Jump to content
Българският форум за музиканти

21 Fret Vs 22 Fret Vs 24 Fret


solo5

Recommended Posts

... да не говорим че има китари и с 27 прагчета

Защо Joe Satriani ползва предимно китари с 22 прагчета, а такива като Steve Vai - 24

Защо Yngwie Malmsteen ползва предимно такива с 21 прагчета

Какво се печели и какво се губи когато прагчетата са примерно 21, 22, 24, 27

От една страна имаш повече позиции, т.е. тонове а от друга явно нещо се губи

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 41
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

При китари с 21 и 22 прагчета, нек адаптера е по близо до средата на мензурата, т.е. до 12 прагче, където амплитудата, трептенето на струната е най-голямо. Това дава отражение на звученето и е предпочитано от доста китаристи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При китари с 21 и 22 прагчета, нек адаптера е по близо до средата на мензурата, т.е. до 12 прагче, където амплитудата, трептенето на струната е най-голямо. Това дава отражение на звученето и е предпочитано от доста китаристи.

 

това означава ли, че при китари при които имат адаптер само на бридж позицията няма значение броя прагчета

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вси пак всичко опира до лични предпочитания. Има китаристи на които не им трябват 24 прагчега защото не ги използват.

А пък за китарите само с бридж адаптер, виждал съм и с 22 прага. Примерно Креймърите с които свиреше Ван Хален през 80-те години.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При китари с 21 и 22 прагчета, нек адаптера е по близо до средата на мензурата, т.е. до 12 прагче, където амплитудата, трептенето на струната е най-голямо. Това дава отражение на звученето и е предпочитано от доста китаристи.

 

това означава ли, че при китари при които имат адаптер само на бридж позицията няма значение броя прагчета

не защото тялото е по-дълбоко изрязано ако има 24 а нали знаеш че всичко влияе на акустиката

 

а колкото за нек адаптера - скоро писах и в друга тема - доколкото съм чувал ако е на мястото където трябва да е 24 прагче, както е на леспол и страт и повечето китари с 21/22 прагчета това е точка на някакви хармоници, но не знам повече по въпроса

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно на мястото на 24-то прагче не трябва да има адаптер, защото там всъщност е едно от местата, където струната трепти най-малко. Да го кажа по-просто - струната трепти на 4 части (а не на една, както каза колегата DILETANT), ако мога така да се изразя, като частите са 0-5 прагче, 5-12, 12-24, 24-бриджа (физически погледнати това са четири еднакви части от дължината на струната). Точно там са и най-ясните естествени хармоници (5, 12, 24 прагче), тоест най-лесно се правят и отзвучават по-лесно, защото като се направи естественият хармоник почти не се спира естественото трептене на струната и се чува ясно и продължително.

 

От там идва и идеята с адаптера точно на мястото, където трябва да се пада 24 прагче - там струната трепти по-малко и тонът няма толкова сила и не е така изразен като останалата част от струната, което прави звука по-"мазен". Сетете се за звука на Малмстийн на neck адаптера (той е с 21 прагчета...), или Lady тонът на Ерик Клептън. Доста различни са, но се усеща за какво става дума.

 

Лично мое мнение, като на метал китарист е, че колкото повече - толкова повече, 24 прагчета никога не са излишни, а разликите в звука, поне за музиката, която свиря не са особено значителни, дори по-острият тон, дори и на нек адаптер е добре дошъл за мен, до колкото тези незначителни и "изгубени в чейна" разлики може да имат значение...

 

 

П.С. Различните по маса струни - различните по дебелина, в нашия случай - трептят така (горе е най-дебелата струна, долу е най-тънката):

 

 

standing.gif

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичкото добре, ама като натисна 3-ти фрет тези "точки на трептене" си променят мястото и к'во прайм? :girl_witch:

Според мен няма особено голяма логика мястото на нек пикапа да се обуславя от това, че на 24-то трепери по-малко. Малко наизуст ще го кажа, но на мойта китара мисля, че 24-то се пада точно над едната група "pole pieces" от нек адаптера. Трябва да проверя...

BTW, това за Ерик Клекнал не го схванах съвсем. Нали и той само на Фендъри пили, там май няма 24 фрета?

Редактирано от Baby Thomas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това че има хармоници на 24-то прагче е неоспоримо, но дали точно там трябва да е разположен нек-адаптера е спор, който все още не е еднозначно решен.

Едната страна казват, че там си има хармоник, който прави саунда по-богат на обертонове и разни там работи. Другите спорят, че това е изпълнено, само когато се свири на отворена струна и на 12-то прагче, а хармониците се местят по другите прагчета, тоест реално няма значение. Аз лично клоня повече към втория вариант - якия нек саунд може да дойде и от китара с 24 прагчета (Стив Вай). Въпроса е в удобството и в нуждите на музиката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Baby Thomas, точно това е идеята, че Клептън няма 24 прага, а адаптерът е там, където трябва да е 24тия. :girl_witch:

 

Иначе и двамата с Liquid сте прави, точно това четох и аз снощи преди да напиша предишния си пост - че това с хармониците и мястото на neck адаптера реално важи само за празна струна.

 

Информирах се от Форума на Ultimate Guitar, My Guitar Solo и Форума на ESP.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

от досега прочетеното-никой си няма представа какво е предимството на китарите с 21 или 22 позиции. и аз винаги съм се чудил.

 

между другото, струната трепти с колкото части си искате. доказани са до 40 хармоника, кой знае колко са наистина, така че правете си сметка.

 

аз, като трезво мислеща консерва, силно клоня към китарите с 24 позиции, просто защото не виждам смисъл да имат по-малко и защото имам свобода да си свирукам квото си ща. естествено, доста желателно е някакси да са измислили така китарата, че да може да са ти от полза.

 

и все пак-защо правят китари с по-малко позиции? загадка си остава. поне за мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами традиции може би, също и за да се запази формата на тялото - примерно ако един Лес Пол го направят с 24 прагчета, ще трябва допълнително да се изреже тялото, за да има достъп до тях и ще се развали формата :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако няма значение защо всички китари не са с по 27-30 прагчета :(

майтапа на страна но поне 2-ма китаристи знам, които са с китари с 27 прагчета

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.