Jump to content
Българският форум за музиканти

Tubescreamer Shootout


Baby Thomas

  

49 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

От доста време се канех да я свърша тази работа, но все не намирах подходящо време. А именно една битка между моднатите Тюбскриймър клонинги, чиито голям фен съм. Както и да е - това вече е свършен факт, защото днес ги записах. Остава да се позабавляваме. :hysterical:

 

Сетъпа, гиъра и обстановката са следните:

 

Китара Ibanez JS1000BP, струни DR Black Beauties, перце Ultex Jazz, кабели Planet Waves, малките патч кабели са Стагг, сори...

 

Тюбовете са четири:

Ibanez Tubescreamer TS-9DX by AnalogMan

Tubescreamer clone by nip

Tubescreamer clone by HRS

Firesound by Nikifena

Врътките са: Драйв до дупка, Тон на 12 часа, Левъл между 9 и 11 часа (за да изравня нивата, което беше ГРЕШКА!)

 

Blackheart Engineering Little Giant 5W.

Single channel, Class A all-tube head.

Пусната е в режим триод (3W).

Пре туба 12АХ7 и крайна ЕЛ84 - Електро Хармоникс.

Всички контроли и волюм са на 12 часа.

 

Кабинет собствено производство от Практикер-ски 18 мм ПДЧ плоскости със Celestion Vintage 30.

 

Микрофон Shure SM57, on axis, на 15-20 см. пред говорителя. Влиза директно във вградената саунд карта на Мак-а, входа е някакъв комбиниран линеен + микрофонен, не много гаден. Поне това се установи при теста между нея и Едирол ФА-66 и директен запис с АМТ Калифорния самосвала. :D

 

Apple Logic Pro 8, без абсолютно никакво пипане на нищо, освен експорта към 256 кбпс МР3.

 

Записчетата са ето ТУК. Имената на файловете долу-горе говорят кое какво е. Всяка темичка я свиря първо клийн, после с 4-те Тюба един след друг. Те обаче НЕ СА подредени както горе, норочно са разбъркани. С авторите на съответните ефекти (ша ма извинява АналогМан, него не го познавам :whistle: ) искаме да видим кое е по-по-най според колегите. Доколкото може да се прецени от записите. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 56
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Специални благодарности на Baby Thomas, че се съгласи да направим малко сравнение между драйвовете :whistle:

Наистина от семплите си личи разликата между ефектите и това, че всеки има свой характерен звук.

И рифовете са подбрани разнообразно, което надявам се ще помогне за по-добрата преценка на хората, които ще гласуват.

Но понеже става малко объркано, защото в сравнението хем се търси кой звучи най-добре, хем на нас ни е интересно, дали ще си познаем

"произведенията", тука пак Аналог Ман ще прощава, че ме го ингормирахме навреме :hysterical: .

така, че ако има възможност нека променим вота на 1,2,3 и 4-ти ефект, пък после ще кажем и кой-кой е :D

За момента и аз не съм сигурен на 100 процента и ще изчакам ;)

 

Приятно слушане и сравняване !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се, че съм тъп и не знам кое какво е, ама мога да изразя гласа си тук, щото горе не знам на кое да цъкна

та значи топ 3 са ми :

 

1во - AC DC Riff

2ро - OpenEmChord

3то - Metallica Riff

 

ако сложиш легенда на моите предпочитания с удоволствие ше дам гласа си :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На AC/DC трака -

всички ми звучат не много добре ( неинспириращо ), като с "омразен" процесор,

например с Бос гт 6 - мисля, ще се изкара по- добро копие на диси звук. (доколото останах с добро мнение, миналата година, когато го имах) (лирическото отклонение - е за да ти кажа, че плюенето по процесорите, в посока, че са пълни болуци, не е оправдано)

Да не говорим, как звучи Маршал JTM 30 на драйв за тази цел.( и може би поради звука, който получавам от него съм така критичен, но той ми е изградил критерий...)

Конкретно по темата, според записа, вторият ефект единствен бих го ползвал, евентуално.

 

Същото е положението и с Сабат семплите. нататък нямам желание да слушам.

