Jump to content
Българският форум за музиканти

Усилвателна уредба УУ 75/150


Recommended Posts

Здравейте, имам Усилвателна уредба 75/150. Имам само крайното стъпало. Искам да преправя, крайното стъпало за китарен усилвател и да добавя предусилвател.

Но, вторичните намотки на изходния трансформатор, са с високи омове. Искам да попитам, дали може да се направи нещо? Или колко ома би трябвало да е намотката за обратна връзка? Това са схемите, на цялото крайно стъпало и самия изходен траф.

sch_uu_75_150.jpg

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Това е ретранслационна уредба за узвучаване на големи фабрики,игрища.

Има отделна намотка за контролен говорител,но няма да отдава тази мощност там.

Нов трансформатор с подходящи параметри.Което ще е по трудно.Предусилвателят е по лесен.

http://www.kn34pc.com/sch/sch_ampl/uu_75_150.html

 

Редактирано от lyubohar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Неможе да се преправи?

 Да ми препоръчате, какъв изходен трансформатор трябва да взема за 100вата.

И има ли, някакъв български вариант?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не си струва преправянето.

Може да стане,ако се намери изходен от "български Маршал"за 4 лампи EL34.

Маршалска схема,наличните лампи,мрежовия трансформатор,ново шаси,или преправяне това.

От човек,който разбира от китарни лампови усилватели ще стане.

Но дали си заслужават усилията и средствата?

Не случайно няма много постове в темата.

 

Редактирано от lyubohar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В един подобен ахраичен усилвател единственото ценно и евентуално използваемо нещо са трафовете. Ако и те не стават...

Евентуално ако шасито не е трагедия, но като цяло не е добра идея - на това да купиш амнайсе нови неща и да дадеш камара пари и накрая да спестиш 10-тина % от нужното за изцяло нов амп...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трансформаторите работят, нямат никаква ражда както и шасито. Става да се пробие и да се използва. Аз, имам някакъв опит, бях си правил лампов предусилвател. Който работеше доста добре, но с крайно транзисторно стъпало. Сега искам да го инсталирам, на това шаси и според мен е доста лесно, всичко съм измерил. А части няма нужда да купувам, защото имам всичко от предусилвателния проект и някои други които съм намерил от стара техника, но са изпробвани в добро състояние. Дори вече презапоих схемата по маршалските усилватели. Беше ми чудно, дали мога да използвам този изходен траф с говорител с по малки омове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Този траф може да го използваш с говорител с по малко омове само в схемата работеща да захранва радиоточки...защото тя има обратна връзка от трафа до предусилвателя и компенсира за да не гръмнат лампите...

само пренавиване на трафа може да спаси положението...обаче след това пък идва и горчивия привкус -като чуеш крайния резултат...малко хора в българия може да навиват изходни и да се получи после -китарен тон накрая...то и там има толкова нюанси...Затова е най добре е поръчка на фабричен изходен от чужбина...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да разбера идеята да се прави нещо дето го има за около 1000 лева с гаранция.Хвърляй смело,каквото и да правиш едва ли ще звукне по добре от някоя китайска стотарка.Понеже са ми заставали умрели истински ампове невинаги съживяването им е рентабилно.От нищо нещо няма как да стане.Успех все пак с преоткриването на вътрешната тоалетна и топлата вода.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте, изходният трансформатор може да се ползва без пренавиване за 40-50 вата с две лампи EL34.

Намотките W2,W4,W6 и W8 се свързват последователно, синфазно и служат за пъвична на EL34.

За вторична се ползват намотките W1, W5 и W9, свързани паралелно синфазно.

Така при анодно напрежение около 470-480 V може да получите 40-50 вата при 8 ома товар, но

само с две лампи EL34. По-високи анодни напрежения не се препоръчват по много причини.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За пояснение, ако връзките са направени по схемата на фиг 5:

Анодите на двете лампи  EL34 се свързват съответно на изводи 8a и 11c.

Захранващото висoкo напрежение се подава на извод b-11,16,

а на изводи h и i  говорителя. те са от другата страна един до друг.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.