Jump to content
Българският форум за музиканти

Gibson Owners' Club Bg


gueorgues

Recommended Posts

Като заговорихме за сетъп, ето официалните Гибсън спецификации, от които е добре да се тръгне, за да се усеща добре инструмента и да звучи окей. Разбира се, това не е 100% точно, защото височината на адаптрите може да варира спрямо тяхната сила. На експлоръра ми (496r/500t) съм смъкнал адаптерите мъничко по-ниско спрямо долупосочените параметри, но на епифон SGто ми (490r/490t) с точно тези параметри звучи супер.

Важно е адаптерите да са балансирани един спрямо друг, тоест, при превключване от бридж към нек и обратно да няма осезаема разлика в силата на звука, а само промяна в тона.

Височина на адаптера (спрямо струните):

- 1ва струна - 4/64 инча = 1.59мм

- 6та струна - 6/64 инча = 2.38мм

Височина на струните на 12то прагче:

- 1ва струна - 4/64 инча = 1.59мм

- 6та струна - 6/64 инча = 2.38мм

Коремче на грифа (т.нар. neck relief) - мери се на 7 или 8 прагче: 0.012 инча = 0.30мм

Редактирано от chris_barnes
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей synchu.
Разбира се ,че само по себе си съпротивлението на намотка не е единственият определящ фактор за крайните параметри на адаптерите. Аз просто споделих измереното от мен съпротивление спрямо магнита в дадения адаптер, считайки че всички обсъждани по горе в темата адаптери ползват едно и също сечение на меден проводник. Извинявам се ако съм подвел някой в моят пост. Счетох,  че ще е по лесно за дискусия ако има опорна точка от която да започнем.
Всички знаем, че всеки производител, търговец или дистрибутор на адаптери за китара опоменава в спесификациите  тези два или три основни параметъра на рекламирания продукт. Мнозинството от потребителите не ги интересува дори и това, те просто искат да звучат като X,Y или Z.
Аз нямам способите, техниката нито умението да изследвам точната магнитна сила на два А2 (или други видове) магнита.
Предпочитам да счета тези основни параметри за константа и да работя от там нататък.
В края на краищата ако адаптер X звучи добре и в китара Y и ме удовлетворява, няма значение какъв магнит има под бобината или колко метра намотка медна тел на нея( в смисъл че няма да сменя нищо по него). Просто този адаптер звучи добре и това е заключението. Това обаче не означава , че няма да се изкуша и надника за да разгледам съставните компоненти от близо.
Какво да направя като съм все още това любопитно и непораснало дете:).

Не виждам голяма разлика между цената в нета между CTS и Bare knuckles CTS.
Предпочетох Bare Knuckles, надявайки се че качествения контрол ще бъде по- добър ако продукта носи тяхното име. Определено отзивите са добри и компанията държи добра репутация.

Hillbilly Ако на теб ти харесва малко по-тъмен тон 250к е добър вариант също. Аз предпочитам по- ярък тон. 250к потенциометър звучи като все едно свиря със стари струни.Какъв усилвател и ефекти имаш във веригата? То и стила на музика е от значение..
Не ползвам много гейн от предусилвателя, и обичам малко повече дефиниция между струните. Някой би ми задал въпроса защо не ползвам сратокастър или телекастър.,?
Определено тези две китари не звучат като лес пол китара и съответно лес пол китара не звучи като фендер, без значение колко са ярки адаптерите

Chris Barnes - Преди време опитах да вкарам някакъв свой си стандарт и да потдъжам китарите си, но определено не провървя. Може би от там идват не добрите отзиви за Гибсън китарите, тъй като Гибсън оставят сетъп-а на едно средно положение което е никому идеално. Повечето хора са недоволни от заводската височина на Нъта, размера на струните,интонацията и т.н.
Аз ги настройвам спрямо моето удобство.
Обичам отпуснатост/ коремче на грифа горе-долу дебелината на банкова карта на 7/8 позиция.
По-голяма от средно приетата височина на струните към грифа(обичам когато китарата ми опонира). При адаптерите също няма строга закономерност.
Балансирам,смъквам,качвам до като ми хареса.Ако са високо бумтят,ако са ниско са тихи и звучат кухо  и някъде помежду е баланса.
57ците звучат много бумтящо на НЕК позиция при Лес Пол. Единственото което помогна бе понижаване на адаптера и вдигане на болтчетата на бобината.
Струни -Стандартни  10ки, никел намотки и стомана.

Поздрави на вси
Б

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Малко интересно инфо от един фен на марката. Доколко е прав не мога да кажа, но е интересно да се види.

Човека има и други клипчета касаещи свиренето на китара.

Приятно гледане.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...
Отговорено (Редактирано)

Здравейте и от мен!

2019 Gibson Les Paul Custom:

d4b5d3f38dc757d877488aecc75086ac.jpg

ff72470a850194cc570938e06b5c78ec.jpg

Това ми е първият по-истински инструмент на марката.

Имам и 2019 Les Paul Junior Double Cut Tribute worn brown c P90.

Редактирано от GKuzmanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е какво означава "по-истински"?

Това си е бижу (имам същата, но доста по-стара :), затова го твърдя от опит )

Честито !!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Baby Thomas написа:

На тази май само надписът ѝ е Gibson, дори на тегло не го докарва... :hysterical:

Ти се бъзикаш, ама това нещо е pure Rock'n'Roll с Р90-то.

И резонира като нищо друго!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тру.
Имам дабъл кът от същия тип на друга марка с два p90 - не че друго ти не трябва, но друго ти не трябва :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Това май не съм го пускал тук ... Gibson Gary Moore signature (със Suhr Doug Aldridge адаптери, монтирани впоследствие естествено) ...

Доколкото ми е известно, китарата е на Сашо от "СИГНАЛ", но тогава е била с други адаптери. След това са ми известни два други собственика.

По принцип винаги съм бил "страт-плеър", но в това нещо се влюбих от първото хващане. Имам няколко други сериозни LP Custom-a, но това докато го пипна и чуя реших, че ще го взема (без даже да ми го предлагат) :D Собственикът се наложи да се раздели с него без много разговори. :D

Прекрасна китара и тон! Наистина съм адски впечатлен!

Поздрави!

 

 

20210707_233317.jpg

20210707_233415.jpg

20210707_233510.jpg

20210707_233524.jpg

Редактирано от Jordan_J
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.