Jump to content
Българският форум за музиканти

Що е то "tapper wound"


Baby Thomas

Recommended Posts

От доста време се занимавам с басове и струни за тях, но така и не ми е СЪВСЕМ ясно какво точно означава тоя термин, с който означават някои от по-дебелите 5-ти струни (В .130). Някой може ли да каже със сигурност, че бая нещо изчетох и пак не съм супер сигурен.

Аз останах с впечатлението, че 'tapper wound' е постепенно удебеляваща се в посока от топчето навътре, а "обикновената" си е толкова дебела още от самото й начало при топчето. Вярно или? :offtopic-001:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При tapper wound струната започва от топчето тънка (толкова тънка, колкото е в края си където се вкарва в ключа), с идеята да мине през седлото на струнника с още тънката си част. Това се прави, за да може струната да прилепне по-добре към седлото. При струни над 0.130" обикновено остава "въздух" между струната и най-ниската част на седлото, което по думите на капацитети в областта е в ущърб за Тона. Мислех да обяснявам още, но няма да се разливам, защото намерих картинка, на която се вижда добре и ще ти стане ясно ;)

 

102_0080.jpg

 

Поздрави,

Марин

 

едит: още едно изображение ей така, да има

 

supersteps.jpg

Редактирано от MaPuHcKu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз мислех че е така, но просто исках да съм 101% сигурен.

Много благодаря за ценното инфо! Поздрави! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм благодарен за инфото, защото преди години за един запис ми бяха купили комплект xxxx, навит по този начин и се наложи набързо да сетвам целият бас, от тогава винаги отварям струните, които купувам, да не би да са такива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.