предполагам, че № 2 е Ibanez Tubescreamer TS-9DX by AnalogMan

 

 

Реално съм пробвал Ibanez Tubescreamer TS-9DX и Файрсаунд,

харесват ми, най вече бих ги ползвал за ритъм енд блуз,

(тоест този шотаут би бил по-готин, ако го направиш в този стил)

като Ibanez Tubescreamer TS-9DX - евентуално бих си го купил.

И ТОВА Е САМО ЛИЧНО МНЕНИЕ, НИЩО ПОВЕЧЕ.

 

Не съм в настроение да се заяждам, просто си казвам мнението,

но ако ти се струва, че го правя, може да ми го върнеш,

след малко поствам, какво съм надробил върху бекинга на Занев в джем-а. :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се, че съм тъп и не знам кое какво е, ама мога да изразя гласа си тук, щото горе не знам на кое да цъкна

та значи топ 3 са ми :

 

1во - AC DC Riff

2ро - OpenEmChord

3то - Metallica Riff

 

ако сложиш легенда на моите предпочитания с удоволствие ше дам гласа си :hysterical:

 

 

слушаш например диси рифа, първо е с клийн китара

и после почва да повтря рифа последователно с различните скриймъри.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма лошо че си ги записал обаче нали се сещаш че всеки един звучи различно (в смисъл всяко от парчето е записвано с различни ефекти ) и всеки човек го разбира индивидуално в представите си както е запаметил в главата парчето........

Не е правилния начин на представянв според мен

Мастера не е така както го свириш :hysterical::D:whistle:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен всички звучат чудесно, но отговарят на различни вкусове.

 

Аз сягаш бих си избрал 4-тия.

 

Но1 ми идва прекалено "In your face"

Но2 също обажда гейн, но ми идва малко muff-y

Но3 е хубав и богат драйв, но май има нужда да му завъртиш тона на 2-3 часа :hysterical:

 

 

 

 

^Нали се сещаш, че идеята не е да слушаш песните и да си припяваш, а само звука на драйва?

Редактирано от Valserp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

OpenEmChord:

No1: прекалено рязко

No2: ОК

No3:малко по-асиметрично, не ме кефи за това приложение

No4:бистро, но нединамично

 

AmChordStrumming:

No1: прекалено рязко

No2: ОК

No3:малко по-асиметрично, не ме кефи за това приложение

No4:бистро, но нединамично

 

LowStringRiffs:

No1: Грубо

No2: ОК, малко по-азимтрично

No3: Прекалено мътно

No4: ОК, но малко по-тънко

 

HighStringSolo:

No1: Грубо

No2: ОК, малко тънее

No3:Почти като 2

No4: тънее

 

AC/DC Riff:

No1: Грубо

No2: ОК

No3: ОК, пак по-мътно

No4: Ок, тънко, но ми харесва

 

SabbathRiff:

No1: Рязко

No2: ОК

No3: Запушено от асиметрия

No4:ОК, но пак тънее

 

MetallicaRiff:

No1: Грозно

No2: OK, малко мазно

No3: ОК, но много обло

No4: OK, най ме кефи тук

 

LedZeppelin:

No1: пак грубее

No2: Грубо

No3: OK

No4: OK, по-бистро, на малко рязко

 

***************************************************

No1: Прекалено рязко, Прекалено рязко, Грубо, Грубо, Грубо, Рязко, Грозно, Пак грубо(0ОК, 0 частично ОК, 8 кофти)

No2: ОК, ОК, лека асиметрия, ОК, ОК малко тънее, ОК, ОК, ОК малко мазно, Грубо(4ОК, 3 частнично OK, 1 кофти)

No3: Прекалена асиметрия, Прекалена асиметрия, мътно, ОК, мътно, запушено, прекалено обло, ОК(2OK, 6 кофти)

No4: бистро/тихо, бистро/тихо, ОК тънее, тънее, ОК, Ок тънее, ОК!, ОК(3+OK, 2 частично OK, 3 кофти)

 

No1: -8 точки

No2: 4.5 точки

No3: -4 точки

No4: 1.5 точки

***************************************************

Надявам се че сте винимавали с нивата на запис и грозното кривене е в резултат на ефекта, не на чейна или звуковата карта. Също така, надявам се сте гледали нивата на запис да са еднакви.

