже късам струна Е като за световно (до тук 3 пъти), за последната половин година смених няколко различни сета, освен оригиналните на Ибанеца. Пробвах едни уоруик - 45-135, само хубави неща мога да напиша за тях. Хубав, плътен, силен саунд. Но са малко грапави и не са за всеки басист и за всеки стил. На мен обаче ми паснаха перфектно. За съжаление скъсах Е и В струни от тоя сет.

След това сложих едни Picato 40-125 http://www.picato.co.uk/sets_766.htm . Също много доволни! Но се получи така, че преди няколко седмици пак скъсах Е-то. Временно го заместих със струна Стаг, един приятел ми даде. Голяма грешка! До сега не бях попадал на такъв ментак. Ако свириш ънплъгнат не можеш да уловиш някаква нередност, но при включен бас разликата в нивата на volume-то с останалите струни е в пъти!!! Все едно всеки път като я опъна тая струна, след като съм опънал някоя от другите, някой ми врътва копчето на амп-а. Ужасно дразнещо! Свалих от пресижъна (кремоната) 4та струна Alice (те са китайски) и я боднах нея. Там почти няма осезаема разлика в нивата на звука. А стага - пълно менте. Баса е с активна електроника, и може би това също оказва влияние, но вече тая марка съм я заклеймил.

Свирим в строй РЕ и като са меки струните повече се опъват и по-лесно се късат. Сега съм решил да му бодна 4та 110ка и 5та 135ца, за марка още не знам какви. Само да видим къде ще намеря, че ми е много сложно, понеже съм от Смолян. Помагайте!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:)^_^ бах мама му как се къса тая жица бе човек. С Уаруик 135'' кораб сигуро можеш да дърпаш. Нещо не ти е в ред или в баса или не знам в какво. Колкото и силна атака да имаш не знам как се къса такова нещо. Аз съм късал струна веднъж и то щото си правех експерименти дали ще мога да я кача с цяла октава нагоре. Не знам направо какво да ти кажа... Да не си го дигнал в целия бас в октавата на китарите друго не знам какво може да е, поне аз не мога да си предсравя че някога ще скъсам Си струна при свирене. Не знам колегите да помагат тук аз нямам идея от какво може да е това....
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Къде се късат тия струни? Аз имах проблем със струнника на един Скуаяр и аз така сменях като хамав струни, докато накрая се наложи да го смъкна доста за да намаля ъгъла на пречупване на струната. Ако се късат на едно и също място не е проблема в струните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Късат се, късат се. При бриджа просто се счупва сърцевината и изведнъж се отхлабват, и на мен ми се е случвало неведнъж.

 

А, за струните Стаг - защо се оплакваш, след като ползваш струна от съвсем различен сет?? Ако всичките бяха Стаг, нямаше да го има този проблем, нали :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да си изплача и аз мъката. Не знам с какви струни бях до преди две седмици, но най-вероятно си бяха оргиналните на баса (Yamaha RBX-374), но им дойде времето за смяна и се спрях на едни D'Adario 0.40 - 1.00 дълги. Проблемът е, че малко преди това бях давал баса на лютиер за смъкване на струните, че бяха много далеч от грифа. И новите струни опираха, та се наложи да ги вдигна малко от тремолото (това на български струнник ли се нарича?). Не знам дали от това или струните са били някакво менте, но преди ден скъсах G точно там, където бях повдигал струните...

 

Да имате идея за магазини, където продават струни по единично, че заради една скъсана струна от комплект на две седмици нямам намерение да купувам нови.

Редактирано от Cliff_Burton
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май никой не продава по единично, щото нямат далавера. Ама незнам как е в София.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:girl_cray2::girl_witch: бах мама му как се къса тая жица бе човек. С Уаруик 135'' кораб сигуро можеш да дърпаш. Нещо не ти е в ред или в баса или не знам в какво. Колкото и силна атака да имаш не знам как се къса такова нещо. Аз съм късал струна веднъж и то щото си правех експерименти дали ще мога да я кача с цяла октава нагоре. Не знам направо какво да ти кажа... Да не си го дигнал в целия бас в октавата на китарите друго не знам какво може да е, поне аз не мога да си предсравя че някога ще скъсам Си струна при свирене. Не знам колегите да помагат тук аз нямам идея от какво може да е това....

