Jump to content
Българският форум за музиканти

проблем с потенциометри


Recommended Posts

Значи проблема ми е следният: вчера пресвързахме китарата ми с един приятел, който е много в час с жичкаджийството и след като всичко свирна както трябва, остановихме че единия потенциометър не затваря сигнала до край. Тоест намален до край, пак пак се чува лек сигнал от китарата. :thumbs_up: И двамата предполагаме, че е от потенциометъра, но все пак реших да се консултирам и с още хора :dance: Благодаря предварително. Владо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега остава само да ни дадеш пълна схема на това, как сте свързали китарата, и вече ще бъде възможно да те консултираме по въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, защо изходната букса на схемата е вързана за тона?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз нямам представа да ти кажа :) не разбирам много от тези неща и затова реших да попитам :) обаче иначе всичко си работи супер. другия потенциометър за нек адаптера го няма този проблем. което още веднъж ме навежда на мисълта, че е самия потенциометър. обаче не съм сигурен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да съм тесен специалист и като свързвал едва 3-4-5 китари бих казал само: Бахти странната схема!

Защо не потърсиш по сайтовете на известните фирми за пикапи/китари. Има много хубави схеми на DiMarzio, Seymour Duncan, Gibson, Fender...

Конкретно вчера гледах в архива си схеми за два НВ с/без сплит-койл и с/без тон пот. Свалял съм ги преди време от сайтовете им, т.е. лесно достъпни са! Ако не се оправиш пиши да ти пратим малко готини схеми, сигурен съм, че и доста колеги имат запаси от такива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разгледах схемата - би трябвало да работи.

Можеш да проследиш кабелите, както и да пробвате да размените потенциометрите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така ще направя, ще пробвам с друг потенциометър, ако не стане, ще търся други схеми някакви :) Благодаря :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът може да е в потенциометър, но като цяло свързването е възможно най-неудачно. При затворени потенциометри адаптерите се дават накъсо, товарят се с нисък импеданс, което означава много лош звук.

Това свързване (за кой ли път ще го кажа ) е разисквано на територията на форума, правени са симулации (Е.Джерекаров) и е ДОКАЗАНО че не е добро решение.

Форумът притежава едно чудо на чудесата, което се нарича ТЪРСАЧКА. И това е най-избягваното чудо на света. И схеми има и коментарии има , всичко има. Само дето никой не чете, но всеки пише. Няма да дам линк. С възпитателна цел - иначе утре пак ще е същото.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът в случая е, че ако се свържат както трябва, ако двата адаптера звучат заедно, като намалиш единия, и ще се закъсява и другия. В случая, без активна електроника, потенциометрично свързване май не е възможно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Директно, да, но в този случай се прави смесване през 220...470К за да се избегне този проблем. С пълна сила обаче остава влиянието на кабела. Тогава се прави компенсация на паразитните капацитети.

Ако остане сегашното свързване, е добре да се поставят 220...470К между адаптерите и средния край на потенциометрите - така пак ще се отиде на пасивно смесване, с минимално влияние върху звука при минимално положение на потенциометрите.

За съжаление изобщо не може да се очаква добро постижение с елементарни средства...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако се свържат през резистори, ми се струва, че прекалено ще намалее изходният ток от китарата, и тогава смущенията от кабела ще станат по-ушевадни. Може би ще е най-евтино като решение да се свържат така, и да се сложи еднотранзисторен буустер на изхода с високо входно съпротивление.

 

Но и настоящият случай съвсем не е цвете, де..

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-верояно, защото линка започваше с BCRich...

Ето ТУК има доста и много готини схеми. Ако искаш ги прегледай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-лесният начин да видиш дали е от потенциометъра е да смениш потенциометрите. ако проблема го има, но на другият адаптер значи потенциометъра не е наред. Схемата която си дал наистина не е много удачна и то не заради друго, ами не е замасена добре. Най-добре е да се ползва така нареченото star ground. Виж темата за екраниране на китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.