Jump to content
Българският форум за музиканти

Дрезгав глас


fetish

Recommended Posts

Здрасти. Ами това което си го дал е по скоро дране, а не задиране. Пича си вика доста сериозно. Аз няма да ти давам съвети защото макар и да дера от сума ти време не съм учител и общо взето не мога да обясня какво точно правя. :) Но преди време бях попаднал на едно DVD - "Zen Of Screaming" в което имаше доста полезни съвети за дране и за рок пеенето изобщо. Мисля че още трябва да го има по чуждестранните тракери. А иначе по мое лично мнение един от най-великите в областта си остава Layne Staley от Alice In Chains и човек може да научи много просто като го слуша. Давам си любимото видео на Junkhead - http://www.zazz.bg/play:6796fc36 . Просто къртииии! :thumbup:

 

Edit: Ето линк към торента на "Zen Of Screaming" - Този линк го махам, заради правилата на форума ни! - IgniteAll

Редактирано от IgniteAll
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе Лейн според мен почва да дере когато му се прецаква гласа от наркотици, цигари и кофти живот като цяло. Слушай колко мощно и чисто звучи във Facelift и ранните им лайвове, на най-високите части на "Man in the Box" или "Love Hate Love" направо те забива в стената. В годините след издаването на Dirt не може да си вземе тоновете, дере супер много и звучи доста зле. Иначе това изпълнение на Junkhead вярно си е култ, от същия концерт (Singles Release Party) имам и "Would?" - цепи ! :)

 

Иначе наистина има разлика между пеене и чисто дране/викане. За мен лично фаворити в по-раздраното пеене са ми Фил Анселмо (нищо, че и той вече не може да пее) и Съли Ерна от Godsmack, който всъщност е доста повлиян от Стейли и AiC като цяло :thumbup:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И така какви са факторите които влияят на това да е дрезгав или направо да се дере като викна по силно :)

 

вече повече от 10 години се занимавам с пеене - не с дране но мога да ти споделя какво съм изпитал върху себе си защото в доста от рок и рок ендрол парчетата има такива ефекти

1 Дрането викането и дори пеенето на гърло за над 90% от хората е пагубно - дрането директно на гърло нанася щети на гласните гънки и всички меки тъкани около тях

В по популярната музика има доста случаи в които певци на известни банди загубват гласовете си поради точно този им вид употреба

Има и случаи в които хора пеещи на гърло - Браян Адамс си имат прекрасна кариера дълги години и на живо са железни

Род Стюарт също но него не съм го гледал на живо

Енгърминст също и дал подобни примери от по екстремната музика с които не съм запознат но това потвърждава тезата

2След дълги години пеене установих че най-щадящият начин за това е да го правиш на колкото се може по висока позиция -да се дереш не с гърло и гласни връзки а с меките тъкани в устната кухина и най-вемче мекото небце

Мисля че с целенасочени упражнения и изследвния може да се постигне успех по този начин

 

Помни че гласните гънки на всички хора са различни по своя размер и дебелина и това предполага и различно звучене не можем да избягаме от природата си можем даразвиваме това което ни е дала

Ако мислиш сериозно да навлизаш в това нещо е добре да отидеш при лекар който се занимава с тези проблеми-фониатър

:offtopic-001:

Редактирано от Caruso
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

най-щадящият начин за това е да го правиш на колкото се може по висока позиция -да се дереш не с гърло и гласни връзки а с меките тъкани в устната кухина и най-вемче мекото небце

 

 

Удобно ли е да разясниш малко повече? Как така мекото небце създава задирането... не разбирам... :hooray:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

най-щадящият начин за това е да го правиш на колкото се може по висока позиция -да се дереш не с гърло и гласни връзки а с меките тъкани в устната кухина и най-вемче мекото небце

 

 

Удобно ли е да разясниш малко повече? Как така мекото небце създава задирането... не разбирам... :lol:

 

Ами за дрането трябва да се използват меки тъкани някви - или гърло или небце друг вариант не знам а мисля че и няма

Установил съм че ако се прави директно на гърло приключваш бързо-гласът ти пада губи блясък позиция и тн

Ако обаче вместо това използваш мекото небце(мисля че всички знаят за какво става въпрос) е много по-щадящо и певецът управлява положението като се постига сходен резултат

 

Пак казвам че говоря за поп рок и джаз пеене не за екстремизъм :)

Редактирано от Caruso
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Това, за което говориш се постига лесно от всеки човек (не е нужна определена даденост), но както си споменал - то отива на джаза. На мен лично не ми харесва приложението му в рока и метъла с цел заместване на истинското скърцане или съответно - дране.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

най-щадящият начин за това е да го правиш на колкото се може по висока позиция -да се дереш не с гърло и гласни връзки а с меките тъкани в устната кухина и най-вемче мекото небце

 

 

Удобно ли е да разясниш малко повече? Как така мекото небце създава задирането... не разбирам... :hysterical:

Ами ако си забелязал Chester от linkin park как се дере и си бръчка цялото лице,на небце означава да правиш същото само че без да се бръчкаш.Много по яко е и не те боли гърлото след това :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Щом казваш :hysterical:

 

Не ме разбирай погрешно, малко лаконично съм се изразила, а не е правилно. Аз съм я опитвала тази техника и то докато бях съвсем начинаеща и я постигах без проблем. Почти всички ученици на същия педагог успяват да я правят затова се изказах така.

А за звученето й и мястото на приложение съм си на това мнение аз лично.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен лично не ми харесва приложението му в рока и метъла с цел заместване на истинското скърцане или съответно - дране.

 

Хахахах. Скърцане :P:rocker: Много як лаф!!!

 

"-На какъв инструмент свириш?

-Еми ей тука поскръцвам с една банда."

 

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 years later...
Отговорено (Редактирано)

Абре момци и моми.. хубави теми пишете ама само с обяснения какво значи това или онова.. никъде не намерих един простичък "ГАЙД" как аджаба можем да използваме мекото небце или меките тъкъни за да задерем леко някоя фраза като Тони Димитрова примерно (макар, че на нея и е вродено навярно). Та моят въпрос е примерно на някой висока гласна искам малко да задера, за да се получи добър ефект... как мога да го постигна.. някой може ли да обясни нещо по този въпрос?

 

ПС: викало му се "драйв" :D

Редактирано от spellsingero
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Zen of Screaming, гледай го, може да ти е от полза :) На мен ми помогна, и колкото и да се "дера" (даже то не е дране ам си е пеене), не ме боли гърлото никога ! Още от 1-вия ден няма да почнеш да звучиш, така както искаш, но с времето се получава. Няма седмица, в която да не го гледам и да си припомням, как се правят нещата :) 

Успех !  :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен - трябва да го усетиш. Как става - с практика. Опасно ли е - да, ако го правиш неразпят и/или стегнат и усещаш напрежение.

Бих ти препоръчал да правиш упражнения върху vocal fry като това - 

 или което намериш и ти харесва за vocal fry, както и humming и комбинация между тях ПРЕДИ да пробваш с песнички. След като загрееш добре, репетираш с песни, които са ти най - удобни за дране или дрезгаво пеене, докато се усетиш комфортно и се опитваш да го реализираш в различни регистри.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.