 

Ако е така:

 

No1 има проблем с рязката граница чисто/изкривено, което прави звука му грозничък и далече от TS серията

 

No2 звучи балансирано, и е приемлив за повечето случаи

 

No3 ми се струва че има прекалено много асиметрично изкривяване, което може би е направено за по-лампов звук, обаче води до малко прекалена за буустер облост, по-мътно звучене и липса на хубави високи хармониции

 

No4 звучи доста бистро, остро и ясно(ярко), което го прави хубав буустер. на записа ми звучи добре, но нединамично, но май като цяло нивото му е по-тихо, та може да е от това.

*************************************************

Моята оценка:

2 Звучи балансирано и динамично най-добре

4 звучи най-приятно, но е по-нединамичен

 

Колебая се между 2 и 4, като може би повече клоня към 2.

 

П.С: Анкетата в този и вид е безсмислена. Не знаем реда на ефектите в записите.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже в тази тема на BabyThomas:

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=43629

не стана ясно кой ефект кой е, за да може да се гласува, правя тази анкета.

 

Влезте в темата му, чуйте семплите и гласувайте тук.

Накрая, предполагам, той ще влезе в тази тема и ще огласи кой номер ефект кой е в действителност.

 

В записите първо е чистата китара(без ефект), после са четирите ефекта в нормалния ред ефект1, ефект2, ефект3, ефект4.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите впечатления са мааалко по-....истински ли да кажа...все пак съм ги чувал и на живо. Слушал съм ги и директно на студийни слушалки с и без спийкър сим - звучат доста по-различно, МНОГО интересно, и все пак подобно! Утре може да се пробвам да ги запиша и така. Просто днес нямаше кога...

 

По мой вкус аз избирам №4 като най-допадащ ми.

 

@TONY - нямам никакво желание да се заяждам, мнението си е твое, вкусът ти също. Не съм и очаквал позитивно мнение от теб, така че... ;)

 

@pioneer 306c - баш си е тей Мастъра, просто първия акорд го свиря по-ниско, но така си ме кефи! :P

 

---------

Анкетата е направена МАЛОУМНО! Първо имах друга идея, после обаче реших да е "анонимно" прослушването и оплесках всичко. Но ми дойдоха изненадващи гости, баща ми цъфна от София и взе да мрънка за компа, имах уговорка да излизам и трябваше и да ям. И го осрах с лекота! :P

 

Благодаря на Евтим, че докато пих Фанта е направил анкета както трябва, а не ламерски като мен. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравление за интересната тема. На мен най много ми допадна номер 2 (гласувах за него), но и 4 е добре. Аз самият мисля да пусна една подобна тема със семпли, но по скоро с информативен характер. Ще гледам да го направя тези дни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересна като идея и тъпа като реализация. Много си се самоядосах. Фак...

 

Въй, тоз Мастър верно не е така. Сега го чух на МР3-то. Аз карам по помен от едни хартиени ноти, които учих 1994-та... ;)

Обаче и там, както и на двата ми .ПДФ-а (все различни книги са) я пише по друг начин. На три места! И все грешно. Проверих преди малко. Ебаси ужаса! Че и пари искат за тия грешнотии, пфуййййй... :P

Имаше едни видео на Кърк, дето показваше май точно Мастъра. Ще взема да го издиря и него, щото може и той да не я знае как се свири. Какъвто е льохман... :P

Редактирано от Baby Thomas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересна като идея и тъпа като реализация. Много си се самоядосах. Фак...

:blush:

Гласувам по дифолт за nikifena, защото като цяло сравнението на драйв/бууст/дист педали съм се убедил, че е бошлаф работа, а това е бууста, който ексклузивно използвам напоследък, защото покрива много пространство и има чудесен звук (или по-скоро един от мод-овете няма собствен звук :no: а прави точно това, което трябва да прави - бууства звука на китарата ) ;)

Няма педал, от който с добър усилвател да не можеш да запишеш звук, който да влезе в употреба. Аз поне настройвам и усилвателя, не само педалчето. Освен това Файърсаунд в2. има избор на 3 модификации на звука поне.

Както се казва нема равна основа :no:

 

Машалла за усилието обаче :no:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С помощта на musicman оправихме заглавията в анкетата. За съжаление който е гласувал вече не може, лимитирани сме от самия Форум. Нека който може - да си гласува. Който вече е гласувал в старата объркана от мен анкета - да напише в отделен пост кой е неговия фаворит и после ще добавим тези гласове към резултата.

 

Аз гласувам за № 4.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.