Късат се, и то като за световно. Понеже свирим в по-нисък строй, като ги спусна и омекват много. Бриджа и него съм го смъкнал възможно най-долу, да не прави ъгъл отзад (заради това много ми плякат по грифа, но свалям требъла почти до долу и плякането се изяжда). Гледал съм го обстойно, нищо нередно не откривам. Обаче трябва да кажа, че ги късам винаги на една и съща песен, на един и същи риф. 2та пъти отзад на бриджа, единия път отпред на предния бридж. Песента е Cemetery Gates на Pantera. Там изглежда натъртвам бая, а струната като омекне става по-крехка и не и трябва много. Ако си свирим в Ми няма да има никакви ядове, но в Ре бая лесно става грешката.

Има го документирано, ще хвана барабанистчето да изреже песните, че са цял концерт, пък аз не им разбирам много на тези програми, дето се обработват клипове с тях, ще кача и ще ви изпратя. Относно това как се къса струна 135ца, направих грешка след като скъсам Ми, да продължа да си свиря без да отпусна Си-то. Баса е нещо като лък и отгоре напрежението е дошло в повече. И това го има на видео. Аз отначало дори и не разбрах, че се е скъсала. Намотките и са толкова дебели, че не може да се отпусне въобще. Но изведнъж загуби тона си и на предния мост се свлече в празното гнездо на Ми-то. Викам бамааму ключа ли прескочи... Не беше ключа. Ще гледам до утре да съм оправил и качил видеата.

Поздрави на всички, и се пазете да не повтаряте моите грешки. Не е приятно.

P.S. Ел Бахо и струните са си наред, дефекта е в пръстите на дясната ми ръка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дори и да махнеш Ми, опъването на Си струна в резултат на изправянето на тръс рода най много да се вдигне с един тон, проблема не ти е от това.

Според мен или ги опъваш в октава нагоре (което би се оказало фатално почти на момента) или бриджа не ти е наред.

До колкото за Сол струна по бих го приел за нормално. Разследвай случая... виж къде се къса и как струната ти се прегъва на нът и бридж.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ги вдигам с октава нагоре. На 5 места писах, че ги пускам надолу, от което струните омекват страшно много и стават като ластик. И се късат супер лесно, ако се бичат яки рифове. Гледал съм, разследвал съм, файда никаква. За това трябва да намеря 4та 110ка, 5та 135ца. Надявам се довечера да успея да обработя видеата и да ги кача. Сами ще видите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато вадя Мъдвейн се налага да си свалям баса в дроп До и нищо никога не съм късал. Това че са много "хлабави" не е фактор точно обратното когато са натегнати или има точка на пречупване в която се концентрира напрежението тогава се къса струната. С други думи може да си ги вднигнал струните от бриджа много, с цел да запазиш теншън и да отстраниш бразденето по праговете. Това не е много добра идея да се прави по няколко причини една от които е късане на струната, неудобно е за свирене, невъзможно е да си интонираш китарата.

 

Ако това е така (вдигнал си ги доста от бриджа) има няколко начина да запазиш теншъна при ниска атака в дроп строй.

1. Екстра лонг скала на баса- това не ти е оферта птредполагам :)

2. Хибриден сет струни. Тоя ре бемол адна 125'' ще му е таман. За Си 135''.

3. Вариант е да транспонираш парчетата дето сте направили в стандартен срой и да ги свириш от пета сруна. (Това е най-простия вариант)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бриджа съм го пуснал максимално надолу. По принцип там е слабото място на струните и обикновено там се късат. Мисля да сложа сега Е110" и В135". Който разполага с такива, моля да ми пише. Не се срещат често и си е голям зор да намеря. Иначе транспонирането не ме възбужда особено...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.